VIDEO Je rozhodnuté! Vieme, kto bude hostiť letnú olympiádu 2032

Brisbane bude hostiť LOH 2032Brisbane bude hostiť LOH 2032 Zdroj: SITA/AAP/Toru Hanai

TOKIO - Olympijské hry v roku 2032 sa uskutočnia v austrálskom Brisbane. V stredu o tom oficiálne rozhodol Medzinárodný olympijský výbor. Prvýkrát od hier v Los Angeles 1984 nemal uchádzač protikandidáta. V hlasovaní získalo austrálske mesto 72 hlasov, päť bolo proti a traja delegáti absentovali.

MOV už vo februári označil Brisbane za "preferovaného kandidáta" a stredajšie hlasovanie už malo iba formálny charakter. Ide o nový inštitút, ktorý zaviedli v rámci Agendy 2020 v snahe zjednodušiť a zlacniť proces kandidatúry. "MOV" má tú česť oznámiť, že 35. olympiáda bude v Brisbane," citovala prezidenta hnutia Thomasa Bacha agentúra AFP. V Austrálii sa budú konať hry po tretí raz. Prvýkrát ich hostilo Melbourne v roku 1956, potom Sydney v 2000.

Vieme, že sú hry v dobrých rukách

Na počesť oficiálneho víťazstva odpálili v meste ohňostroj a radosť neskrývali ani delegáti na zasadaní MOV. "Sme si istí, že dokážeme zorganizovať úspešné hry," povedal predseda austrálskej vlády Scott Morrison. "Je to historický moment pre MOV. Vieme, že sú hry v dobrých rukách, pretože Austrália má dostatok skúseností s organizáciou podobných podujatí a stotožňuje sa aj s našimi reformami," vyhlásil Bach, ktorý po hlasovaní podpísal zmluvu s predsedkyňou vlády Queenslandu Annastaciou Palaszczukovou. "Dokázali sme to pre Queensland a pre Brisbane," povedala Palaszczuková po formálnom potvrdení dejiska.

Brisbane bude hostiť LOH Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AAP/Jason O'Brien

Brisbane sa uchádzalo o olympiádu už skôr, súboj o organizáciu hier 1992 prehralo s Barcelonou. Pôvodne mali záujem o OH 2032 aj Budapešť, Dílí, Dauha či nemecký región Porýnie-Porúrie, no Brisbane zaujalo existujúcimi športoviskami. Organizátori avizovali rozpočet 3,5 miliardy dolárov s polovičnou účasťou štátu. Brisbane hostilo v roku 1982 Hry Commonwealthu.

Austrálčania majú na prípravy jedenásť rokov. Ešte predtým sa uskutočnia dve olympiády, v roku 2024 v Paríži, o štyri roky neskôr ich privíta Los Angeles.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Thomas Bach MOV Brisbane LOH 2032
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Olympics
  • Zdroj: TASR