České sklamanie na domácom Pohári Billie-Jean Kingovej: Porazila nás skvelá Belinda Benčičová!

Belinda Benčičová a Jil TeichmannováBelinda Benčičová a Jil Teichmannová Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - České tenistky si semifinále Pohára Billie Jean Kingovej v Prahe nezahrajú. Češky v rozhodujúcom zápase skupiny D prehrali so Švajčiarkami 1:2 na zápasy a výber kapitána Petra Pálu v majstrovstvách sveta družstiev skončil. V rozhodujúcej štvorhre prehrali Kateřina Siniaková s Luciou Hradeckou s Jil Teichmannovou a Belindou Bencicovou dvakrát 3:6.

V prvej dvojhre Markéta Vondroušová porazila Viktóriu Golubicovú 6:4, 6:2 a v druhej svetová trojka Barbora Krejčíková podľahla olympijskej víťazke Bencicovej 6:7 a 4:6. "Porazila nás skvelá Belinda Bencicová," konštatoval kapitán Pála v Českej televízii.

Švajčiarky sa v piatkovom semifinále stretnú s Austrálčankami, ktoré aj bez svojej najväčšej hviezdy a svetovej jednotky Ashleigh Bartyovej, ktorá ukončila sezónu, ovládli skupinu B.

Vstup do úvodnej dvojhry vyzeral z pohľadu českej hráčky desivo - Vondroušová prehrala prvých deväť výmen. Svoje schopnosti naznačila v dlhej výmene vedúcej k brejku na 1:2 a fanúšikovia, ktorých dorazilo podľa usporiadateľov 8700, búrili. Vzápätí znovu neudržala servis a prehrávala 1:4. A mohlo byť ešte horšie. V ďalšej hre čelila trom brejkbalom, ale všetky odvrátila a prevzala opraty zápasu. Golubicovú rozoberala, vyhrala sedemnásť lôpt po sebe a set pomerom 6:4.

Česká tenistka Markéta Vondroušová Galéria fotiek (25) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Finalistka Roland Garros z roku 2019 Vondroušová v druhom sete viedla 4:0. Za stavu 5:2 pri podaní odvrátila dva brejkbaly a po hodine a dvadsiatich piatich minútach duel ukončila volejom.

"Na začiatku hrala výborne, ja tiež, ale nestačilo to. Hovorila som si: 'Vydrž a hraj svoju hru'. Som rada, že som prvý set otočila. Druhý som hrala veľmi dobre, ale musela som si to dohrávať na sieti," povedala Vondroušová na kurte. "Je to úľava a myslím, že to bol skvelý zápas."

Krejčíková hrala s páskou na pravom lýtku, ktoré ju trápilo v pondelkom stretnutí s Nemkou Angelique Kerberovou. Podobne ako Vondroušová nezačala dobre, a hoci odohrala vyrovnané gemy, prehrávala 0:3 a horko ťažko získala podanie na 1:3. Za stavu 4:5 čelila setbalu a Švajčiarka jej pomohla autom z forhendu. Set rozhodol tie-break, v ktorom Krejčíková získala iba dva body.

V druhom sete prišla domáca hráčka hneď o servis, ale po skvelých returnoch zrovnala na 1:1.O servis ale prišla o dve hry neskôr, potom nevyužila vedenie 40:0 pri podaní olympijskej víťazky Bencicovej a o zápas prišla.

Česká tenistka Barbora Krejčíková Galéria fotiek (25) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

"Zase mi to utieklo o pár lôpt, bolo to vyrovnané a zápas mal veľkú kvalitu. Bojovala som, ale chýbal mi zase kúsoček a mohlo to byť inak," povedala Krejčíková, ktorá v pondelok podľahla trojnásobnej grandslamovej víťazke Kerberovej v troch setoch.

Rovnako ako proti Nemkám do štvorhry nenastúpila. "Bolo to spoločné rozhodnutie s kapitánom. Dúfam, že to bude dobré rozhodnutie a dievčatá vyhrajú," povedala Krejčíková.

Naša aktivita nestačila

Zmena ale tentoraz k úspechu neviedla. Hradeckej sa nedarilo, ako jediná prehrala v stretnutí servis, a to hneď trikrát. V prvej o neho prišla aj kvôli dvom dvojchybám. Českému páru sa nedarilo ani na returne, mal iba jeden brejkbal, ktorý nepremenil.

Švajčiarska tenistka Belinda Bencicová Galéria fotiek (25) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

"Nechali sme tam všetky všetko. Súperky predviedli super výkon a nedali nám skoro šancu, Naša aktivita nestačila," povedala Siniaková. "Začala som veľmi zle, nemali sme veľa šancí na return, ale myslím, že to bolo o pár loptách," dodala Hradecká.

V sobotňajšom žrebe sa Češky, ktoré v O2 aréne prehrali prvýkrát po šiestich výhrach, dozvedia súperky pre kvalifikáciu o finálový turnaj roku 2022, ktorého dejisko ani termín zatiaľ nie je známy.

Česko - Švajčiarsko 1:2
Markéta Vondroušová - Viktorija Golubicová 6:4, 6:2
Barbora Krejčíková - Belinda Benčičová 6:7 (2), 4:6
Lucia Hradecká, Kateřina Siniaková - Belinda Benčičová, Jil Teichmannová 3:6, 3:6

Viac o téme: Česko Švajčiarsko Belinda Benčičová Pohár Billie-Jean Kingovej
  • Zdroj: ČTK, TASR