VIDEO Tatarova asistencia Montrealu nestačila, Černák nezabránil prehre Lightning

Gólové oslavy hráčov TorontaGólové oslavy hráčov Toronta Zdroj: SITA/Paul Chiasson/The Canadian Press via AP

MONTREAL - Asistencia Tomáša Tatara nestačila hokejistom Montrealu v treťom stretnutí semifinále Severnej divízie play off NHL. Na domácom ľade podľahli Torontu 1:2 a v sérii prehrávajú 1:2 na zápasy. Slovenský útočník odohral 13:15 min, svoju prvú asistenciu v play off si pripísal pri góle Nicka Suzukiho. Do 2. kola postúpil Winnipeg, ktorý vyradil Edmonton hladko 4:0 na zápasy. O osude štvrtého duelu (4:3 p3p) rozhodol až v treťom predĺžení, v 107. minúte Kyle Connor.

Tampa Bay so slovenským obrancom Erikom Černákom prehrala na ľade Floridy 1:4 a v semifinále Centrálnej divízie vedie už len 3:2 na zápasy. Vo Východnej divízii je bližšie k postupu New York Islanders vďaka víťazstvu v Pittsburghu 3:2 po dvojnásobnom predĺžení. Až v 81. minúte rozhodol Josh Bailey a "Ostrovania" sa v sérii ujali vedenia 3:2. Hrozbu vyradenia odvrátila Minnesota, keď v piatom súboji semifinále Západnej divízie uspela v aréne Vegas 4:2 a stav série znížila na 2:3.

Tatar v pôvodných plánoch trénera Dominiquea Ducharmea mal byť v treťom zápase len zdravý náhradník. Zo zostavy ho mal vytlačiť dvadsaťročný útočník Cole Caufield. Pre zranenie však nemohol hrať Eric Staal a Tatar ostal v zostave. Okrem asistencie zaznamenal aj päť bodyčekov a na bránku vyslal jednu strelu.

Skóre zápasu otvoril William Nylander, ktorý sa strelecky presadil v treťom zápase za sebou. "Keď sa dostane do formy, dominuje na ľade. Je špeciálny hráč, akého potrebujeme," povedal na adresu Nylandera brankár Jack Campbell, ktorý 14 zo svojich 27 zákrokov predviedol pri tlaku Canadiens v tretej tretine. Rozhodujúci gól strelil tri a pol minúty pred koncom druhej tretiny obranca Morgan Rielly. Montreal strelil v troch zápasoch len štyri góly. "Nie som frustrovaný. Máme talentovaných hráčov, ktorí tvrdo pracujú každý deň, a verím, že sme v tejto sérii nepovedali posledné slovo," povedal brankár Canadiens Carey Price. Caufield pri svojom debute v play off zaujal, v prvej tretine skončila jeho strela na žrdi, počas takmer 16 minút na ľade bol veľmi aktívny a na Campbella vyslal tri strely. Torontu okrem kapitána Johna Tavaresa, ktorý v prvom zápase utrpel otras mozgu a zranenie kolena, vypadol na poslednú chvíľu zo zostavy aj útočník Nick Foligno. Štvrtý zápas je na programe v noci na stredu opäť v Montreale.

Florida po dvoch prehrách stavila na brankára Spencera Knighta, ktorý vo svojom prvom zápase v play off v kariére chytil 36 striel a veľkou mierou sa zaslúžil o víťazstvo Panthers. Dvadsaťročný nováčik v NHL inkasoval z prvej strely už v 53. sekunde zápasu, keď ho prekonal Blake Coleman, ale v ďalšom priebehu nepustil za chrbát ani jeden puk. "Snažil som sa pripraviť ako na normálny zápas. Bol tom trochu nervózny, ale chcel som si to len užiť a podarilo sa," povedal Knight. Domáci otočili skóre v druhej tretine, v poslednej dvadsaťminútovke pridali ďalšie dva zásahy. MacKenzie Weegar a Patric Hörnqvist mali bilanciu 1+1, kapitán Aleksander Barkov a Jonathan Huberdeau si pripísali po dve asistencie. "Je to neskutočné, skvelý pocit. Tešíme sa do Tampy," povedal Barkov. Knight (20 rokov, 35 dní) sa stal druhým najmladším brankárom v histórii NHL, ktorý pri debute v play off vychytal víťazstvo.

Rekord drží Don Beaupre z Minnesoty North Stars, ktorý v roku 1981 mal pri víťaznom zápase pri debute v bojoch o Stanley Cup 19 rokov a 202 dní. Huberdeau zaznamenal v drese Floridy už 12 asistencií v play off, čím prekonal klubový rekord bývalého slovenského obrancu Róberta Švehlu. Do zostavy "panterov" sa vrátil obranca Keith Yandle, ktorý bol dva zápasy zdravý náhradník. V drese Tampy nechýbali ruskí hokejisti Nikita Kučerov a Michail Sergačov, ktorí nedohrali predchádzajúci zápas pre zranenia. Černák bol na ľade 18 minút a 4 sekundy, zaznamenal dva mínusové body, jednu strelu a šesť hitov.

Hrdinom NY Islanders bol útočník Bailey, ktorý v 51. sekunde druhého predĺženia potrestal veľkú chybu Tristana Jarryho. Brankár Pittsburghu v snahe o rozohrávku poslal puk rovno na hokejku Baileyho a ten skóroval. Islanders sa ujali vedenia 3:2 na zápasy a séria sa vracia na ich ľad. Penguins prestrieľali hostí 50:28, ale na víťazstvo to nestačilo. V bránke newyorského tímu podal skvelý výkon Iľja Sorokin so 48 zásahmi. "Napriek prehre som hrdý na náš tím. Hrali sme veľmi dobre, všetky útoky, všetci šiesti obrancovia, len nám chýbalo viac šťastia," povedal tréner Pittsburghu Mike Sullivan.

Josh Bailey strieľa gól Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

"Tučniaci" viedli v tretej tretine 2:1, prvýkrát od 15. marca skóroval Jevgenij Malkin, prvý bod od úvodného zápasu zaznamenal Sidney Crosby, no hostia vyrovnali zásluhou Jordana Eberleho a napokon odchádzali z ľadu ako víťazi. Tréner NYI Barry Trotz chválil najmä Sorokina. "Predviedol výnimočný výkon. Ani to neviem opísať slovami, aby ste to dobre napísali. Bol našou veľkou oporou," povedal tréner Islanders. Šiesty zápas je v noci na štvrtok v New Yorku, štatisticky doviedli tímy, ktoré vyhrali piaty zápasy za stavu 2:2, sériu do víťazného konca v 78,5 percentách. Sorokin sa stal prvým brankárom Islanders, ktorý vyhral svoje prvé tri zápasy v play off.

Minnesota strelila štyri góly zo 14 striel a odvrátila koniec série s Vegas. Wild vyhrali 4:2 a znížili stav série na 2:3. "Verili sme, že to ešte môžeme zvrátiť. Zomkli sme sa a nasli sme vnútornú silu. Chalani zabojovali," povedal tréner "divochov" Dean Evason. "Zlatí rytieri" viedli 1:0, ale hostia ešte v prvej tretine skóre otočili. Prvý gól v play off strelil ruský nováčik Kirill Kaprizov, presadili sa aj Zach Parise, Jordan Greenway a do prázdnej bránky uzavrel skóre Nico Sturm. Veľkou oporou hostí bol brankár Cam Talbot, ktorý chytil 38 striel.

Sezóna sa skončila pre hviezdne duo Edmontonu Connora McDavida a Leona Draisaitla. Dvaja najproduktívnejší hráči základnej časti nestačili na Winnipeg, ktorý vyhral tretie predĺženie za sebou a v sérii triumfoval 4:0 na zápasy. Jets vyradili Oilers v play off prvýkrát, najdlhší zápas v ich klubovej histórii rozhodol po úniku útočník Connor. McDavid v prvej tretine ukončil strelecké trápenie a dal svoj prvý gól v sérii, hostia viedli aj 3:2, ale do predĺženia poslal duel Mark Scheifele.

1. kolo play off NHL /na 4 víťazstvá/
semifinále Severnej divízie - 3. zápas:
Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Góly: 34. Suzuki (Perry, TATAR) - 28. Nylander (Kerfoot), 37. Rielly (Marner, Brodie). Brankári: Price - Campbell, strely na bránku: 29:29, bez divákov.
/stav série: 1:2/

semifinále Severnej divízie - 4. zápas:
Winnipeg Jets - Edmonton Oilers (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:0, 1:0)
Góly: 7. Scheifele (Wheeler, Morrissey), 16. Appleton (Morrissey, Lowry), 47. Scheifele (Connor, Wheeler), 107. Connor (Pionk) - 8. McDavid (Draisaitl, Puljujärvi), 24. Nugent-Hopkins (Kassian, Larsson), 37. Chiasson (Draisaitl, Nugent-Hopkins). Brankári: Hellebuyck - Smith, strely na bránku: 43:40, bez divákov.
/konečný výsledok série: 4:0/

semifinále Centrálnej divízie - 5. zápas:
Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Góly: 27. Weegar (Huberdeau, Bennett), 37. Marchment (Barkov, Weegar), 41. Hörnqvist (Barkov, Huberdeau), 60. Vatrano (Hörnqvist) - 1. Colton (Coleman, McDonagh). Brankári: Knight - Vasilevskij, strely na bránku: 38:37, 11.551 divákov.
/stav série: 2:3/

semifinále Východnej divízie - 5. zápas:
Pittsburgh Penguins - New York Islanders 2:3 p2p (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 9. Malkin (Letang, Rust), 28. Rust (Crosby, Letang) - 20. Beauvillier (Bailey, Leddy), 49. Eberle (Komarov, Pageau), 81. Bailey. Brankári: Jarry - Sorokin, strely na bránku: 50:28, 9344 divákov.

semifinále Západnej divízie - 5. zápas:
Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)
Góly: 9. Stone (Tuch, Holden), 30. Martinez (Pietrangelo, Stephenson) - 10. Kaprizov (Zuccarello), 12. Parise (Brodin, Dumba), 17. Greenway (Addison), 60. Sturm. Brankári: Fleury - Talbot, strely na bránku: 40:14, 12.156 divákov.
/stav série: 3:2/

Viac o téme: Florida Panthers New York Islanders Tomáš Tatar Pittsburgh Penguins Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Toronto Maple Leafs Erik Černák