Pred šprintom by na neho nikto nestavil deravý groš: Senzačný triumf nemeckého biatlonistu

Nemecký biatlonista Johannes Kühn prekvapujúco triumfoval v šprinte Svetového pohára v rakúskom HochfilzeneNemecký biatlonista Johannes Kühn prekvapujúco triumfoval v šprinte Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

HOCHFILZEN - Nemecký biatlonista Johannes Kühn prekvapujúco triumfoval v piatkovom šprinte 3. kola Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene. S jednou chybou vyhral s náskokom 14,3 sekundy pred Švédom Martinom Ponsiluomom a vo veku 30 rokov slávil premiérové víťazstvo v prestížnom seriáli. Tretí skončil na 10 km trati Bielorus Anton Smolski (+20,5). Z trojice Slovákov dosiahol najlepšie umiestenie Michal Šima, ktorý obsadil s dvoma chybami 77. miesto, za Kühnom zaostal o 2:27,5 min.

Preteky sa absolútne nevydarili víťazovi úvodných dvoch šprintov sezóny Sebastianovi Samuelssonovi. Švéd si skomplikoval cestu za víťazným hetrikom už chybou v ležke, na druhej streľbe minul dokonca dva terče a definitívne mal po nádejách na medailové stupne. V cieli sa zaradil až na priebežnú siedmu pozíciu a v ďalšom priebehu sa postupne prepadol až na konečné 14. miesto.

Na čelo priebežného poradia sa dostal Kühn štartujúci s číslom 9, Nemec musel po chybe bežať jedno trestné kolo. Po druhej streľbe však nasadil pekelné tempo a v cieli viedol o takmer 15 sekúnd pred Ponsiluomou. Rus Alexander Loginov rovnako ako Kühn s Ponsiluomoom minul v streľbe iba raz a na piatich medzičasoch bol vo vedení.

V závere mu však došli sily a klesol na priebežnú tretiu priečku. Nečakane dobre si počínal Bielorus Smolski, ktorý strieľal bezchybne a po druhej streľbe mal najlepší čas. Napokon finišoval na tretej priečke, keď v cieli predstihol o 1,5 s Loginova. Súťaž pokazili Nóri, najlepší Tarjei Bö obsadil piate miesto (+23,0), Vetle Sjaastad Christiansen skončil 16., Sturla Holm Laegreid 20. a Johannes Thingnes Bö dokonca až 29.

Celkom dobre som sa predal

Kühn mal doteraz na konte len dve pódiové umiestnenia v SP. Predtým naposledy stál na stupňoch víťazov v januári 2020, keď skončil tretí v šprinte v Oberhofe. "V úvodných pretekoch sezóny v Östersunde sa mi nedarilo, bol som sklamaný, snažil som sa preto zlepšiť. So streľbou som spokojný, beh bol tiež dobrý. Celkom dobre som sa predal a trochu lepšie rozvrhol sily ako pred týždňom, potom ma to aj v záverečnom kole viac bavilo," povedal pre ARD bývalý juniorský majster sveta a zlatý medailista z ME 2012 v Osrblí v štafete na 4x7,5 km.

Nemecký biatlonista Johannes Kühn Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Z tria Slovákov sa umiestnil najvyššie Šima. Na ležke aj stojke zhodne raz zaváhal a skončil na 77. mieste. Tomáš Hasilla obsadil s bilanciou 1+1 79. priečku (+2:30,7), Tomáš Sklenárik bol so štyrmi chybami (3+1) až 111. (+3:56,6).

Na čele celkového poradia SP figuruje Nór Christiansen o bod pred Samuelssonom, Švéd sa udržal na čele priebežnej klasifikácie v šprinte. Od 14.15 h bol v Hochfilzene na programe šprint žien na 7,5 km.

Výsledky šprintu SP mužov na 10 km v Hochfilzene: 1. Johannes Kühn (Nem.) 26:05,0 min. (1 tr. kolo), 2. Martin Ponsiluoma (Švéd.) +14,3 s (1), 3. Anton Smolski (Biel.) +20,5 (0), 4. Alexander Loginov (Rus.) +22,0 (1), 5. Tarjei Bö (Nór.) +23,0 (1), 6. Emilien Jacquelin +23,6 (1), 7. Quentin Fillon Maillet (obaja Fr.) +24,9 (2), 8. Philipp Nawrath (Nem.) +39,8 (2), 9. Dmitrij Lazovskij (Biel.) +40,4 (0), 10. Eduard Latypov (Rus.) +41,4 (2), ..., 77. Michal ŠIMA +2:27,5 (2), 79. Tomáš HASILLA +2:30,7 (2), 111. Tomáš SKLENÁRIK (všetci SR) +3:56,6 (4)

Celkové poradie SP (po 5 z 22 súťaží): 1. Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) 203 b., 2. Sebastian Samuelsson (Švéd.) 202, 3. Jacquelin 189, 4. T. Bö 170, 5. Latypov 170, 6. J.T. Bö 166

Poradie v šprinte (3 z 9): 1. Samuelsson 147 b., 2. Jacquelin 135, 3. Christiansen 119, 4. Latypov 104, 5. T. Bö 103, 6. Loginov 102

Viac o téme: Šprint Hochfilzen Johannes Thingnes Bö Tomáš Hasilla Michal Šima Tomáš Sklenárik Martin Ponsiluoma Johannes Kühn Anton Smolski