Slovenská súpiska sľubuje ďalšie úspechy: Prakticky to najlepšie, čo máme k dispozícii!

Marek KardošMarek Kardoš Zdroj: TASR - Milan Kapusta

BRATISLAVA - Tréner slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie Marek Kardoš v stredu oznámil nomináciu pred blížiacou sa prvou časťou reprezentačnej sezóny 2021, počas ktorej budú jeho zverenci bojovať o postup na tohtoročné majstrovstvá Európy a predstavia sa opäť aj v Zlatej európskej lige. Vlani absolvovali Slováci pod vedením nového realizačného tímu len letný kemp v Nitre, keďže súťažný program zmaril koronavírus. Posledným oficiálnym podujatím bol šampionát EuroVolley 2019 v Belgicku. Informoval o tom web Slovenskej volejbalovej federácie (SVF).

Úvodný zraz v Nitre je naplánovaný na stredu 14. apríla, viacero hráčov aj členov realizačného tímu sa pripojí v ďalších dňoch po klubových povinnostiach. "Zraz by mal otvoriť asistent Gabriel Chochoľak, keďže tréneri Marek Kardoš a Richard Vlkolinský budú ešte v utorok a stredu s Prešovom, respektíve Košicami bojovať na finálovom turnaji Slovenského pohára v Nitre. Následne sa k tímu po absolvovaní testov čo najskôr pripoja," uviedol pre svf.sk športový riaditeľ SVF Marek Rojko.

V nominácii figuruje takmer kompletná štrnástka z ostatného európskeho šampionátu, chýba z nej len smečiar Karlovarska Marcel Lux. "Má problémy s kolenom a bezprostredne po skončení klubovej sezóny ho čaká operácia," objasnil Rojko. "Trio Goč, Mačuha, Vitko sa pripojí až pred európskou ligou, keď sa v kádri vymenia niektorí hráči. Len na kvalifikáciu budú k dispozícii napríklad blokár Ondrovič, ktorého čaká operácia achilovky či nahrávač Zaťko, ktorému by som chcel aj touto cestou poďakovať a vyzdvihnúť jeho prístup k národnému tímu, napriek závažným rodinným záležitostiam sa rozhodol opäť pomôcť," podotkol Rojko na margo reprezentačného rekordéra v počte štartov (243).

Juraj Zaťko Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Tréner Kardoš sa bude môcť spoľahnúť aj na ďalšie opory - univerzála Petra Michaloviča, smečiarov Mateja Patáka s Tomášom Kriškom či blokára Šimona Krajčoviča. "Je výborné, že sa nám podarilo zložiť prakticky to najlepšie, čo máme k dispozícii. Hráčom sa chcem poďakovať, že napriek osobným záležitostiam či boliestkam z klubov chcú reprezentovať, chcú byť v tomto tíme a urobiť všetko pre to, aby sme opäť postúpili na šampionát," povedal kormidelník SR.

Generálkou na kvalifikáciu budú pre Slovákov na prelome apríla a mája prípravné zápasy v Nitre s Čechmi, následne už odohrajú dva turnaje o postup na ME - najskôr v Nitre (6. - 8. mája) a o týždeň v rumunskej Ploješti (14. - 16. mája). V E-skupine sú okrem Slovákov a Rumunov aj Albánci a Švajčiari. Na septembrový šampionát do Poľska, Česka, Estónska a Fínska (1. - 19. 9.) postúpi víťaz skupiny a päť zo siedmich tímov z druhých priečok. Zápasy slovenského tímu z Nitry odvysiela RTVS.

Slovenskí volejbalisti budú bojovať o celkovo jedenástu účasť na európskom šampionáte a ôsmu za sebou. "Postup na majstrovstvá Európy je náš hlavný cieľ, urobíme všetko pre to, aby sme túto kontinuitu zachovali. Príprava síce bude trvať tri týždne, ale môže sa stať, že v kompletnom zložení budeme len týždeň, keďže chlapci budú prichádzať postupne, viacerí ešte dohrávajú play off. Teraz nie je priestor na skúšanie, kvalifikáciu musíme zvládnuť so skúsenými hráčmi, ktorí už niečo spolu odohrali," povedal čoskoro 47-ročný kouč. Prvý turnaj v domácom prostredí považuje Kardoš za výhodu: "Mali by sme si utvoriť čo najlepšiu východiskovú pozíciu, ideálne trikrát zvíťaziť a stratiť čo najmenej setov, aj keď chcem zdôrazniť, že to nebude jednoduché. Dôležité bude najmä dodržiavať opatrenia v súvislosti s covidom, aby sme sa nejakou hlúposťou sami neoslabili."

Matej Paták zo Slovenska Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/Radoslav Maťaš

Trinástku z ME 2019 dopĺňajú v nominácii legionári Lukáš Kyjanica a Marek Mečiar a ďalších osem hráčov zo slovenskej extraligy. Premiérového štartu v seniorskej reprezentácii by sa mohli dočkať Mečiar z českých Beskýd a dvojica z Myjavy Michal Zeman, Patrik Pokopec. Príležitosť by mohli dostať v Zlatej európskej lige, pred ktorej začiatkom sa káder obmení. "Budeme pokračovať v prebudovávaní tímu. Starší hráči si po tejto mimoriadne náročnej sezóne potrebujú oddýchnuť a doliečiť zranenia, mladší, ktorí čakajú v závese, zas potrebujú tieto medzinárodné konfrontácie ako soľ. Samozrejme, aj v európskej lige sa budeme snažiť v každom zápase uspieť," dodal Kardoš pre web SVF.

V Zlatej európskej lige sa Slováci predstavia na prelome mája a júna, v B-skupine budú ich súpermi Holanďania, Ukrajinci a opäť Rumuni. Prvý turnaj hostí holandský Doetinchem (28. - 30. mája), druhý o týždeň neskôr ukrajinské Záporožie (4. - 6. júna). Miestenku na Final Four do belgického Kortrijku (19. - 20. júna) získa víťaz skupiny a v prípade triumfu Belgičanov v A-skupine aj najlepší z troch tímov z druhých priečok.

Nominácia slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie na kvalifikáciu ME 2021 a Zlatú európsku ligu 2021 /zdroj: svf.sk/:
nahrávači: Juraj Zaťko (VKP Bratislava), Filip Palgut (Kladno/ČR), Peter Porubský (Prešov), Samuel Goč (Košice)
smečiari: Matej Paták (Lvi Praha/ČR), Tomáš Kriško (Liberec/ČR), Jakub Ihnát (Ostrava/ČR), Július Firkaľ (Al-Ittihad/S. Arábia), Marek Mečiar (Beskydy/ČR), Patrik Pokopec (Myjava), Michal Petráš (Svidník)
blokári: Šimon Krajčovič (Liberec/ČR), Peter Ondrovič (České Budějovice/ČR), Jakub Kováč (Netzhoppers/Nem.), Michal Zeman (Myjava), Lukáš Kyjanica (Kladno/ČR), Filip Mačuha (Komárno)
univerzáli: Peter Michalovič (Nantes/Fr.), Filip Gavenda (Teruel/Šp.), Patrik Lamanec (Košice)
liberá: Ľuboš Nemec (VKP Bratislava), Martin Turis (Komárno), Marián Vitko (Svidník)

Realizačný tím:
tréner: Marek Kardoš, asistenti trénera: Richard Vlkolinský, Gabriel Chochoľak, manažér tímu: Jozef Chudý, štatistici: Martin Dobiaš, Veronika Mihaliková, fyzioterapeut: Krzysztof Jakubiak, masér: Dušan Szabo, kondičný tréner: Wojciech Sibiga

Program Slovákov v prvej časti sezóny:
14. apríla: zraz v Nitre
30. apríla - 2. mája: prípravné zápasy s Českom v Nitre


KVALIFIKÁCIA ME 2021 - E-SKUPINA
prvý turnaj - Nitra:
štvrtok 6. 5.: Slovensko - Švajčiarsko (16.00)
piatok 7. 5.: Slovensko - Rumunsko (20.30)
sobota 8. 5.: Albánsko - Slovensko (20.30)


druhý turnaj - Ploješť (Rum.) /časy sú SELČ/:
piatok 14. 5.: Slovensko - Švajčiarsko (19.00)
sobota 15. 5.: Albánsko - Slovensko (19.00)
nedeľa 16. 5.: Rumunsko - Slovensko (16.00)


ZLATÁ EURÓPSKA LIGA 2021 - B-SKUPINA
prvý turnaj - Doetinchem (Hol.):
piatok 28. 5.: Slovensko - Rumunsko (16.30)
sobota 29. 5.: Slovensko - Ukrajina (19.00)
nedeľa 30. 5.: Holandsko - Slovensko (16.00)


druhý turnaj - Záporožie (Ukr.) /časy sú SELČ/:
piatok 4. 6.: Slovensko - Ukrajina (18.00)
sobota 5. 6.: Holandsko - Slovensko (15.00)
nedeľa 6. 6.: Slovensko - Rumunsko (15.00)

Viac o téme: Slovensko Marek Rojko Marek Kardoš Marcel Lux
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR