Slováci nezvládli zápas s Rumunskom: V B-skupine Zlatej európskej ligy sme klesli na 3. miesto

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR/Martin Baumann

ZÁPOROŽIE - Slovenskí volejbalisti reprezentanti neuspeli vo svojom treťom vystúpení v ukrajinskom Záporoží v rámci B-skupiny Zlatej európskej ligy. Zverenci trénera Mareka Kardoša podľahli v sobotu Rumunom 1:3 (21, -20, -22, -19) a nenadviazali na stredajšie víťazstvo 3:2 nad týmto súperom. V tabuľke klesli s bilanciou jedno víťazstvo a dve prehry na tretie miesto.

Slováci v prvom sete dominovali, v ďalších častiach však Rumuni po zmenách v zostave zlepšili servis a dokráčali k zisku troch bodov, vďaka čomu sa v tabuľke posunuli na druhé miesto práve pred slovenský tím. Najviac bodujúcim hráčom zápasu bol s 21 bodmi univerzál Filip Gavenda.

Slovenskí reprezentanti, ktorí v sobotu definitívne prišli o nádej na postup na záverečný turnaj Final Four do Belgicka (19. - 20. júna), sa so súťažou rozlúčia v nedeľu súbojom od 18.30 h proti doteraz nezdolanej domácej reprezentácii. Konečnú druhú priečku v tabuľke B-skupiny obsadí tím SR len v prípade nedeľňajšieho víťazstva.

Zlatá európska liga 2021 mužov - B-skupina - Záporožie (Ukr.) - sobota:
Rumunsko - SLOVENSKO 3:1 (-21, 20, 22, 19)
Rozhodovali: Michlicová (Poľ.) a Akdemir (Tur.), 210 divákov

Rumunsko: Magdas 12, Dumitru 3, Aciobanitei 2, F. Bartha 8, Balean 17, Mihalescu 12, libero Diaconescu (Peta 15, Constantin 1, Chitigoi 0). Tréner: S. Stancu.
Slovensko: Ihnát 7, Kyjanica 9, Gavenda 21, Pokopec 10, M. Zeman 7, F. Palgut 2, liberá Turis a M. Vitko (J. Kováč 0, Firkaľ 6, M. Petráš 0). Tréner: M. Kardoš.

Slováci začali výborne, po dvoch esách Kyjanicu v úvode viedli 9:2. Rumuni neskôr znížili na 8:11, o chvíľu však už prehrávali opäť o sedem bodov (11:18) a Slováci bez ťažkostí prvý set uzavreli vo svoj prospech. Pred druhým dejstvom rumunský tréner Stancu univerzála Baleana presunul na post smečiara, do hry poslal univerzála Petu a obraz hry sa začal vyrovnávať. Slováci poslednýkrát v stretnutí viedli za stavu 13:12 v druhej časti.

Vzápätí im Rumuni ušli na 13:17 a aj keď sa Slováci ešte dotiahli na jeden bod (18:19), koncovku už nedokázali zdramatizovať (20:25). Tretí aj štvrtý set mali podobný priebeh - Rumuni si viackrát utvorili trojbodový náskok, Slováci ho viackrát celkom zmazali, ale hneď vzápätí opäť pustili Rumunov do trháku a na tretí či štvrtý pokus sa im už až do konca vyrovnať nepodarilo. V tretej časti Slováci boli poslednýkrát bok po boku so súperom za stavu 18:18, vo štvrtej časti sa držali v hre do stavu 15:16.

Viac o téme: Slovensko Rumunsko