VIDEO Nevídaný škandál na Africkom pohári národov: Za 30 rokov pri futbale som nič podobné nevidel

Protestujúci tuniský tréner Mondher Kebaier a rozhodca Janny SikazweProtestujúci tuniský tréner Mondher Kebaier a rozhodca Janny Sikazwe Zdroj: TASR/AP/Sunday Alammba

LIMBE - Futbalisti Mali vstúpili víťazne do 33. ročníka Afrického pohára národov (APN) v Kamerune. V stredajšom zápase F-skupiny zdolali Tunisko 1:0 vďaka gólu Ibrahimu Koneho z jedenástky.

Súper mal veľkú príležitosť na vyrovnanie štvrťhodinu pred koncom, Wahbi Khazri však nepremenil penaltu. V závere Mali ubránilo tesné víťazstvo aj bez vylúčeného El Bilala Toureho, ktorý dostal červenú kartu po šesťminútovom pobyte na ihrisku.

Šokujúci a nepochopiteľný škandál

Po stretnutí sa viac ako výsledok skloňovala hrubá chyba hlavného rozhodcu Jannyho Sikazweho zo Zambie, ktorý odpískal koniec pred uplynutím riadneho hracieho času. Vzhľadom na viaceré striedania a "prestoje" pri jedenástke, resp. vylúčení sa pritom malo hrať ešte niekoľko minút. "Rozhodca nás okradol o sedem či osem minút nadstaveného času, počas ktorých sme sa mohli pokúsiť o vyrovnanie. Je to škandál. Jeho rozhodnutie je pre všetkých šokujúce a nepochopiteľné. Som zvedavý, aké za to bude niesť následky," nedával si servítku pred ústa tuniský kouč Mondher Kebaier.

Protestujúci tuniský tréner Mondher Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR/AP/Sunday Alammba

Škandál nabral na obrátkach, keď počas tlačovej konferencie jeho náprotivka Mohameda Magassoubu prišiel do miestnosti delegát a oznámil, že sa odohrajú zostávajúce tri minúty zápasu. Hráči Mali sa vrátili na ihrisko, futbalisti Tuniska však jeho pokyn neuposlúchli a zostali v šatni. Po výkope hráčov Mali v stredovom kruhu tak rozhodca duel druhýkrát definitívne ukončil.

Za 30 rokov pri futbale nič podobné nevidel

Reprezentácia Tuniska zostala bez bodu a okrem toho jej hrozí aj iný ako len finančný trest, o ktorom bude rozhodovať Konfederácia afrického futbalu. "Odpískal koniec, tak sme nahnevaní odišli do šatní. Niektorí hráči už boli v sprche, ďalší mali regeneračný ľadový kúpeľ, keď sme zrazu dostali pokyn vrátiť sa na ihrisko. Za 30 rokov, čo robím pri futbale, som nič podobné nevidel," dodal rozčúlený Kebaier.

V druhom súboji F-skupiny si Gambia poradila s Mauritániou 1:0. V dueli E-skupiny zvíťazilo Pobrežie Slonoviny nad Rovníkovou Guineou 1:0.