Lewandovski na všetko sám nestačí: Poľsko letí domov, Švédi vyhrali skupinu!

Poľský hráč Robert Lewandowski (druhý zľava) hlavičkujePoľský hráč Robert Lewandowski (druhý zľava) hlavičkuje Zdroj: TASR/AP/Dmitri Lovetsky

PETROHRAD - Švédski futbaloví reprezentanti zvíťazili v záverečnom vystúpení v E-skupine na EURO 2020 nad Poľskom 3:2 a do osemfinále postúpili z prvého miesta. Pre Poliakov sa šampionát skončil, v "slovenskej" skupine obsadili štvrté miesto so ziskom jediného bodu.

Švédi viedli na štadióne v Petrohrade 2:0 vďaka dvom gólom Emila Forsberga, o vyrovnanie sa postaral Robert Lewandowski. V nadstavenom čase rozhodol o triumfe severanov striedajúci Viktor Claesson. Švédi nastúpia v osemfinále proti jednému z tímov, ktoré skončia v skupine na treťom mieste.

E-skupina:
Petrohrad:

Švédsko - Poľsko 3:2 (1:0)
Góly: 2. a 59. Forsberg, 90+3. Claesson - 61. a 84. Lewandowski. Rozhodovali: Oliver - Burt, Bennett (všetci Angl.), ŽK: Danielson - Krychowiak, 14.252 divákov

Švédsko: Olsen - Augustinsson, Lindelof, Danielson, Lustig (68. Krafth) - Forsberg (77. Claesson), Ekdal, Olsson, Larsson - Quaison (55. Kuluševski), Isak (68. Berg)

Poľsko: Szczesny - Bereszynski, Glik, Bednarek -  Jozwiak (61. Swierczok), Klich, Krychowiak (78. Placheta), Puchacz (46. Frankowski) - Swiderski, Zielinski - Lewandowski

Poliaci potrebovali na postup bezpodmienečne zvíťaziť, no Švédi ich dokonale zaskočili a už po 81 sekundách sa ujali vedenia. Po súboji Quaisona s Glikom sa dostal k lopte Forsberg a prízemnou strelou prekonal Szczesneho. Bol to druhý najrýchlejší gól v histórii európskych šampionátov. Poliaci sa postupne otriasli a po rohovom kope mohli v 17. minúte vyrovnať. Lewandowski však trafil hlavou brvno a aj jeho dorážka skončila iba na bránkovej konštrukcii. V ďalšom priebehu prvého polčasu sa dianie odohrávala medzi šestnástkami. Poliaci zdĺhavo kombinovali v strede poľa, v ofenzíve im chýbal moment prekvapenia. Ich centre nenarobili švédskej obrane žiadne problémy. V nadstavenom čase napriahol spoza šestnástky Zielinski, Olsen však jeho strelu vyrazil na roh.

Do druhého polčasu poslal tréner poľského tímu Paulo Sousa na ihrisko Przemysława Frankowskeho s cieľom oživiť ofenzívu. Aktívny Zielinski to skúšal ďalšou jedovatou strelou, no Olsen bol opäť pozorný. Po chybe poľskej obrany nevyužil možnosť zvýšiť Quaison. V 59. minúte však striedajúci Kuluševski naservíroval loptu Forsbergovi, ktorý svojím tretím gólom na turnaji zvýšil na 2:0. Poliaci nezložili zbrane a už o 120 sekúnd neskôr sa im podarilo znížiť vďaka Lewandowského exportnej strele k vzdialenejšej žrdi. V 65. minúte rozvlnil sieť striedajúci Swierczok, gól však neplatil pre ofsajd. Poliaci pokračovali v aktivite a v 84. minúte vďaka Lewandowskému vyrovnali na 2:2, vytúžený tretí gól sa im však už streliť nepodarilo. V tretej minúte nadstaveného času definitívne pochoval ich nádeje Claesson.

hlasy po zápase: /zdroj: uefa.com/
Viktor Claesson, strelec tretieho švédskeho gólu: "Bolo to ako na hojdačke. Víťazný gól v nadstavenom čase má pre nás cenu zlata. Chceli sme vyhrať skupinu a som veľmi rád, že sa nám to podarilo."

Emil Forsberg, autor úvodných dvoch švédskych gólov: "Úvod zápasu bol bláznivý. Poliaci sa však po inkasovanom góle nezlomili, vytvárali si šance a v druhom polčase vyrovnali. V nadstavenom čase sa nám našťastie podarilo strhnúť víťazstvo na našu stranu. Splnili sme náš základný cieľ postúpiť zo skupiny, teraz chceme ísť do štvrťfinále."

Robert Lewandowski, strelec oboch poľských gólov: "Na týchto ME som strelil tri góly, ale všetky by som vymenil za náš postup do osemfinále. Myslím si, že náš tím si zaslúžil viac. Možno nie aplauz fanúšikov, ale určite viac bodov na konte."

Viac o téme: Švédsko Robert Lewandowski Poľsko