VIDEO Adam Ružička hviezdil v zápase proti Chárovi: Otváral skóre a pridal aj asistenciu

Slovenský hokejista Adam Ružička sa gólom a asistenciou podieľal na víťazstve Calgary nad New Yorkom Islanders Slovenský hokejista Adam Ružička sa gólom a asistenciou podieľal na víťazstve Calgary nad New Yorkom Islanders Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh/The Canadian Press

CALGARY - Slovenský hokejista Adam Ružička sa gólom a asistenciou podieľal na víťazstve Calgary nad New Yorkom Islanders 5:2 v nočnom súboji zámorskej NHL. Kanadský tím natiahol víťaznú šnúru na šesť stretnutí, v tabuľke Západnej konferencie mu patrí 6. priečka.

Ružička otvoril skóre v 10. minúte, keď po krásnej individuálnej akcii obrancu Rasmusa Anderssona zblízka prekonal Iľju Sorokina. V druhej tretine nahral na gól Andrewovi Mangiapaneovi, ktorý dostal Flames do vedenia 3:1 a tento zásah bol napokon víťazný. Dvadsaťdvaročný Ružička bol na ľade 12 a pol minúty, zaznamenal tri plusové body a jednu strelu na bránku.

Po štrnástich odohratých zápasoch v drese "plameňov" má na konte šesť kanadských bodov za tri góly a rovnaký počet asistencií. "Úprimne môžem povedať, že sa veľmi nestarám o body. Zaujímajú má víťazstvá, ktoré sú dôležité. Vyhrali sme šesť zápasov za sebou, hráme dobre a z toho má radosť," povedal Ružička pre nhl.com.

Slovenský hokejista nastúpil na poste centra štvrtej formácie spoločne s držiteľmi Stanleyho pohára Milanom Lucicom a Trevorom Lewisom. Podľa trénera Darryla Suttera by mal slovenský mladík pomaly prebrať rolu tretieho centra Flames. "Zlepšil sa v hre v obrannom pásme. Chcem, aby bol ešte lepším hráčom s pukom, aby viac využíval svoje fyzické parametre a rýchlosť. Chystáme ho na rolu tretieho centra. Má na to všetky predpoklady a je na ňom či svoju šancu využije, alebo nie," povedal Sutter ešte pred zápasom pre nationalpost.com.

Islanders museli použiť pohotovostného brankára

Jeho krajan Zdeno Chára odohral za Islanders 17:33 minúty bez bodového zápisu, na brankára Calgary vyslal dve strely. V bránke Islanders mal nastúpiť Semjon Varlamov, ale počas rozcvičky sa dozvedel, že mal pozitívny test na COVID-19 a medzi žrde musel Sorokin. "Ostrovania" narýchlo použili pohotovostného brankára, ktorým bol Colin Cooper. Dvadsaťsedemročný Cooper chytal v rokoch 2015 - 2019 za univerzitný tím Mount Royal v Calgary.

Medvede udržali čisté konto

Ottawa podľahla Bostonu 0:2. Veľkou oporou Bruins bol brankár Jeremy Swayman, ktorý kryl všetkých 30 striel a po návrate z farmy sa tešil z prvého víťazstva v NHL od 2. januára. "Každý deň sa môžem učiť od najlepších hráčov na svete. Snažím sa zo všetkého brať pozitíva," povedal pre nhl.com Swayman, ktorý zaznamenal druhé čisté konto v sezóne a štvrté v kariére. Góly Bruins strelili Trent Frederic a Curtis Lazar, ktorý odohral 176 zápasov v drese Senators. Boston sa opäť musel zaobísť bez dvoch útočníkov prvej formácie Patricea Bergerona (zranenie) a Brada Marchanda (trest).

Ani legenda zatiaľ nepomohla k ukončeniu hrozivej série

Montreal podľahol Columbusu 1:2 a natiahol sériu prehier na deväť zápasov. Víťazný gól Blue Jackets strelil osem sekúnd pred koncom v presilovke Patrik Laine, keď delovkou bez prípravy prekonal Sama Montembeaulta. Bol to jeho siedmy presný zásah v uplynulých piatich dueloch. "V živote som nevidel niečo podobné. Bola to neuveriteľná strela, brankár nemal žiadnu šancu. Myslím, že by sme to nechytili, ani keby sme bol v bránke obaja," povedal brankára Columbusu Elvis Merzlikins.

Canadiens prehrali aj druhý zápas pod vedením nového trénera Martina St. Louisa. "Víťazstvá sú dôležité a ja som typ človeka, ktorý chce vyhrávať, ale je teší ma aspoň fakt, že sa zlepšujeme," povedal bývalý vynikajúci útočník. Canadiens naposledy prehrali deväť zápasov za sebou na prelome rokov 1939-1940. Sériu deviatich duelov bez víťazstva zažili predtým v priebehu februára a marca 2003.

Flyers prehrali 15 z posledných 17 zápasov

Detroit zdolal na domácom ľade Philadelphiu 4:2, keď 32 zákrokov zaznamenal Thomas Greiss a tri asistencie si pripísal kapitán Dylan Larkin. Flyers prehrali 15 z posledných 17 zápasov. Prvý gól v sezóne strelil obranca Philadelphie, "železný muž" Keith Yandle, držiteľ najdlhšej série bez vynechania zápasu. Na presný zásah čakal 47 duelov. Zápas nedohral útočník Flyers Gerry Mayhew, ktorý v tretej tretine v plnej rýchlosti vrazil hlavou do mantinelu a ľad opustil so zakrvavenou tvárou. Podľa trénera Mike Yeoa by však nemalo ísť o vážne zranenie.

51 zákrokov Halákovho konkurenta

Thatcher Demko skrotil strelcov Toronta a výraznou mierou sa zaslúžil o víťazstvo Vancouveru 3:2. Demko zaznamenal 51 zákrokov, čo je jeho kariérne maximum. "Hovorím to každý deň, je to jeden z najlepších brankárov na svete. Udržal nás v hre o víťazstvo, získali sme dôležité dva body," povedal útočník Canucks J.T. Miller, ktorý otvoril skóre zápasu. Toronto vyrovnalo z 0:2 na 2:2, ale víťazný gól strelil minútu a pol pred koncom druhej tretiny Juho Lammikko. Jeden z gólov Maple Leafs strelil Auston Matthews a natiahol svoju bodovú sériu na sedem zápasov. Slovenský brankár Jaroslav Halák kryl na lavičke Canucks chrbát Demkovi.

Päť bodov hviezdy Jets

Blake Wheeler strelil dva góly, pridal tri asistencie a pomohol Winnipegu k víťazstvu 5:2 na ľade Nashvillu. Kyle Connor mal bilanciu 1+1 a dostal sa na hranicu 300 bodov v NHL. Predators viedli po zásahoch Mikaela Granlunda a Matta Duchenea 2:0, ale hostia otočili piatimi gólmi za sebou. Wheeler nazbieral päť bodov v jednom zápase druhýkrát v kariére, predtým sa mu to podarilo 9. novembra 2018 proti Coloradu Avalanche (1+4).

Minnesota natiahla domácu bodovú sériu na 12 zápasov, keď zdolala Carolinu 3:2. Presné zásahy si podelili Kevin Fiala, Frederick Gaudreau a Kirill Kaprizov, ktorý zaznamenal 20. presný zásah v sezóne. Oba góly Hurricanes strelil Andrei Svečnikov. Hráči St. Louis zdolali Chicago 5:1, Oskar Sundqvist strelil gól a pridal asistenciu, víťazstvo vychytal Ville Husso, ktorému na to stačilo 15 zásahov.

Detroit - Philadelphia 4:2

Montreal - Columbus 1:2

Ottawa - Boston 0:2

Nashville - Winnipeg 2:5

Vancouver - Toronto 3:2

Minnesota - Carolina 3:2

St. Louis - Chicago 5:1

Calgary - New York Islanders 5:2 /Ružička za domácich 1+1/

Viac o téme: Vancouver Canucks Philadelphia Flyers Detroit Red Wings St. Louis Blues New York Islanders Boston Bruins Winnipeg Jets Ottawa Senators Montreal Canadiens Nashville Predators Chicago Blackhawks Minnesota Wild Columbus Blue Jackets Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames Adam Ružička