VIDEO Prvé prekvapenie na úkor favorita z Kanady: Domáci Lotyši zdolali javorové listy

Lotyšskí hokejisti oslavujú gól Lotyšskí hokejisti oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

RIGA - Kanadskí hokejisti nezvládli v piatok vstup do svetového šampionátu v Rige, keď v B-skupine prehrali s Lotyšskom 0:2. Domáci od úvodných minút ťažili z toho, že proti favoritovi hrali sebavedome a v koncentrácii nepoľavili ani pod tlakom v závere zápasu. Kanada sa v nedeľu o 19.15 stretne s USA, Lotyši hrajú v rovnakom čase už na druhý deň po prvom zápase, ich súperom bude Kazachstan.

Domáci tím rozihral kolísku hokeja od úvodných striedaní. Lotyši popri svojich prepracovaných štruktúrach neváhali aktívne pokúšať šťastie aj v zóne favorita, ktorý bol síce strelecky aktívnejší, ale to aj zásluhou kanonády v presilovke. Tú Kanaďania prehajdákali, naopak sekundu pred prvým klaksónom  svoju výhodu Lotyšsko využilo, keď súper podcenil záverečnú rozohrávku prvej tretiny. Gól Indrašisa mužstvo nabudil a Lotyši v úvodných piatich minútach druhej časti vystreli päťkrát, teda viac ako v celej prvej.

Stále však hrali svoj sebavedomý a trpezlivý systém, nechali naháňať sa Kanaďanov a v 29. minúte opäť udreli. Batnov gól na 0:2 vyslal javorovému listu jasný signál, jeho hráči zvýšili dôraz a obrátky, lenže čistých šancí si veľa nevytvorili a mali proti sebe aj v pohode chytajúceho Kivlinieksa. V tretej tretine Kanaďania svojho súpera väčščinu času morili v jeho pásme, vytvorili si aj 4-5 čistých šancí, ale chýbala im rozvaha i individuálna kvalita pri zakončení.

B-skupina:
Kanada - Lotyšsko 0:2 (0:1, 0:2, 0:0)
Góly: 20. Indrašis (Kenins, Freibergs), 29. Batna (Kenins). Rozhodcovia: Schrader (Nem.), Tscherrig (Švaj.) - Merten (Nem.), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 4:4  na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Kanada: Kuemper - Ferraro, Miller, Walker, Stecher, Beaudin, Bernard-Docker, Power, Schneider - Comtois, Hernique, Pirri - Hagel, Danforth, Brown - Paul, Vilardi, Bunting - Perfetti, Anderson-Dolan, Foudy

Lotyšsko: Kivlenieks - Rubins, Balinskis, Cibulskis, Jaks, Sotnieks, Freibergs, Zile - Darzinš, Abols, Daugavinš - Rob. Bukarts, Džerzinš, Karsums - Keninš, Indrašis, Dzierkals - Marenis, Batna, Krastenbergs

Viac o téme: Kanada Lotyšsko