Najväčší favorit predbehol slovinské prekvapenie, výborní Žampovci skončili bok po boku

Adam ŽampaAdam Žampa Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

PEKING - Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt si na ZOH 2022 v Pekingu vybojoval zlato v nedeľnom obrovskom slalome. O 19 stotín sekundy predstihol strieborného Slovinca Žana Kranjeca, bronz získal úradujúci majster sveta v tejto disciplíne Mathieu Faivre z Francúzska (+1,34). Slovenskí reprezentanti Adam Žampa (+4,56) a Andreas Žampa (+4,96) skončili na 15. a 16. mieste.

Dvadsaťštyriročný Švajčiar dosiahol najväčší úspech v doterajšej kariére. Mieril za ním už po prvom kole, po ktorom viedol o 4 stotiny pred Rakúšanom Stefanom Brennsteinerom, na tretej priečke figuroval Faivre, ktorý zaostal o 0,08 s. Adam (+2,93) a Andreas Žampovci (+3,22) sa priebežne usadili na 21. a 23. pozícii. Pretekári sa na trati "Ľadová rieka" v horskom stredisku Jen-čching museli vyrovnať s hustým snežením a veľmi zlou viditeľnosťou, ale aj krátkymi vzdialenosťami medzi bránkami.

Podmienky najlepšie zvládol líder celkového poradia Svetového pohára i hodnotenia disciplíny, ktorý v tejto sezóne zvíťazil v štyroch z piatich "obrákov" prestížneho seriálu. Ani on sa však nevyhol problémom, keď na jednom mieste vyšiel ďaleko z línie a musel korigovať smer svojej jazdy. Okrem Brennsteinera a Faivrea len tesne zaostávali Nór Henrik Kristoffersen (+0,12) a Francúz Thibaut Favrot so štartovým číslom 17 (+0,19).

Na snímke uprostred švajčiarsky Galéria fotiek (19) Na snímke uprostred švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt si vybojoval zlato, striebro získal Slovinec Žan Kranjec (vľavo), bronz Francúz Mathieu Faivre (vpravo) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Bratia Žampovci so štartovými číslami 22 a 35 išli typicky agresívne a napriek chybám sa dostali do elitnej tridsiatky druhého kola. Jeho začiatok museli organizátori pre nepriaznivé počasie odložiť približne o hodinu a štvrť. Potom sa podmienky o čosi zlepšili a obaja Slováci to zužitkovali na posun vo výsledkovej listine, hoci s obrovským odstupom za najvyššími pozíciami.

Zoradili sa bratsky vedľa seba, starší Adam o jedno miesto a štyri desatiny pred mladším Andreasom. Pre oboch je to nové olympijské maximum v tejto disciplíne, v Soči 2014 bol Adam 22. a Andreas obsadil 32. priečku. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu skončil Adam na 25. pozícii, Andreas nedokončil druhé kolo.

Andreas Žampa Galéria fotiek (19) Andreas Žampa Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

V Pekingu malo veľa športových obetí už prvé kolo technicky najnáročnejšej alpskej disciplíny, ktoré dokončilo iba 54 z 87 štartujúcich. Kranjec po ňom figuroval na ôsmom mieste s mankom 0,78 s, ale suverénne najrýchlejšou druhou jazdou sa vyšvihol na pódium a až do finišu Odermatta mohol reálne pomýšľať aj na najcennejší kov. Náskok lídra sa na medzičasoch scvrkával, no v záverečnom úseku dokázal zrýchliť a udržal sa v zelených číslach.

"Riskoval som všetko, pretože som nechcel hocijakú medailu, chcel som zlatú. Mohol som aj o všetko prísť, ale tentoraz sa to vyplatilo. Bol to ťažký deň v náročných podmienkach a s dlhým čakaním medzi kolami. Pre mňa to bolo viac než päť hodín, bolo ťažké zachovať si koncentráciu, snažil som sa chvíľu spať. O tomto som nikdy nesníval, no zdá sa mi to ako sen," povedal Odermatt pre agentúru AP.

Bratia sa postarali o peknú story

Adama Žampu potešilo, že s Andreasom si vylepšili tohtosezónne maximá. "Top 15 je super výsledok. Veľmi sa teším z toho, že dvaja bratia skončili na olympiáde takto vysoko, je to perfektné. Pocity po 1. kole neboli dobré, jazda mi nevyšla podľa predstáv. Sneh bol veľmi náročný, ale podmienky boli pre všetkých rovnaké. Bol som na seba trochu nahnevaný. V 2. kole som si povedal, že nemám čo riešiť a musím ísť naplno. Na štarte mi povedali, že Andreas vedie. Po dojazde do cieľa som videl, že sme na prvých dvoch miestach, aj keď to bolo po čínsky. Bratská dvojica sa postarala o peknú olympijskú story. Veľmi si tento výsledok vážim."

Andreas Žampa bol so 16. miestom spokojný, veď v Pekingu dosiahol doposiaľ najlepší výsledok na vrcholnom podujatí. "Kopec síce nebol úplne najťažší, na akom som jazdil, ale podmienky boli extrémne ťažké. Ani nie tak pokiaľ ide o viditeľnosť, ale čo sa týka snehu. Na niektorých miestach sa extrémne šmýkalo. O to viac ma teší  16. miesto. Je to skvelý úspech, chýbalo málo, aby sa mi rovnako ako Adamovi podarilo byť v prvej pätnástke. Budem pracovať na tom, aby som sa stále zlepšoval," uviedol mladší z bratov Žampovcov.

ZOH 2022 v Pekingu - alpské lyžovanie

obrovský slalom - muži: 1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:09,35 min, 2. Žan Kranjec (Slov.) +0,19 s, 3. Mathieu Faivre (Fr.) +1,34, 4. River Radamus (USA) +1,60, 5. Thibaut Favrot, Alexis Pinturault (obaja Fr.) obaja +1,69, 7. Gino Caviezel (Švaj.) +1,85, 8. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,90, 9. Joan Verdu (And.) +1,93, 10. Filip Zubčič (Chor.) +2,74, ... 15. Adam ŽAMPA +4,56, 16. Andreas ŽAMPA (obaja SR) +4,96

Viac o téme: Obrovský slalom Adam Žampa Andreas Žampa Mathieu Faivre Žan Kranjec ZOH 2022 Marco Odermatt