VIDEO Tatar pomohol asistenciou k triumfu New Jersey, Fehérváry úspešne ubránil hviezdy z Colorada

Tomáš Tatar pred bránou Seattlu KrakenTomáš Tatar pred bránou Seattlu Kraken Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Slovenský útočník Tomáš Tatar prispel asistenciou k triumfu hokejistov New Jersey v zámorskej NHL nad nováčikom súťaže Seattlom 4:2. V druhom zápase sezóny si tak pripísal na konto druhý bod.

Tatar prihral v 6. minúte za bezgólového stavu na premiérový gól Dawsona Mercera v profilige, keď mu v prečíslení dvoch na jedného ideálne poslal puk pred odkrytú časť bránky. "V predošlom zápase som si pripísal prvú asistenciu v NHL, teraz aj prvý gól. Skvelý pocit. Chalani mali z neho radosť, aj ja som ho oslávil v rohu klziska, fanúšikov to postavilo na nohy, hala eruptovala, takže to bol úžasný pocit pre mňa," vyznal sa 19-ročný Mercer po svojom druhom profiligovom vystúpení. Damon Severson, Jimmy Vesey a Pavel Zacha pridali ďalšie zásahy "diablov", ktorí majú po dvoch dueloch plný počet bodov.

"Ak budeme naďalej hrať spôsobom, ako tomu bolo dnes v tretej tretine, tak vyhráme mnoho zápasov. Dobre sme bránili a smerom ku koncu stretnutia sme sa ešte zlepšovali," pochvaľoval si tréner domácich Lindy Ruff. Tatar odohral 16:28 min, mal aj plusový bod a tri strely.

Tomáš Tatar v drese Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

V drese New Jersey tentoraz nedostali príležitosť jeho krajania Marián Studenič a Christián Jaroš. Škvrnou na víťazstve Devils bolo zranenie centra prvého útoku Jacka Hughesa, ktorý odstúpil už prvej tretine. Rozsah zranenia určia až lekárske vyšetrenia. V drese hostí zasa nedohral pre zranenie Morgan Geekie.

Z víťazstva sa tešil aj Chára

Po dvoch predchádzajúcich prehrách sa z prvého víťazstva v sezóne tešil Zdeno Chára, jeho tím New York Islanders uspel na ľade Chicaga 4:1. Dvoma gólmi k tomu prispel Oliver Wahlstrom, brankár Iľja Sorokin sa zaskvel 39 úspešnými zásahmi. O čisté konto ho pripravil MacKenzie Entwistle gólom 26 sekúnd pred koncom.

"Chcel som, aby dosiahol shutout. Zaslúžil by si ho, no zlyhali sme v záverečných sekundách. Chytal výborne, predviedol dôležité zákroky vo chvíľach, keď sme ich potrebovali," pochválil ruského brankára tréner "ostrovanov" Barry Trotz, ktorému pre chorobu chýbal kapitán Anders Lee.

Hráči Islanders oslavujú víťazstvo Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Charles Rex Arbogast

Chicago sa trápi, v štyroch vystúpeniach vydolovalo jediný bod. "Akoby sme sa valili dolu kopcom. Je to frustrujúce, o tom niet pochýb. Nemáme však inú možnosť, ako to prebojovať a snažiť sa hľadať riešenia, aby sme sa zlepšili," poznamenal kapitán "jastrabov" Jonathan Toews. Chára strávil na ľade bez troch sekúnd 20 minút, pripísal si jednu plusku, jednu strelu na bránku a štyri "hity".

Washington v zostave s ďalším slovenským obrancom Martinom Fehérvárym vyhral doma nad Coloradom 6:3. V drese víťazov zaznamenal Jevgenij Kuznecov dva góly a asistenciu. Ruský center zažíva vydarený vstup do sezóny, v úvodných troch zápasoch nazbieral šesť bodov (2+4). "Klobúk dolu pred ním. Celé leto na sebe tvrdo makal, celý čas bol na ľade a do kempu prišiel v úžasnej forme. Sezónu odštartoval fantasticky," pochválil Kuznecova jeho tréner Peter Laviolette.

Tri asistencie pridal Tom Wilson a Alexander Ovečkin spečatil triumf do prázdnej bránky svojím 734. gólom v NHL. Pre Ovečkina to bol 1200. duel v základnej časti profiligy. Coloradu nepomohol ani sezónny debut Nathana MacKinnona, ktorého už vyškrtli z covid listiny - mal jednu asistenciu, ale až päť mínusových bodov. Fehérváry opäť nastupoval v prvej obrannej dvojici Capitals, odohral 19:51 min s dvoma plusovými bodmi, jednou strelou na bránku a dvoma zblokovanými strelami súpera.

Tampa s Černákom prehrala

Dallas uspel na ľade Pittsburghu 2:1 po predĺžení a nájazdoch, v drese hostí mal slovenský zadák Andrej Sekera minutáž 18:59 bez bodového zápisu. Tampa Bay s Erikom Černákom nestačila doma na Floridu 1:4, hostia tak majú na konte tri víťazstvá z úvodných troch stretnutí.

Černák strávil na ľade viac ako 17 minút, odsedel si jeden menší trest, mal mínusový bod a tri strely na bránku. Vancouver podľahol Buffalu na jeho ľade 2:5, brankár Jaroslav Halák bol iba na striedačke Canucks, prednosť dostal Thatcher Demko.

Steven Stamkos sa snaží Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Draisaitl v skvelej forme

Nemecký útočník Leon Draisaitl sa zaskvel štyrmi bodmi (2+2) pri víťazstve Edmontonu nad Anaheimom 6:5, Connor McDavid dal gól a mal dve asistencie. Joel Eriksson Ek v predĺžení skompletizoval hetrik a zariadil tak triumf Minnesoty nad Winnipegom 6:5, jeho spoluhráč Mats Zuccarello dosiahol dva presné zásahy a pridal dve asistencie.

"V predĺžení nás najprv podržal 'Talbs' (brankár Cam Talbot) úžasným zákrokom a my sme sa snažili hneď preniesť hru na druhú stranu. Fiala s Kaprizovom mi pripravili gól ako na podnose. Stačilo byť na správnom mieste a nastaviť hokejku," opísal pre nhl.com víťazný zásah Eriksson Ek, ktorý dosiahol svoj prvý hetrik v NHL.

Nemecký útočník Leon Draisaitl Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

San Jose zvíťazilo na ľade Montrealu jasne 5:0 a tohto súpera zdolalo v šiestom vzájomnom zápase za sebou. Sharks sa mohli spoľahnúť na brankára Adina Hilla, ktorý vykryl všetkých 21 striel domácich a slávil štvrté čisté konto v profiligovej kariére, prvé v drese "žralokov". Švéd Jonathan Dahlén strelil svoje prvé dva góly v NHL už v prvých štyroch minútach duelu, Erik Karlsson a Timo Meier zaznamenali zhodne gól a dve asistencie. Canadiens prehrali aj štvrtý zápas v tomto ročníku, nepomohli im ani nové posily Mike Hoffman a Adam Brooks, ktoré debutovali v sezóne.

V ďalšom zápase si domáci Detroit poradil s Columbusom 4:1. Švédsky nováčik v drese Red Wings Lucas Raymond strelil svoj prvý gól v NHL a pridal k nemu asistenciu. Premiérový triumf v sezóne slávili hráči Nashvillu, ktorí v tretej tretine otočili duel s Los Angeles a vyhrali 2:1. Kapitán LA Anže Kopitar potvrdil výbornú formu piatym gólom v sezóne. Svoj jubilejný 500. zápas v základnej časti odohral krídelník "predátorov" Filip Forsberg, vyšiel však bodovo naprázdno, keď na konci druhej tretiny nepremenil trestné strieľanie.

NEW JERSEY DEVILS - SEATTLE KRAKEN 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 6. Mercer (TATAR, Graves), 7. Severson (Hughes, Graves), 35. Vesey (Johnsson, White), 60. Zacha (McLeod, Hischier) - 31. Sheahan (Larsson, Dunn), 55. McCann (Giordano, Gourde). Brankári: Bernier - Daccord, strely na bránku: 33:29, 13.806 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - COLORADO AVALANCHE 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
Góly: 7. Kuznecov (Carlson), 17. Jensen (Orlov, Wilson), 35. Mantha (Eller), 37. Kuznecov (Wilson, Orlov), 41. Dowd (Jensen, Hagelin), 58. Ovečkin (Wilson, Kuznecov) - 14. Compher, 24. Helm (O'Connor, Byram), 57. Rantanen (MacKinnon, Compher). Brankári: Samsonov - Kuemper, strely na bránku: 40:27, 18.573 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - DALLAS STARS 1:2 pp a sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 26. Marino (McGinn, Pettersson) - 20. Raffl (Faksa, Heiskanen), rozh. nájazd Radulov. Brankári: Jarry - Holtby, strely na bránku: 28:29, 16.450 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - FLORIDA PANTHERS 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Góly: 43. Point (Hedman, Rutta) - 27. Montour (Reinhart, Lundell), 44. Barkov (Verhaeghe), 54. Lundell (Reinhart, Marchment), 58. Duclair (Barkov, Forsling). Brankári: Vasilevskij - Knight, strely na bránku: 31:32, 19.092 divákov.

MONTREAL CANADIENS - SAN JOSE SHARKS 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)
Góly: 2. Dahlén (Meier, Burns), 4. Dahlén (Couture, Meier), 20. Karlsson (Nieto, Ferraro), 24. Meier (Couture, Karlsson), 55. Labanc (Karlsson, Eklund). Brankári: Allen - Hill, strely na bránku: 21:25, 16.095 divákov.

BUFFALO SABRES - VANCOUVER CANUCKS 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
Góly: 9. Okposo (Girgensons, Dahlin), 38. Girgensons (Okposo, Cozens), 44. Skinner (C. Miller, Cozens), 44. Thompson (Butcher, Olofsson), 58. Asplund (C. Miller) - 6. Horvat (Pearson, Garland), 17. Dowling (Schenn, J. T. Miller). Brankári: Anderson - Demko, strely na bránku: 43:34, 7376 divákov.

DETROIT RED WINGS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:1 (0:0, 0:0, 4:1)
Góly: 47. Raymond (Larkin, Leddy), 49. Bertuzzi (Larkin, Raymond), 59. Namestnikov (Erne, Staal), 60. Erne (Namestnikov, Rasmussen) - 53. Jenner (Voráček, Laine). Brankári: Greiss - Korpisalo, strely na bránku: 45:23, 14.165 divákov.

MINNESOTA WILD - WINNIPEG JETS 6:5 pp (2:2, 1:1, 2:2 - 1:0)
Góly: 5. Zuccarello (Dumba, Kaprizov), 19. Eriksson Ek (Zuccarello, Spurgeon), 37. Zuccarello (Goligoski), 56. Foligno (Goligoski, Gaudreau), 60. Eriksson Ek (Zuccarello, Kaprizov), 64. Eriksson Ek (Kaprizov, Fiala) - 4. Connor (Copp, Scheifele), 9. Connor (Copp), 26. Morrissey (Šťastný, Pionk), 45. Dubois (Connor, Schmidt), 47. Copp (Scheifele, Pionk). Brankári: Talbot - Hellebuyck, strely na bránku: 44:30, 18.156 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - LOS ANGELES KINGS 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Góly: 42. Duchene (Granlund, Josi), 46. Jeannot (Sissons, Carrier) - 25. Kopitar (Brown, Doughty). Brankári: Saros - Petersen, strely na bránku: 31:26, 17.159 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - NEW YORK ISLANDERS 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Góly: 60. Entwistle (Dach, Gustafsson) - 25. Beauvillier, 41. Wahlstrom, 49. Wahlstrom (Pageau), 52. Clutterbuck. Brankári: Fleury - Sorokin, strely na bránku: 40:29, 20.279 divákov.

EDMONTON OILERS - ANAHEIM DUCKS 6:5 (3:2, 0:2, 3:1)
Góly: 9. Kassian (Nugent-Hopkins, Foegele), 15. McDavid (Draisaitl, Puljujärvi), 20. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 46. Kassian (Bouchard, Nurse), 51. Bouchard (Puljujärvi, Draisaitl), 59. Draisaitl (Hyman, McDavid) - 6. Shattenkirk (Zegras, Henrique), 16. Steel (Lundeström, Silfverberg), 29. Deslauriers (Getzlaf, Terry), 30. Steel (Lundeström, Silfverberg), 60. Shattenkirk (Terry, Silfverberg). Brankári: Smith (32. Koskinen) - Stolarz, strely na bránku: 37:36, 14.082 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals Andrej Sekera Jaroslav Halák Zdeno Chára New York Islanders Tomáš Tatar Dallas Stars Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Erik Černák Martin Fehérváry Vancover Canucks