VIDEO Ani Ronaldo neodvrátil prehru v šlágri gigantov: Portugalsko triumf v Lige národov neobháji

N'Golo Kanté a jeho gólové oslavy so spoluhráčmiN'Golo Kanté a jeho gólové oslavy so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP - Armando Franca

Francúzski futbalisti si vybojovali postup na finálový turnaj Ligy národov, keď v sobotu večer vyhrali v šlágri 3. skupiny A-fivízie v Lisabone nad domácim Portugalskom 1:0. Víťazstvo "Les Bleus" nad obhajcom triumfu z premiérového ročníka LN zariadil sviatočný strelec N'Golo Kanté.

V súboji úradujúcich majstrov Európy a sveta boli v prvom polčase lepší svetoví šampióni Francúzi. Najbližšie ku gólu bol Anthony Martial, ktorý nastúpil na mieste zraneného Kyliana Mbappého, ale lopta po jeho hlavičke skončila na hornej žrdi a dve dobré šance mu bravúrnymi zákrokmi zmaril brankár Rui Patrício.

O víťazstve Francúzov rozhodol v 54. minúte Kanté, keď dorazil zblízka strelu Adriena Rabiota. Defenzívny stredopoliar strelil vo svojom 44. reprezentačnom zápase len druhý gól, naposledy skóroval v roku 2016 v prípravnom zápase s Ruskom.

Majstri Európy z roku 2016 s Cristianom Ronaldom v zostave v druhom polčase tlačili, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Francúzi majú pred posledným kolom pred Portugalskom trojbodový náskok, ale pre lepšie vzájomné zápasy už o vedúcu pozíciu neprídu. "S ohľadom na kvalitu súpera môžem povedať, že sme odohrali jeden z najlepších zápasov v poslednom období. Vyhrali sme zaslúžene a splnili sme cieľ, ktorým bolo prvé miesto v skupine. Som na hráčov hrdý," povedal podľa AP tréner Francúzska Didier Deschamps. Jeho zverenci odčinili senzačnú domácu prehru 0:2 v prípravnom zápase s Fínskom.

Cristiano Ronaldo po zahodenej Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP - Armando Franca

Portugalsko prehralo od majstrovstiev sveta 2018 len druhý zápas. "V prvom polčase sme nehrali tak ako sme chceli, neviem čo sa stalo. Beriem to na seba," citoval trénera Portugalska Fernanda Santosa web espn.com. "V druhom polčase sme boli lepší, ale chýbal nám gól. Nevyužili sme tri, alebo štyri dobré šance na vyrovnanie," dodal.

Ronaldo bol opäť hnacím motorom svojho tímu, ale tentokrát sa gólovo nepresadil. Najväčšiu šancu mal v prvom polčase, keď hlavičkou tesne minul bránku Huga Llorisa. Na konte má tak stále 102 reprezentačných gólov, o sedem menej ako rekordér, bývalý iránsky reprezentant Ali Daei.

Viac o téme: Cristiano Ronaldo Portugalsko Francúzsko Didier Deschamps N'Golo Kanté