Petra Vlhová to dokázala! Slovensko sa raduje z prvej medaily

Petra Vlhová so striebornou medailou
Petra Vlhová so striebornou medailou

CORTINA D'AMPEZZO - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová získala svoju prvú medailu na majstrovstvách sveta v Cortine d'Ampezzo. V pondelňajšej alpskej kombinácii obsadila druhé miesto o 86 stotín sekundy za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila Švajčiarka Michelle Gisinová (+0,89 s).

Dvadsaťpäťročná slovenská reprezentantka si vybojovala štvrtý individuálny kov zo svetových šampionátov, pred dvoma rokmi vo švédskom Are brala kompletnú medailovú zbierku vrátane striebra v kombinácii. Na konte má aj striebro v tímovej súťaži z MS 2017 vo švajčiarskom St. Moritzi. "Povedala by som, že som 'vyhrala' striebro. Videli ste, že Mikaela dnes bola perfektná. Moja slalomová časť nebola ideálna, ale stačilo to na striebro. Aj v super-G som mohla ísť rýchlejšie, no hlavný rozdiel bol v slalome," uviedla Vlhová podľa portálu laola1.at.


Jej rovesníčka Shiffrinová sa stala majsterkou sveta šiestykrát (bilancia 6-1-2), premiérovo v súťaži alpskej všestrannosti. Štyrikrát za sebou triumfovala v slalome, v Are pridala aj víťazstvo v super-G, v ktorom v Cortine získala bronz. "Som rada, že sme kombináciu zaradili do môjho programu na týchto MS. Darilo sa pretekárkam, ktoré sú dobré v oboch disciplínach. Zjazdovka bola výborne pripravená, počasie vyšlo krásne. Museli sme sa pripraviť, že na tomto svahu to bude veľká bitka," povedala Shiffrinová v prvej televíznej reakcii. Na zimných olympijských hrách v Pjongčangu bola v kombinácii strieborná.

 Pre počasím spôsobené zmeny v programe šampionátu sa kombinácia žien išla až o týždeň neskôr. Po super-G figurovala Vlhová na siedmej priečke, keď zaostala za vedúcou Taliankou Federicou Brignoneovou o 40 stotín sekundy. Priebežne druhá bola ďalšia domáca reprezentantka Elena Curtoniová (+0,01 s) a na tretiu pozíciu sa zaradila Shiffrinová, ktorá stratila iba 0,06 s. Trať na zjazdovke Olympia delle Tofane bola priamejšia ako v špeciálnej súťaži superobrovského slalomu, Vlhová skončila vo štvrtok deviata a dobre si viedla aj tentoraz so štartovým číslom 26. Vyvarovala sa akejkoľvek chyby, ktorá by zmarila jej medailové šance pred slalomovou časťou.

Hneď po Slovenke sa na trať vydala Shiffrinová, ktorá predvádzala čisté oblúky a ťažila predovšetkým z precíznej vrchnej pasáže. V porovnaní s ďalšími top slalomárkami zimy si vypracovala najlepšiu východiskovú pozíciu. Na Vlhovú získala 34 stotín, medzi nimi bola úradujúca olympijská šampiónka Gisinová, ktorá na piatom mieste stratila na Shiffrinovú dve desatiny a pred Vlhovou mala náskok 0,14 s. Brignoneová je s piatimi víťazstvami v pretekoch Svetového pohára najúspešnejšia aktívna lyžiarka v súťaži alpskej všestrannosti. Na medzičasoch síce zaostávala za dovtedy vedúcou Češkou Ester Ledeckou, no išla čisto a v cieli sa dostala do zelených čísiel a potvrdila svoju príslušnosť k okruhu spolufavoritiek.

Popoludňajšie slalomové kolo na svahu Rumerlo sa nešlo v obrátenom poradí, takže ho otvorila Brignoneová, lenže vypadla už v tretej bránke. Boj o pódiové umiestnenia sa tak naostro začal až so Shiffrinovou, ktorá bezchybnou jazdou predviedla svoje slalomárske umenie. Curtoniová ani Ledecká na jej čas nemali nárok a zaváhala aj Gisinová, po výraznej chybe mala v cieli manko 0,89 s. Vlhová už mala na štarte informácie, ako išli súperky pred ňou. Zároveň však trať stále bola v dobrom stave, vďaka čomu mohla na tvrdom zľadovatenom snehu útočiť. Rozhodovalo sa medzi Američankou a Slovenkou, ktorá sa od úvodu vrhla agresívne, na prvom medzičase odstup mierne stiahla, ale potom nešla tak plynule ako rivalka, na ďalších medzičasoch jej strata narástla a na Shiffrinovú to nestačilo. Striebro obhájila o tri stotiny pred Gisinovou. "Z bronzu sa veľmi teším, nie je samozrejmosť získať akúkoľvek medailu. Mikaele sa dnes nedalo konkurovať," povedala Švajčiarka.Výsledky alpskej kombinácie žien na MS v Cortine d'Ampezzo (super-G + slalomové kolo):
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:07,22 min (1:22,17 min/45,05 s), 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,86 s (1:22,51/45,57), 3. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,89 (1:22,37/45,74), 4. Elena Curtoniová (Tal.) +2,35 (1:22,12/47,45), 5. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +2,81 (1:23,18/46,85), 6. Marta Bassinová (Tal.) +3,54 (1:23,01/47,75), 7. Laura Gaucheová (Fr.) +3,64 (1:23,29/47,57), 8. Ester Ledecká (ČR) +4,12 (1:22,27/49,07), 9. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +4,93 (1:22,58/49,57), 10. Maruša Ferková (Slov.) +5,04 (1:22,78/49,48)


Tagy: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Michelle Gisinová Ester Ledecká

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP - Giovanni Auletta

DISKUSIA