Môže z toho byť najväčšia kauza olympiády: Ako zareagujú Iránci na trénera Česka?

Ronen GinzburgRonen Ginzburg Zdroj: SITA/Chad Hipolito/The Canadian Press via AP

TOKIO - Veľkou neznámou bude pre trénera českých basketbalistov Ronena Ginzburga úvodný zápas na olympijských hrách s Iránom. Okrem toho, že sa realizačný tím snaží získať o nie príliš známom súperovi dostatok informácií, izraelský kouč, ktorý vlani prijal aj české občianstvo, je zvedavý, či reprezentácia islamskej krajiny nebude zápas kvôli jeho národnosti bojkotovať.

"Je pravda, že keď som sa bavil s ľuďmi v Izraeli o našom postupe na olympiádu, každý hneď riešil, ako to bude v zápase proti Iránu. Oni totiž obvykle proti Izraelčanom nenastupujú," povedal novinárom Ginzburg. Napríklad na predminulých MS v džude Iránci súboj s Izraelčanmi bojkotovali, pretože existenciu židovského štátu neuznávajú.

"Verím, že v tomto prípade proti nám hrať budú, pretože som pod vlajkou Česka. Je pravda, že je to v Izraeli veľký príbeh a pomaly sa nebavia o olympiáde, ale čo budeme robiť, keď odmietnu nastúpiť. Ja som však povedal, že to nie je môj problém. Som športovec, nie politik," vyhlásil Ginzburg.

Česká basketbalová reprezentácia Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/Chad Hipolito/The Canadian Press via AP

Skúsený kouč zháňa o prvom súperovi českého tímu na olympijskom turnaji informácie, priznal však, že oproti Francúzsku a USA je Irán najmenej čitateľný. "Vieme, že hrajú pohromade veľa rokov a majú jeden z najlepších tímov v Ázii. Mali niektoré dobré a iné horšie priateľské zápasy a určite budú bojovať. Je ale pravda, že ak chceme postúpiť zo základnej skupiny, musíme proti nim uspieť," uviedol Ginzburg. "Proti USA a Francúzsku budeme outsidermi, ale poznáte nás, že sa vždy pokúsime na ihrisku vydať to najlepšie," doplnil.

Ginzburga nijako nerozhodilo americké tápanie v príprave, kedy zverenci Gregga Popovicha prehrali s Nigériou a Austráliou. "Áno, ale potom zase porazili Argentínu. Oni sa deň odo dňa zlepšujú a veľa ich dobrých hráčov potrebuje čas, aby sa zohrali. Na druhú stranu sme na majstrovstvách sveta ukázali, že sa nimi môžeme hrať," pripomenul Ginzburg dva roky starú porážku po statočnom boji 67:88.

Česká basketbalová reprezentácia Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/Chad Hipolito/The Canadian Press via AP

Najbližší cieľ českého tímu preto stanovil jasne, a to postup do štvrťfinále. Do neho sa dostanú zo základnej skupiny prvé dva tímy a tiež ďalšie dva najlepšie celky z tretích priečok. "Sprvu sme sa chceli dostať na olympiádu, to sa podarilo, a teraz by sme sa radi dostali ešte ďalej. V prvom rade však musíme poraziť Irán a mať aj dobré skóre. Keď to dokážeme, máme šancu treba na tretie miesto. Ale ako som povedal, uvidíme, či proti nám nastúpi," uviedol Ginzburg. Úvodný duel českého tímu na olympijských hrách proti Iránu je v pláne 25. júla.

Viac o téme: Česko Irán Ronen Ginzburg
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články