Čaká F1 ďalší revolučný krok? Prišli s tým sami jazdci, priznal Ross Brawn

Ross BrawnRoss Brawn Zdroj: Profimedia

MONZA - Vedenie formuly 1 uvažuje o tom, že v novej sezóne urobí zo šprintov samostatné preteky. S návrhom podľa výkonného riaditeľa šampionátu Rossa Brawna prišli sami jazdci.

V prebiehajúcom ročníku zatiaľ prebehli dva skúšobné šprinty, ktoré súčasne slúžili aj ako kvalifikácia na nedeľné preteky. Body za umiestnenie dostávajú len prvé traja piloti. Víťaz dostane tri body, druhý dva a tretí jeden. Prvý šprint v Silverstone vyhral Max Verstappen z Red Bullu, druhýkrát sa išlo v sobotu v Monze, kde zvíťazil Valtteri Bottas z Mercedesu. Posledný šprint v sezóne by sa mal ísť v novembri Brazílii.

Nový formát sa stretol s priaznivými ohlasmi a v novej sezóne by sa na žiadosť pilotov preto šprinty mohli stať plnohodnotnými pretekmi s väčším bodovým ohodnotením. Vedenie formuly 1 však podľa Brawna najprv musí vyriešiť otázku kvalifikácie.

Max Verstappen a Valtteri Galéria fotiek (2) Max Verstappen a Valtteri Bottas Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

V súčasnosti sa ide kvalifikácia na šprint v piatok, podľa jedného z návrhov by však mohla určiť poradie aj pre nedeľné preteky. "Ďalší krok je jasný. Musíme rozhodnúť o tom, či zo šprintov urobíme samostatné preteky," povedal serveru motorsport.com Brawn. "Musíme sa zamyslieť nad tým, koľko by sa za ne udeľovalo bodov. A tiež ako rozhodneme o postavení na štarte. Budeme jazdiť kvalifikáciu na sobotu i nedeľu už v piatok?" uviedol Brawn.

Ferrari to navrhovalo už na začiatku

Podľa šéfa Ferrari Mattiu Binotta je na rozhodnutie príliš skoro, pripomenul však, že by sa mu páčilo, keby sa do nedeľných pretekov štartovalo v opačnom poradí oproti stavu majstrovstiev sveta. "Myslím, že z pohľadu zábavy a divadla by to mohlo byť zaujímavé. Ferrari to navrhovalo už na začiatku pôvodnej debaty o zavedení šprintérskych mini pretekov," vyhlásil Binotto.

Šéf Alpha Tauri Franz Tost by zmenu privítal, nesmie však narušiť výsadné postavenie nedeľných pretekov. "Nový formát sa mi páči, pretože každý deň sa o niečo ide. Musíme však stále mať na pamäti, že vyvrcholením víkendu musia zostať nedeľné preteky," uviedol.

Viac o téme: Ross Brawn F1
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy