VIDEO Francúzsko sa raduje z prvého zlata! Mathieu Faivre ovládol paralelný obrovský slalom

Francúzsky lyžiar Mathieu Faivre pózuje so zlatou medailouFrancúzsky lyžiar Mathieu Faivre pózuje so zlatou medailou Zdroj: TASR/AP/Giovanni Auletta

CORTINA D'AMPEZZO - Francúzsky lyžiar Mathieu Faivre sa stal prvým majstrom sveta v paralelných pretekoch. V talianskej Cortine d'Ampezzo pri utorňajšej premiére súťaže na šampionátoch zdolal vo finále Chorváta Filipa Zubčiča. Bronz si vybojoval Švajčiar Loic Meillard, ktorý v súboji o tretie miesto predstihol Nemca Alexandra Schmida. Slovenský reprezentant Andreas Žampa nepostúpil do vyraďovacej časti z kvalifikácie.

V nej bol najrýchlejší Meillard časom 31,79 sekundy v červenej trati. Andreas Žampa štartoval v kvalifikácii, ktorá sa konala na inom svahu ako hlavná súťaž, s číslom 40. Strata 1,39 s na Rakúšana Fabia Gstreina, ktorý mal najlepší čas v "Žampovej" modrej dráhe, nestačila mladšiemu z bratskej dvojice na postup.

Na rozdiel od ženského "pavúka" sa u mužov najskôr neprejavila výhoda červenej trate, traja zo štyroch postupujúcich do semifinále absolvovali druhú jazdu v modrej dráhe. Meillard si v prvej semifinálovej jazde vypracoval polsekundový náskok pred Zubčičom, ktorý však v odvete v červenej dráhe stiahol manko a v dramatickom finiši zdolal Švajčiara o dve stotiny. V úvodnej jazde druhého semifinále Schmid získal na Faivrea iba 16 stotín a Francúz po výmene dráh suverénne postúpil do veľkého finále.

V ňom začal rýchlejšie Zubčič, ale v strednej pasáži sa dopustil veľkej chyby a Faivrea, ktorý štartovala v modrej trati, pustil do vedenia o 23 stotín. Po zmene strán sa Chorvát snažil stiahnuť odstup, ale Faivre si zlato postrážil a v cieli bol o 0,48 s pred svojím súperom. "Dnes som si to naozaj užíval. Táto disciplína je skôr zábavná ako pekná, má problémy ujať sa v kalendári Svetového pohára a pravidlá sa stále líšia, najmä v kvalifikácii," povedal pre agentúru AFP 29-ročný Faivre po zisku svojej prvej individuálnej medaily zo šampionátov. Na MS 2017 bol členom zlatého francúzskeho tímu.