Slovensko chce mať zastúpenie v Európskych olympijských výboroch: Liba sa uchádza o dve pozície

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba sa uchádza o post generálneho sekretára Európskych olympijských výborov (EOV). Zároveň kandiduje aj na post člena exekutívy kontinentálnej organizácie. Informoval o tom web olympic.sk.

Voľby do orgánov EOV na najbližšie štyri roky do roku 2025 by sa mali predbežne uskutočniť 16. a 17. apríla na valnom zhromaždení v Aténach. Termín však bude závisieť aj od pandemickej situácie v Európe.

Po vlaňajšom úmrtí Janeza Kocijančiča je do volieb poverený vedením EOV dánsky funkcionár Niels Nygaard. Bývalý atlét sa chce uchádzať teraz o riadny mandát, v boji o prezidentský post ho vyzve vplyvný prezident Gréckeho olympijského výboru Spyros Capralos. Viceprezidentkou EOV sa chce stať Daina Gudzineviciuté z Litvy.

Protikandidátom Jozefa Libu je súčasný generálny sekretár Raffaele Pagnozzi z Talianska. O jedenásť miest vo výkonnom výbore EOV sa uchádza celkovo osemnásť kandidátov. Okrem Jozefa Libu aj Zlato Matesa z Chorvátska, Roman Kumpošt z Česka, Jean-Michel Brun z Francúzska, Uschi Schmitzová z Nemecka, Anamarie Phelpsová z Veľkej Británie, Liney Rut Halldorsdóttirová z Islandu, Sarah Keanová z Írska, Berit Kjollová z Nórska, Andrzej Krasnicki z Poľska, José Manuel Araújo z Portugalska, Cristina Vasilianovová z Moldavska, Mihai Covaliu z Rumunska, Jurij Juriev z Ruska, Djordje Visacki zo Srbska, Victoria Cabezasová zo Španielska, Anneke van Zanenová-Niebergová z Holandska a Hasan Araz z Turecka.

Jozef Liba je členom výkonného výboru EOV od roku 2017, predtým bol v exekutíve štyri roky František Chmelár. Jozef Liba má bohaté skúsenosti na poli európskej i svetovej olympijskej diplomacie, pred viacerými Európskymi olympijskými festivalmi mládeže či pred Európskymi hrami bol členom i predsedom koordinačných komisií hodnotiacich prípravu podujatí. Je zároveň aj členom komisie Medzinárodného olympijského výboru Ženy v športe.

Viac o téme: Jozef Liba Slovenský olympijský a športový výbor SOŠV
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články