Tokio bez Lukašenka: Medzinárodný olympijský výbor suspendoval bieloruského prezidenta

Alexander LukašenkoAlexander Lukašenko Zdroj: TASR/AP/Nikolai Petrov

ŽENEVA - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v pondelok vylúčil bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenko zo všetkých olympijských aktivít vrátane budúcoročných hier v Tokiu.

Výbor tak urobil po tom, čo vyšetroval sťažnosti športovcov krajiny, ktorí čelia represáliám a zastrašovaniu. Prezident MOV Thomas Bach uviedol po pondelňajšom zasadnutí správnej rady, že vedenie Bieloruského olympijského výboru (BOV) "primerane nechráni bieloruských športovcov pred politickou diskrimináciou" v rámci športových organizácií v krajine. Lukašenko viedol národný olympijský výbor 23 rokov, Bach oznámil, že MOV provizórne suspendoval aj jeho syna Viktora, ktorý je prvý viceprezident BOV.

Bielorusko sa zmieta v nepokojoch od vyhlásenia výsledkov augustových prezidentských volieb, po ktorých sa v krajine spustili masívne protesty proti Lukašenkovmu režimu. Ten použil proti protestujúcim tvrdé opatrenia.

Ohrozené aj spoluorganizovanie hokejových MS

Ohrozený je aj štatút Bieloruska ako spoluorganizátora budúcoročných majstrovstiev sveta v hokeji, podľa Bacha sa o tom rozhodne v najbližších dňoch. Lotyšsko, ako druhá hostiteľská krajina, sa od sporných volieb verejne dištancuje od spolupráce s Bieloruskom. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) už taktiež "iniciovala postup" proti bieloruskému funkcionárovi, ktorý sedí v jej predsedníctve, informoval Bach.

MOV chce naďalej podporovať bieloruských športovcov, ktorí sa pripravujú na budúcoročné hry v Tokiu, no financie zo štipendijných fondov bude vyplácať priamo im. Informovala agentúra AP.

Viac o téme: Alexander Lukašenko Medzinárodný olympijský výbor
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Nikolai Petrov
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články