Fialková mala na dosah parádny výsledok: Top pozície si odstrelila na poslednom terči!

Na snímke posledný výstrel v stoji, po ktorom netrafila terč slovenská biatlonistka Paulína Fialková v šprinte žien na 7,5 km na zimných olympijských hrách ZOH 2022 v PekinguNa snímke posledný výstrel v stoji, po ktorom netrafila terč slovenská biatlonistka Paulína Fialková v šprinte žien na 7,5 km na zimných olympijských hrách ZOH 2022 v Pekingu Zdroj: TASR/Martin Baumann

PEKING - Slovenská biatlonistka Paulína Fialková obsadila v piatkovom šprinte na ZOH 2022 v Pekingu 14. miesto, keď minula na strelnici až posledný desiaty terč. Zlato získala Nórka Marte Olsbuová Röiselandová. Na stupňoch víťazov ju doplnili strieborná Švédka Elvira Öbergová a bronzová Talianka Dorothea Wiererová.

P. Fialková mala v cieli odstup +1:27,7 min. Ak by nemusela zamieriť na trestný okruh, mohla by v cieli bojovať o 5. priečku, ktorá patrila Nórke Ingrid Landmarkovej Tandrevoldovej s mankom +1:00,2. V prípade úspechu by si vyrovnala pod piatimi kruhmi svoje osobné maximum, ktorým tak zostáva piata priečka z vytrvalostných pretekov v Pjongčangu.

Ivona Fialková minula štyrikrát a obsadila 41. priečku s odstupom +2:27,5. Na strelnici mala bilanciu 1+3. Henrieta Horvátová obsadila 72. priečku, keď netrafila jeden terč v ľahu a v cieli mala manko +3:36,4. Nepredstaví sa tak v stíhacích pretekoch. Rovnako ako Veronika Machyniaková, ktorá dokončila preteky na 88. pozícii s mankom +5:28,9 min a tromi trestnými okruhmi (2+1).

Dokonalá jazda Röiselandovej

Röiselandová potvrdila post najlepšej biatlonistky sezóny. Vo Svetovom pohári jej patrí žltý dres líderky celkového poradia i červený pre najlepšiu ženu šprintu. Pri ideálnych poveternostných podmienkach  neminula terč, tak ako päť najlepších žien v cieli a triumfovala s pohodlným náskokom 30,9 s.

"Dnes to bola pre mňa dokonalá jazda. Zrejme to boli moje najlepšie preteky v kariére a vyšlo to práve na olympiáde. Tieto trate mimoriadne bolia, no cítim sa silná. Už mám tri medaily a olympiáda iba začala. To je sen," tešila sa zlatá Nórka v rozhovore, ktoré TASR spracovala z Eurosportu.

Nórska biatlonistka Marte Olsbuová-Röiselandová Galéria fotiek (37) Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein

Röiselandová vybojovala svoj prvý individuálny najcennejší kov pod piatimi kruhmi po zlate z miešanej štafety v Pekingu. Vo vytrvalostných pretekoch bola bronzová. Celkovo už má v zbierke päť medailí. Strieborná Öbergová získala svoju prvú medailu na vrcholnom podujatí. Prvého individuálneho cenného kovu sa dočkala aj 31-ročná talianska stálica biatlonových podujatí Wiererová. Tá mala doteraz na konte z olympiády iba dva bronzy zo štafiet.

ZOH 2022 - Biatlon

rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) 20:44,3 min (0 tr. okruhov), 2. Elvira Öbergová (Švéd.) +30,9 sek. (0), 3. Dorothea Wiererová (Tal.) +37,2 (0), 4. Lisa Hauserová (Rak.) +47,3 (0), 5. Ingrid Landmarková Tandrevoldová (Nór.) +1:00,2 min, 6. Kristina Rescovová (ROC) +1:05,0 (2), 7. Anna Magnussonová (Švéd.) +1:05,9 (0), 8. Julia Džimová (Ukr.) +1:07,5 (1), 9. Anais Bescondová (Fr.) +1:08,8 (1), 10. Alina Stremousová (Mold.) +1:15,2 (0), ... 14. Paulína FIALKOVÁ +1:27,7 min (1), 41. Ivona FIALKOVÁ +2:27,5 (4), 72. Henrieta HORVÁTOVÁ +3:36,4 (1), 88. Veronika MACHYNIAKOVÁ (všetky SR) +5:28,9 (3)

Viac o téme: Biatlon Paulína Fialková Šprint Olympiáda Dorothea Wiererová Ivona Fialková Veronika Machyniaková Marte Olsbuová Röiselandová ZOH 2022 Henrieta Horvátová Elvira Öbergová