Ľadovce treba chrániť! Bývalý majster sveta podrobil lyžiarsky kalendár ostrej kritike

Nemecký slalomár Felix NeureutherNemecký slalomár Felix Neureuther Zdroj: TASR/AP/Shinichiro Tanaka

SÖLDEN - Nová sezóna Svetového pohára v alpskom lyžovaní má odštartovať už 23. októbra v rakúskom Söldene. Preteky na alpskom ľadovci Rettenbach otvárajú lyžiarsky kalendár tradične, to ale teraz ostro skritizoval bývalý elitný nemecký slalomár Felix Neureuther.

"Je čas, konečne v kalendári pretekov niečo zmeniť. Zo skúseností z posledných 20 rokov vieme, že tento dátum na ľadovci na konci októbra nie je vhodný, naozaj sa musí nová sezóna začínať tak skoro? Nestačilo by o mesiac neskôr?," zamyslel sa 37-ročný Nemec v rozhovore pre Welt am Sonntag.

"Ľadovce treba chrániť, pretože sa topia. Naše Alpy sú napríklad najväčšou sladkovodnou nádržou v Európe a ľadovce sú v konečnom dôsledku najväčšou zásobárňou vody. Ak nebudú existovať, dôsledky budú dramatické,“ uviedol bývalý majster sveta zo súťaže tímov z roku 2005. Cituje ho ORF.

Ľadovce treba chrániť! Bývalý Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Októbrová krajina s bielym pruhom uprostred nevyvoláva žiadne dobre pocity. Navyše lyžovanie je pod drobnohľadom verejnosti a ochrane klímy by sa mal venovať väčší priestor. Lyžovanie sa stáva zraniteľným. Ak sa v najbližších rokoch niečo nestane, bude mať veľký problém. Ak ho už teraz nemá," dodal Neureuther, ktorý má vo svojej zbierke 115 pódiových umiestnení a 31 víťazstiev vo Svetovom pohári.

Viac o téme: Felix Neureuther Solden
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy