Nórsky bežec Holund s jednoznačným triumfom berie zlato: Najväčšia vec v mojej kariére!

Hans Christer Holund oslavuje triumf na 15 kmHans Christer Holund oslavuje triumf na 15 km Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

OBERSTDORF - Nórsky bežec na lyžiach Hans Christer Holund získal zlatú medailu v stredajších pretekoch na 15 km voľne s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v Oberstdorfe. Triumfoval s jednoznačným náskokom 20,2 sekundy pred krajanom Simenom Hegstadom Krügerom, dominanciu Nórov potvrdil na treťom mieste Harald Östberg Amundsen (+35,6). Slovenský reprezentant Ján Koristek obsadil 64. miesto so stratou 4:52,6 min.

Tridsaťdvaročný Holund pridal do zbierky druhé zlato zo svetových šampionátov, v roku 2019 na MS v Seefelde vyhral preteky na 50 km voľne s hromadným štartom. Minulý víkend bol v skiatlone bronzový. V oblačnom počasí s teplotou nad desať stupňov Celzia síce začal pomalšie, ale postupne sa dral v poradí dopredu. Po tretine trate mu patrila štvrtá priečka s mankom 6,3 sekundy na topfavorita Rusa Alexandra Boľšunova, ktorý bol na medzičasoch dlho na čele, ale záverečných päť kilometrov nezvládol, výrazne spomalil a prepadol sa tesne za stupne víťazov na 4. miesto so stratou 43,7 s. Naopak, Holund už od polovice vládol všetkým meraným úsekom, náskok zvyšoval a s prehľadom si ho udržal do cieľa.

"Je to veľká vec, asi najväčšia, aká sa mi v kariére podarila. Bol to pre mňa výborný deň a všetko išlo tak, ako som si naplánoval. V poslednom kole už so mnou lomcovali aj emócie a to mi dodalo ďalšiu energiu. K tomuto úspechu mi pomohlo veľmi veľa ľudí a na konci tejto cesty je zlatá medaila. Chcem ho venovať im všetkým," povedal Holund v rozhovore pre nórsku televíziu NRK.

Hans Christer Holund (v Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader


Dvojnásobný olympijský víťaz Krüger pridal po druhom mieste v skiatlone druhé striebro na týchto MS. Dvadsaťdvaročný Amundsen získal prvú veľkú medailu napriek tomu, že v záverečnej pasáži ho postihol pád. Obhajca titulu Martin Johnsrud Sundby obsadil 7. miesto s mankom 55,9 s na víťaza. Nóri obsadili v Oberstdorfe všetky pódiové priečky aj v individuálnom šprinte klasicky, na pätnástke sa teraz všetci piati zmestili do najlepšej sedmičky. Dostali sa medzi nich iba Boľšunov na štvrtom a jeho krajan Arťom Maľcev na piatom mieste. Na štarte už v stredu neboli štyria reprezentanti Talianska, pretože ich výpravu na šampionáte zasiahol koronavírus.

Dvadsaťštyriročný Koristek nevylepšil v konkurencii 102 štartujúcich svoju pozíciu z MS spred dvoch rokov v Seefelde, kde na rovnako dlhej trati klasickou technikou obsadil 61. priečku. V prvej tretine po štarte sa pohyboval vo ôsmej desiatke, postupne si postavenie zlepšoval kontinuálne až do cieľa a napokon mu to stačilo na 64. miesto. V Oberstdorfe predtým štartoval minulý víkend v skiatlone, obsadil v ňom 58. priečku. "Bolo to dnes veľmi veľké trápenie, vôbec nie som spokojný. Keby som to zvládol o minútku rýchlejšie, tak by som mohol povedať, že to je dobré. Bolo to náročné, vyčerpávali ma kopce a aj podmienky na trati sa zhoršovali. Šampionát mi nevyšiel podľa predstáv, hlavne dnes som chcel podať lepší výkon a zmestiť sa do päťdesiatky najlepších. Prípravu mi skomplikovala dvojtýždňová karanténa pred odchodom, napriek tomu som chcel dosiahnuť viac. Budeme sa musieť po sezóne zamyslieť, čo zlepšiť," zhodnotil Koristek svoj výkon.

Slováci svoje účinkovanie na šampionáte v stredu ukončili. Vo štvrtok sú na MS na programe štafety žien, v piatok štafety mužov. Cez víkend vyvrcholia súťaže dlhými behmi na 30 resp. 50 km.

MS v severskom lyžovaní v Oberstdorfe - beh na lyžiach

Muži na 15 km voľne s intervalovým štartom: 1. Hans Christer Holund (Nór.) 33:48,7 min, 2. Simen Hegstad Krüger (Nór.) +20,2, 3. Harald Östberg Amundsen (Nór.) +35,6, 4. Alexander Boľšchunov (Rus.) +43,7, 5. Arťom Maľcev (Rus.) +50,7, 6. Sjur Röthe (Nór.) +55,3, 7. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +55,9, 8. Jens Burmann (Švéd.) +56,9, 9. William Poromaa (Švéd.) +1,02,7, 10. Andrew Musgrave (V.Brit.) +1:06,3,... 64. Ján KORISTEK (SR) +4:52,6

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Hans Christer Holund MS v severských disciplínach
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Matthias Schrader
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články