Rozprávková cesta domácich basketbalistiek sa skončila vo finále: Američanky nedopustili senzáciu

Americké basketbalistky Sue Birdová (vpravo) a Diana Taurasiová sa tešia zo zisku zlatej medaily po víťazstve vo finále nad Japonskom na OH2020 v TokiuAmerické basketbalistky Sue Birdová (vpravo) a Diana Taurasiová sa tešia zo zisku zlatej medaily po víťazstve vo finále nad Japonskom na OH2020 v Tokiu Zdroj: TASR/AP/Charlie Neibergall

TOKIO - Basketbalistky USA obhájili na olympiáde v Tokiu zlato z Ria de Janeiro. Vo finále zdolali v nedeľu Japonky bez problémov 90:75. Pripísali si siedmy olympijský triumf v sérii a deviaty celkovo.

Favoritky viedli nad prekvapením turnaja od prvej do záverečnej štvrtiny a v Sajtame sa prehľadom dopracovali k ďalšiemu olympijskému zlatu. Napodobnili tak mužských kolegov, ktorí vyhrali basketbalový turnaj v sobotu. Pre Sue Birdovú a Dianu Taurasiovú to je už piate zlato spod piatich olympijských kruhov.

Najlepšou strelkyňou v drese šampiónok bola Brittney Grinerová s 30 bodmi. Američanky na OH natiahli víťaznú sériu už na 55 zápasov, naposledy prehrali v semifinále na OH 1992. Po prvom polčase mali náskok 11 bodov, v druhom ho ešte o čosi zveľadili. Japonky druhým miestom dosiahli najlepší výsledok na OH.

Štyridsaťročná Birdová, štvrtonásobná šampiónka WNBA so Seattle, po zisku ďalšieho zlata ťažko hľadala slová: "Naozaj je to ťažké teraz chápať, čo som dokázala. Vyžaduje si to ohromné obetovanie, byť 20 rokov na vrchole a vždy byť v požadovanej top forme," citovala ju agentúra AFP. O rok mladšia Taurasiová, trojnásobná šampiónka WNBA s Phoenixom, získala s Birdovou prvé zlato v Aténach 2004. Vtedy patrili k najmladším hráčkam výberu. Hrala tam s nimi aj tronásobná olympijská šampiónka Dawn Staleyová, ktorá teraz v Tokiu získala ďalšie zlato už ako trénerka. "Pred finále sme ignorovali reči o piatom zlate. Chceli sme sa úplne sústrediť na momenty zápasu a len sme si chceli užiť našu poslednú olympiádu. A pomôcť tímu k úspechu," dodala Taurasiová. Bronzové medaily získali v sobotu Francúzky, ktoré zvíťazili nad Srbkami 91:76.

basketbal ženy:
finále
USA - Japonsko 90:75 (50:39)
Najviac bodov: Grinerová 30, Wilsonová 19 - Takadová 17, Motohašiová 16

Viac o téme: Japonsko USA
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy