ONLINE Superliga sa po dvoch dňoch rozpadla! Porážku priznal aj predseda Juventusu Agnelli

Európska Superliga Európska Superliga Zdroj: twitter.com

LONDÝN - Šesť anglických futbalových klubov potvrdilo, že vystúpi z projektu Európskej Superligy (ESL). Manchester City, Manchester United, FC Liverpool, Arsenal i Tottenham to v utorok krátko pred polnocou uviedli na svojich profiloch na sociálnej sieti twitter a ako posledná sa pridala aj Chelsea. Milionárska súťaž po ostrej kritike dostala definitívny úder, ktorý znamená rozpad celého projektu.

22:04 Talianska futbalová federácia (FIGC) nepotrestá tri zainteresované kluby za ich účasť v pripravovanom projekte európskej Superligy. Juventus Turín, AC Miláno i Inter Miláno v stredu upustili od myšlienky ďalej participovať na zrode novej súťaže a uniknú aj sankciám na domácej scéne. "Absolútne nie. Nemôžete potrestať myšlienku, ktorá sa napokon nezrealizovala," reagoval prezident FIGC Gabriele Gravina na otázku, či trojica talianskych veľkoklubov môže po svojich krokoch očakávať nejaký trest. Konzekvencie zo strany Európskej futbalovej únie (UEFA) však v ten istý deň nevylúčil viceprezident jej exekutívy Švéd Karl-Erik Nilsson. Šéf talianskej federácie jedným dychom zdôraznil, že snaha elitných klubov vytvoriť vlastnú Superligu by mala byť varovaním pre futbalové hnutie. "Zdá sa, akoby sa všetko vrátilo do normálu. Ale je to výstraha, ktorá by nás mala prinútiť zamyslieť sa nad tým, že niečo nefunguje a mali by sme sa tým ďalej zaoberať. Potrebujeme opatrenia a nové návrhy, aby nenasledovali ďalšie snahy odtrhnúť sa," uviedol Gravina podľa agentúry AP.

20:03 Viceprezident výkonného výboru Európskej futbalovej únie (UEFA) Karl-Erik Nilsson nevylúčil, že zakladajúci členovia neúspešného projektu Superligy sa nevyhnú trestom. Exekutíva strešného orgánu by o nich mohla rozhodnúť už na svojom piatkovom online zasadnutí. "Ich snaha už má svoje následky tak či tak v hanbe, s ktorou dnes musia žiť. O tom, či budú niesť aj ďalšie konzekvencie, musíme ešte diskutovať," povedal podľa agentúry AFP Nilsson, ktorý je zároveň šéf Švédskeho futbalového zväzu. Podľa neho sa musí exekutíva UEFA v piatok na tento problém dôkladne pozrieť a určiť, aké existujú alternatívy riešenia a ako má európsky futbal na takéto snahy reagovať. Prezident UEFA Aleksander Čeferin, ktorý v pondelok v prvej reakcii snahu vytvoriť Superligu ostro odsúdil a označil ju za pľuvanec do tváre všetkých fanúšikov futbalu, však v stredu po zmene situácie zvolil zmierlivejší tón: "Teraz je dôležité, aby sme sa posunuli ďalej, obnovili jednotu, ktorú sme mali predtým, a spoločne kráčali vpred."

19:26 Majiteľ a predseda predstavenstva Manchestru United Joel Glazer sa fanúšikom anglického futbalového klubu ospravedlnil za plánovanú účasť v Superlige. "Mýlili sme sa a chceme dokázať, že vieme dať veci do poriadku," citovala agentúra dpa slová amerického miliardára. "Akceptujeme, že Superliga nebola tou správnou cestou. Pochopil som, že vedenie musí lepšie komunikovať s fanúšikmi, ktorí sú srdcom klubu," dodal Glazer. Deväť z dvanástich zakladajúcich klubov už ohlásilo odchod z plánovanej Superligy. Oficiálne tak neurobili už len Real Madrid, FC Barcelona a Juventus Turín, no jeho predseda Andrea Agnelli už vyhlásil, že Superliga nevznikne.

16:04 Tréner futbalistov Atlética Madrid Diego Simeone vyjadril radosť z toho, že vedenie klubu sa rozhodlo vystúpiť z plánovaného projektu európskej Superligy (ESL). "Vedel som, že klub rozhodne, čo je pre klub najlepšie. Všetci sa zhodneme, že takýto verdikt je najlepšie riešenie pre nás všetkých," povedal Simeone pre španielske médiá v reakcii na odstúpenie Atletica z ESL. Atlético Madrid sa ako prvé z kontinentálnych klubov pridalo k šiestim anglickým tímom, ktoré už v utorok zaradili "spiatočku" z plánovanej novej súťaže. "Futbal patrí všetkým ľuďom. Kým sme sa stali hráčmi alebo trénermi, boli sme tieť fanúšikovia. A o nich ide v prvom rade," vyhlásil Simeone. Súhlas s odchodom zo Superligy vyjadrila aj kabína Atlética prostredníctvom oficiálneho stanoviska: "Chceme vyjadriť našu spokojnosť s konečným rozhodnutím klubu vzdať sa projektu Superligy. Budeme naďalej tvrdo pracovať a už sa sústredíme na najbližší zápas."

15:45 Tréner futbalistov FC Barcelona Ronald Koeman vedel o plánovanom vstupe klubu do projektu európskej Superligy. V stredu však odmietol o tejto téme na tlačovej konferencii pred štvrtkovým ligovým duelom s Getafe detailne hovoriť. "Prezident klubu Joan Laporta sa o tom so mnou rozprával. Nie som hovorca klubu, moja práca je pripraviť mužstvo na zápasy. Musíme si počkať, ako sa to všetko vyvinie. Chceme vždy iba to najlepšie pre náš klub, ale keď niekto môže hovoriť o tejto téme, tak je to prezident," citoval portál Sky Sports slová Koemana.

Koeman v tejto súvislosti ešte dodal, že plne súhlasí s tweetom svojho zverenca, obrancu Gerarda Piqueho. Ten na sociálnej sieti k vzniku Superligy napísal: "Futbal je pre fanúšikov. Dnes ešte viac ako kedykoľvek predtým."

14:18 Taliansky futbalový klub AC Miláno opustil projekt Európskej Superligy (ESL). Stal sa už deviatym tímom spomedzi dvanástky zakladajúcich členov, ktorý z projektu odišiel.

V stredu popoludní to klub potvrdil v oficiálnom stanovisku: "Akceptovali sme pozvanie na účasť v projekte Superligy s úprimným úmyslom vytvoriť najlepšiu možnú európsku súťaž pre futbalových fanúšikov na celom svete a v najlepšom záujme klubu a našich vlastných priaznivcov. Zmena nie je vždy jednoduchá, no evolúcia je nevyhnutná pre pokrok a štruktúry európskeho futbalu sa počas dekád vyvíjali a menili. Hlasy a obavy fanúšikov na celom svete k Superlige však boli jasné a AC Miláno musí citlivo reagovať na tých, ktorí milujú tento úžasný šport. Budeme naďalej tvrdo pracovať na dosiahnutí udržateľného modelu futbalu."

13:06 Taliansky futbalový klub AC Miláno je blízko k opusteniu projektu Európskej Superligy (ESL) a v najbližšom čase by to mal oficiálne potvrdiť. Stane sa už deviatym tímom spomedzi dvanástky zakladajúcich členov, ktorý z projektu odíde. V stredu popoludní o tom informoval portál Sky Sports.

12:36 Atlético Madrid a Inter Miláno oficiálne potvrdili, že odídu z projektu futbalovej Európskej Superligy (ESL). Španielsky a taliansky klub, v ktorom pôsobí aj Slovák Milan Škriniar, sa pridali k šiestim anglickým tímom, ktoré to spravili už predtým. 

"FC Internazionale Miláno potvrdzuje, že klub už nie je súčasť projektu Superligy. Vždy sme odhodlaní poskytnúť fanúšikom najlepší futbalový zážitok a inovácie, inklúzia je súčasť našej DNA od nášho vzniku. Naše vzťahy so všetkými zainteresovanými stranami zamerané na zlepšenie futbalového odvetvia sa nikdy nezmenia. Inter verí, že futbal musí mať záujem neustále zlepšovať súťaže, aby si v rámci finančnej udržateľnosti zachoval fanúšikov na celom svete. S touto víziou sa tešíme na spoluprácu so všetkými zainteresovanými stranami pre budúcnosť športu, ktorý milujeme," uvádza sa v stanovisku Interu.

Atlético sa rozhodlo formálne oznámiť svoj koniec v projekte po stredajšom rokovaní správnej rady klubu: "Atlético Madrid sa minulý pondelok rozhodlo pripojiť k tomuto projektu v reakcii na okolnosti, ktoré dnes už neexistujú. Pre klub je nevyhnutná harmónia medzi všetkými skupinami, ktoré tvoria našu rodinu, najmä našimi fanúšikmi. Hráči a tréner vyjadrili svoju spokojnosť s rozhodnutím klubu."

12:30 Podľa informácií The Athletic uvažovali zástupcovia vedenia Premier League o možnosti odpočtu bodov celej veľkej šestke za ich záujem o vznik Superligy, čím z časti stratili dôveru u FA. Podľa viacerých by to však nebolo fér, pretože manažéri, hráči a fanúšikovia o plánoch majiteľov klubov nevedeli.

12:10 Vo vyhlásení klubu z Old Trafford stojí: "Pozorne sme počúvali reakcie našich fanúšikov, vlády Spojeného kráľovstva a ďalších kľúčových strán. Naďalej sme odhodlaní spolupracovať s ostatnými v celej futbalovej komunite pri hľadaní udržateľných dlhodobých výziev, ktorým futbal čelí."

11:30 Predseda Juventusu Turín Andrea Agnelli v stredu vyhlásil, že projekt futbalovej Európskej Superligy (ESL) nemôže ďalej pokračovať. Dôvodom je odchod šiestich anglických futbalových klubov a oznámenie o rovnakých plánoch Interu Miláno.Agnelli pre Sky Sports uviedol: "Ak mám byť úprimný a otvorený, evidentne to tak nie je." Portál však informoval, že Real Madrid stále bojuje za ESL a záujem naďalej má aj AC Miláno.

10:46 Majiteľ FC Liverpool John W. Henry sa ospravedlnil fanúšikom za snahu priviesť klub do futbalovej Európskej Superligy (ESL). "Nemusím to hovoriť, ale tento projekt by nikdy nemohol napredovať bez podpory fanúšikov. Uplynulých 48 hodín nám to ukázalo veľmi jasne. Počuli sme vás," zverejnil Henry na oficiálnej stránke Liverpoolu.

10:11 Projekt futbalovej Európskej Superligy (ESL) pokračuje a má "stopercentnú" šancu byť úspešný. Napriek tomu, že sa z neho po dvoch dňoch oficiálne odhlásilo šesť z dvanástich zakladajúcich členov si to myslí prezident Juventusu Turín Andrea Agnelli.

"Medzi našimi klubmi existuje pokrvné puto, budeme pokračovať," reagoval na otázku, či sa projekt potápa, keď už bolo známe, že sa z neho odhlásia Manchester City, londýnska Chelsea a ďalšie anglické kluby. "Chceme iba vytvoriť najkrajšiu súťaž na svete, ktorá dokáže priniesť výrazné výhody celej futbalovej pyramíde, a to zvýšením distribúcie zdrojov do ostatných klubov. Navyše zostaneme otvorení a každý rok budeme mať k dispozícii päť miest pre ďalšie kluby," povedal Agnelli.

10:07 Inter Miláno sa chystá odísť z projektu futbalovej Európskej Superligy. Predstavitelia talianskeho klubu, kde pôsobí aj Slovák Milan Škriniar, podľa BBC Sport pripravujú formálne kroky vzhľadom na utorňajšie odstúpenie šiestich anglických členov.

"Projekt Superligy v tomto stave už nie je v záujme Interu," uviedol zdroj z prostredia klubu pre taliansku tlačovú agentúru ANSA, citoval ho portál Sky Sports. 

8:44 Zostávajúcich šesť členov futbalovej Európskej Superligy zvažuje, ako pretvoriť projekt po odstúpení všetkých šiestich anglických klubov. Real Madrid, FC Barcelona, Atletico Madrid, AC Miláno, Inter Miláno a Juventus Turín zverejnili v stredu spoločné stanovisko, v ktorom naďalej trvajú na tom, že futbal v Európe potrebuje zmenu.

V utorok večer sa objavili aj správy o vystúpení Barcelony a Atlética, tie sa však zatiaľ nepotvrdili. "Európska Superliga je presvedčená, že súčasný status quo európskeho futbalu sa musí zmeniť. Navrhujeme novú európsku súťaž, pretože terajší systém nefunguje. Náš návrh umožní športu vyvíjať sa a zároveň prinesie zdroje a stabilitu pre celú futbalovú pyramídu vrátane pomoci prekonať finančné problémy spôsobené pandémiou. Napriek oznámenému odchodu anglických klubov, ktoré to museli urobiť pre obrovský tlak, sme presvedčení, že náš návrh je plne v súlade s právnymi predpismi. Dokázalo to rozhodnutie súdu, ktoré chráni Superligu pred zásahmi tretích strán. Vzhľadom na nové okolnosti pripravíme adekvátne kroky na pretvorenie projektu. Stále chceme ponúknuť fanúšikom najlepšie zápasy a zabezpečiť plán solidarity pre celú futbalovú komunitu," uvádza sa v spoločnom stanovisku šestice zo Španielska a Talianska.

6:55 Po dvoch dňoch od oznámenia plánov na vznik Superligy zostalo z dvanástich zakladajúcich členov v projekte len šesť - Real Madrid, FC Barcelona, Atletico Madrid, AC Miláno, Inter Miláno a Juventus Turín. Ako však informovali španielske médiá, k odchádzajúcim britským klubom sa zrejme pridajú aj Barcelona a Atletico. "Vzhľadom na tieto okolnosti zvážime možnosti pretvorenia projektu," uviedlo vedenie plánovanej súťaže.

ONLINE Superliga sa po Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Alastair Grant

Ako prvý odstúpil Manchester City. K tomuto kroku pristúpil po vlne obrovskej kritiky, ktorá sa strhla po oznámení vzniku súťaže, z radov futbalových inštitúcií, predstaviteľov národných líg, hráčov, trénerov, funkcionárov a fanúšikov. "Manchester City FC môže potvrdiť, že formálne začal s procedúrami vystúpenia zo skupiny, ktorá vyvíjala plány na vznik Európskej Superligy," citovala agentúra AFP z vyhlásenia klubu. "Som nadšený, že môžem privítať City naspäť v európskej futbalovej rodine," reagoval prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin.

Podobné stanoviská sa objavili aj na sociálnych sieťach ďalších anglických klubov. "Cítili sme, že je dôležité, aby sa náš klub podieľal na vývoji možnej novej štruktúry, ktorá sa snažila lepšie zaistiť finančnú fair play a udržateľnosť a zároveň zvýšiť podporu širšej futbalovej pyramídy," uviedol predseda Tottenhamu Daniel Levy. "Nikdy sme nemali v úmysle spôsobiť taký rozruch a hnev, ale keď prišlo pozvanie do Superligy, nechceli sme zostať pozadu, aby sme zabezpečili ochranu Arsenalu a jeho budúcnosť. Na základe toho, že sme v uplynulých dňoch počúvali vás fanúšikov a širšiu futbalovú komunitu, odstupujeme z navrhovanej Superligy. Urobili sme chybu a ospravedlňujeme sa za ňu," uvádza sa v stanovisku Arsenalu. Chelsea potvrdila, že začala vybavovať formálne náležitosti vystúpenia zo skupiny pripravujúcej Superligu.

"Aký krásny deň pre futbal. Hrajme ďalej, bojujme ďalej, snívajme ďalej. To je hlavný dôvod, prečo to robíme," reagoval na správy obranca Manchestru City Benjamin Mendy.

Viac o téme: Manchester United Arsenal FC Liverpool Manchester City Tottenham Európska superliga
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články