Bez obhajcu Hirschera nikto nie je favorit: O posledné zlato na MS aj so slovenskou účasťou

Henrik KristoffersenHenrik Kristoffersen Zdroj: SITA/AP/Marco Tacca

CORTINA D'AMPEZZO - V nedeľu 21. februára sa program 46. majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní uzavrie slalomom mužov (10.00/13.30). V tejto sezóne Svetového pohára je disciplína neobyčajne vyrovnaná, keď si víťazstvá v deviatich súťažiach rozdelilo až sedem pretekárov.

V dvoch slalomoch triumfovali iba Nór Henrik Kristoffersen a Rakúšan Marco Schwarz, ktorý vedie hodnotenie disciplíny v prestížnom seriáli. Raz uspeli Švajčiar Ramon Zenhäusern, Nemec Linus Strasser, Rakúšan Manuel Feller, Nór Sebastian Foss-Solevaag i Francúz Clement Noel. Najvyrovnanejšiu formu počas celej zimy preukazoval Schwarz, na pódiu chýbal len v dvoch prípadoch, zhodou okolností pri oboch víťazstvách Kristoffersena.

Marco Schwarz so zlatou Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP - Giovanni Auletta

Na predchádzajúcom šampionáte vo švédskom Are ovládlo záverečnú disciplínu Rakúsko. Marcel Hirscher získal posledný titul svojej fenomenálnej kariéry a po jej ukončení ho už v Cortine d'Ampezzo nebude obhajovať. V Taliansku však nechýbajú ďalší medailisti spred dvoch rokov Michael Matt so Schwarzom, nomináciu zjazdárskej veľmoci doplnili Feller a Adrian Pertl.

Zastúpenie bude mať aj Slovensko

Slovensko bude mať zastúpenie v záverečnej súťaži na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní v Cortine d'Ampezzo. Filip Baláž sa predstaví v nedeľnom slalome (10.00/13.30) so štartovým číslom 73.

Baláž nedokončil prvé kolo sobotnej kvalifikácie, do hlavnej súťaže sa však dostal na základe pravidiel Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Podľa nich môže prvých 25 krajín, ktoré nemajú svojho reprezentanta medzi 50-kou priamych účastníkov ani 25-kou najrýchlejších kvalifikantov, nominovať jedného pretekára, ak sa zapojil do kvalifikácie. Adam Žampa sa po ôsmom mieste v obrovskom slalome rozhodol vynechať slalom.

Devätnásťročný Baláž sa z kvalifikácie prebojoval do obrovského slalomu, v ktorom v piatok vypadol v druhom kole. V prvom týždni šampionátu nedokončil super-G.
      
nedeľa, 21. februára, slalom mužov (10.00/13.30)

MS 2019 (Are): 1. Marcel Hirscher, 2. Michael Matt, 3. Marco Schwarz (všetci Rak.)

ZOH 2018 (Pjongčang): 1. André Myhrer (Švéd.), 2. Ramon Zenhäusern (Švaj.), 3. Michael Matt

svah: Druscie A, štart 1710 m, cieľ 1490 m, dĺžka trate 550 m, prevýšenie 220 m, klesanie max 60, priemer 40 percent

Viac o téme: Henrik Kristoffersen Marco Schwarz Filip Baláž
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Marco Tacca
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články