Slovenských reprezentantov čaká prísny režim: Toto sú všetky opatrenia na MS pred koronavírusom

Prvý oficiálny zraz slovenskej hokejovej reprezentácie pred MS v RigePrvý oficiálny zraz slovenskej hokejovej reprezentácie pred MS v Rige Zdroj: TASR/SZĽH/Andrej Galica

BRATISLAVA - Hokejový šampionát v Rige bude špecifický z niekoľkých uhlov pohľadu, organizátori najviac času strávili nad vypracovaním bezpečnostného protokolu. Pracovali na ňom spolu s Centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (SPKC) a jeho prvú predbežnú podobu predstavili už v polovici februára.

Pravidlá preventívnych opatrení na MS pred koronavírusom predstavil predseda organizačného výboru MS hokeji 2021 Edgars Bunciš. Organizačný výbor turnaja stanovil požiadavky na ubytovanie športovcov, obslužného personálu a akreditovaných osôb v hoteloch, halách, tréningových plochách, doprave, logistike, ako aj denné testovacie postupy všetkých účastníkov svetového šampionátu. Po niekoľkých doplňujúcich krokoch ich koncom apríla schválil organizačný výbor spolu s Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) a následne odsúhlasilo ministerstvo zdravotníctva v Lotyšsku.

Hokejisti budú ubytovaní v Hoteli Radisson Blue asi 10 minút cesty autobusom od Olympijského športového centra, kde Slováci odohrajú všetky svoje zápasy v základnej A-skupine. V slovenskej výprave je 28 hokejistov a 16 členov realizačného tímu, každý hráč bude mať svoju vlastnú izbu. Hokejisti museli po prílete do Rigy absolvovať PCR test a rovnakému testu sa podrobia každý tretí deň. Šampionát sa odohrá v "bubline", slovenská výprava si preto nemohla naplánovať žiadny výlet do mesta, ani inú aktivitu. V stredu 13. mája lotyšské ministerstvo školstva a vedy (MES) rozhodovalo o výnimke pre hokejistov a realizačného tímu v otázke stravovania. V krajine je zakázané verejné stravovanie, ministerstvo uvažovalo povoliť tímom výnimočný režim. Hráči sa však budú môcť stravovať iba na svojich hotelových izbách.

Prísne opatrenia sa týkajú aj akreditovaných médií. Novinárov púšťajú do krajiny iba s PCR testom, nie starším ako 72 hodín. Následne sa v dejisku musia podrobiť ďalšiemu testu a až do oznámenia výsledku musia byť v izolácii v hotelovej izbe. Počas MS musia absolvovať antigénový test každý druhý deň, ten prvý v deň štartu šampionátu, teda 21. mája. Každý novinár dostane po jeho absolvovaní náramok, ktorý mu v prípade negatívneho výsledku umožní pohyb po "bubline".

Zástupcovia médií budú mať prístup do Arény Riga a do Olympijského športového centra, od seba sú vzdialené asi 150 metrov. V oboch arénach môžu sledovať aj tréningy tímov. Na tréningoch v Daugava aréne je však ich prítomnosť zakázaná. Počas pohybu v jednotlivých zónach musia mať všetci účastníci na tvári respirátor, bavlnené rúška nie sú povolené.

Bezpečnostný protokol MS odporúča, aby novinári využívali z hotela do arény kyvadlovú dopravu, ktorú zabezpečili organizátori. Používať verejnú dopravu neodporúčajú, ale ani ju nezakázali. Platná akreditácia však neznamená využitie MHD zdarma tak, ako to býva zvykom počas MS. Médiá majú tiež povolené využívať taxík, alebo službu zdieľania jázd na rôznych aplikáciách.

Šampionát sa začne bez divákov, na konci apríla to oznámil lotyšský premiér Krisjanis Karinš. Organizátori čakali na rozhodnutie do poslednej chvíle, čakali, ako sa vyvinie pandemická situácie v krajine. Prezident IIHF Rene Fasel uviedol, že od štvrťfinále by sa na tribúny mohol dostať určitý počet fanúšikov. V Lotyšsku sa zvažuje o tom, že by si zaočkovaní obyvatelia mohli pozrieť niektoré zápasy priamo na tribúne.

V meste však zriadia bezpečné fanúšikovské zóny. Tie by mali zabrániť nekontrolovaným zhromaždeniam ľudí počas hokejového šampionátu. V dejisku MS sa neuskutoční tradičný kongres IIHF, prebehne online formou.

Viac o téme: Slovensko
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy