Austrália sa ponížila, vyhlásil srbský prezident: Najväčšia hanba v histórii športu!

Novak Djokovič má podporu mnohých fanúšikovNovak Djokovič má podporu mnohých fanúšikov Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

MELBOURNE - Novak Djokovič nebude obhajovať titul na grandslamovom Australian Open. Srbský tenista neuspel na federálnom súde v Melbourne s odvolaním sa proti opätovnému zrušeniu jeho víza, ktoré v piatok nariadil austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke. Lídra svetového rebríčka čaká deportácia z krajiny.

Na nedeľný verdikt austrálskeho súdu zareagovali s nevôľou v Srbsku. "Myslia si, že ponížili Djokoviča týmto zlým zaobchádzaním počas desiatich dní, ale ponížili sa sami. Djokovič sa môže vrátiť do svojej vlasti so vztýčenou hlavou," povedal pre tamojšie médiá prezident krajiny Aleksandar Vučič.

Aj srbská premiérka Ana Brnabičová označila verdikt súdu za škandál. "Ukázalo sa, ako v niektorých krajinách funguje, alebo skôr nefunguje právny štát."

Srbský olympijský výbor vyjadril sklamanie z toho, že bol Djokovič deportovaný a prišiel o šancu "potvrdiť pozíciu najlepšieho tenistu všetkých čias". Zaobchádzanie s hráčom označil za úplne neprijateľné.

Aleksandar Vučič Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

Srbský olympijský výbor ho považuje za víťaza

"Šport na celom svete sa neustále snaží zostať nezávislý na politike a vonkajších vplyvoch, pretože za takýchto okolností víťazia len tí najlepší. Očividne tomu tak tentoraz nebolo a Novakovi bolo nešportovo odmietnuté právo bojovať o desiaty titul na Australian Open," uviedol výbor.

Pripojil, že je hrdý na to, ako Djokovič s dôstojnosťou šampióna zvládol zadržanie a súdne konanie. "Preto aj napriek tomuto škandalóznemu rozhodnutiu považujeme Novaka opäť za víťaza."

Rozhodnutie súdu naopak privítal austrálsky premiér Scott Morrison. "Ďakujem súdu za pohotovosť a trpezlivosť, ktorú so všetkými účastníkmi mal. Teraz je na čase venovať sa Australian Open a tenisu," vyhlásil.

Reakcie médií a ATP na verdikt

Belehradský denník Kurir napísal: "V Melbourne sa stala najväčšia hanba v histórii športu. Hanba Austrálii! Spravodlivosť prehrala, politika vyhrala." Periodikum Informer na webe uviedlo: "Zdrvený ako nikdy predtým. Sklamaný Nole netajil po porážke na súde svoj smútok."

Kauzu Djokoviča označilo za poľutovaniahodnú vedenie mužského tenisového okruhu ATP. "Dnešné rozhodnutie znamená koniec veľmi poľutovaniahodnej série udalostí. Bez ohľadu na to, ako k tomu prišlo, Novak je jeden z najväčších šampiónov nášho športu a jeho absencia na Australian Open je stratou pre túto hru," uvádza sa v stanovisku ATP.

Viac o téme: Novak Djokovič Súd Srbsko Australian Open Austrália Alex Hawke Deportácia Aleksandar Vučič
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter/ATP Tour, Kurir
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy