VIDEO Grosjean vyšiel z plameňov s ľahkými popáleninami: Život mu zachránil kritizovaný rám

Romain Grosjean odchádza po nehode
Romain Grosjean odchádza po nehode

SÁCHIR - Výkonný riaditeľ formuly 1 Ross Brawn je presvedčený, že Romainovi Grosjeanovi pri nedeľňajšej hrozivej nehode zachránil život kritizovaný bezpečnostný rám okolo kokpitu, takzvané halo. Nepríjemne ho však prekvapilo zlyhanie kovových zvodidiel na okruhu v Sáchire.

Pilot Haasu narazil do bariéry v prvom kole po kolízii s Daniilom Kvjatom z Alpha Tauri. Jeho monopost explodoval, začal horieť, rozlomil sa a kokpit sa zarazil do zvodidiel. "Vydesil ma požiar, vydesilo ma rozlomenie bariéry, ale môžeme byť spokojní s bezpečnosťou vozidla," povedal Brawn v rozhovore pre Sky Sports.

Dodal, že prípad bude vedenie formule vyšetrovať. A tiež, že 34-ročnému Grosjeanovi, ktorý z horiaceho vozidla vyskočil zhruba po polminúte a podľa prvých správ vyviazol len s ľahkými popáleninami, zachránilo život tzv. halo. Jeho zavedenie sa pritom stretlo s veľkou nevôľou.

 

 

"Takú nehodu sme veľmi dlho nevideli. Ale väčšinou, keď zlyhá bariéra, tak to končí fatálne. Dnes Romaina zachránilo halo," dodal. "Jeho zavedenie sprevádzala kontroverzia, ale už o ňom nikto nemôže pochybovať. Klobúk dole pred všetkými, ktorí bojovali za jeho zavedenie," dodal.

Podobne nehodu videl aj sedemnásobný majster sveta a víťaz dnešných pretekov Lewis Hamilton. "Bolo to absolútne šokujúci pohľad. Keď si sadám do auta, tak viem, že riskujem, a nebezpečnosť rešpektujem," uviedol pilot Mercedesu, ktorý sa k nehode vyjadril už počas hodinu a pol dlhého prerušenia závodu.

"Napísal som o tom, pretože to bolo strašidelné, ako vyzeralo auto, kokpit. Neviem, aké mal preťaženie, ale som rád, že halo zafungovalo," pridal Hamilton. "Mohlo to dopadnúť oveľa horšie a to, že z nehody odišiel po svojich, ukazuje, že vedenie formule a Medzinárodná automobilová federácie odviedli dobrú prácu," vyhlásil.

Šéf tímu Haas Günther Steiner ďakoval všetkým, ktorí Grosjeanovi pomohli po najhoršej kolízii kariéry: "Vôbec ma nezaujímalo, ako k tomu došlo, ale želal som si, aby bol nažive a v poriadku. Ja som si ten moment nevšimol, no ďalší členovia tímu ma upozornili, že videli Romaina vyskočiť z auta." K večeru už sa priamo z nemocnice fanúšikom poďakoval za podporu aj samotný Gresjean.

 

 

Na mieste nehody bol medzi prvými vodič zdravotníckeho auta Alan van der Merwe. Bývalý pretekár F3 bol v prvom momente v šoku a doteraz nič podobné nezažil: "Bolo to desivé. Našťastie však všetky bezpečnostné prvky fungovali, ako mali, a to zachránilo Grosjeanov život. Zároveň chcem vyzdvihnúť aj Romaina za to, že zachoval chladnú hlavu a sám sa dostal z horiaceho monopostu, pretože cez veľké množstvo plameňov by som sa k nemu nedostal."


Tagy: Romain Grosjean nehoda

Zdroj:
ČTK, TASR
Foto:
SITA/AP/Hamad Mohammed; Video: Twitter/Formula 1

DISKUSIA