VIDEO Hokejisti Košíc deklasovali Poprad, posledný Liptovský Mikuláš zdolal Slovan po nájazdoch

Na snímke hráči HC Košice sa tešia po góleNa snímke hráči HC Košice sa tešia po góle Zdroj: TASR – Roman Hanc

KOŠICE - Hokejisti HC Košice zvíťazili v 40. kole Tipos extraligy nad HK Poprad 6:0. O šesť gólov sa podelilo šesť strelcov, brankár Košičanov Andrej Košarišťan zaznamenal druhé čisté konto v sezóne. Po zápase tabuľkových susedov Košičania odskočili Popradu na rozdiel siedmich bodov a upevnili si priebežnú 5. priečku.

Úvod zápasu priniesol opatrný hokej, ktorému chýbali súvislé kombinácie. Popradčania hrozili z brejkov, do nádejného sa dostal Svitana, ale Mrázik mu stihol zabrániť v zakončení. Iniciatívu postupne prevzali Košičania, ktorí sa viackrát usadili v útočnom pásme, ale ofenzívne akcie často prekombinovali. Hostia sa ubránili aj tlaku "oceliarov" počas vylúčenia Mlynaroviča v 16. minúte a do druhej časti si preniesli druhú presilovku v zápase.

Košičania sa v úvode druhej časti ubránili dvom oslabeniam v krátkom slede, pričom brankár Košarišťan zmaril viacero nebezpečných pokusov "kamzíkov." Útočník Mrázik napravil svoje dve vylúčenia v 27. minúte, keď tečoval strelu Volgina, čím zmiatol brankára Tomeka - 1:0. O štyri minúty bol náskok domácich už dvojgólový, keď nápaditú prihrávku Paršina spoza bránky zužitkoval Slovák - 2:0. V 34. minúte brankár hostí podržal svoj tím, keď zmaril sľubnú príležitosť Paršina v presilovke, avšak v 37. minúte už nezabránil tretiemu gólu domácich. Mrázik vysunul do úniku McPhersona, ktorého šancu ešte Tomek zmaril, ale nepokrytý Ihnačák následne strelil svoj prvý gól v košickom drese. Hostia si síce v druhej tretine vytvorili niekoľko šancí, ale veľkou prekážkou bol brankár Košarišťan. Vydarenú druhú tretinu košického tímu uzavrel premiérový extraligový gól obrancu Volgina - 4:0.

Na snímke nová posila Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR – Roman Hanc

Popradčania sa v úvode tretej časti dostali k presilovkám, na 10 sekúnd hrali aj v početnej výhode o dvoch hráčov, ale Košarišťana neprekonali. V 46. minúte vyšiel domácim protiútok, v ktorom strelu obrancu Deyla dorazil Bartánus a dosiahol svoj 200. gól v extralige. Gólom sa skončil aj tlak Košičanov počas presilovky v 50. minúte, keď Chovan z pozície obrancu prestrelil Tomeka, ktorého vzápätí nahradil Valluš. Ten už do konca zápasu neinkasoval.

HC Košice - HK Poprad 6:0 (0:0, 4:0, 2:0)
Góly: 27. Mrázik (Volgin), 31. Slovák (Paršin), 37. Ihnačák (McPherson, Mrázik), 39. Volgin (Rogoň), 46. Bartánus (Deyl, Saucerman), 50. Chovan (McPherson). Rozhodovali: Müllner, Valach - Ordzovenský, Šefčík, vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1468 divákov. Zmeny: 50. Valluš namiesto Tomeka (Pop.)

zostavy:
Košice: Košarišťan - Romančík, Volgin, Saucerman, Deyl, Šedivý, Novota, Jacko - Bartánus, Slovák, Paršin - Mrázik, Ihnačák, McPherson - Pereskokov, Chovan, Klhůfek - Rogoň, Havrila, Lapšanský
Poprad: Tomek (51. Valluš) - Brejčák, Drgoň, Hudec, Ulrych, Rymsha, Demo, M. Mešár - Svitana, Arniel, Valigura - Livingston, F. Mešár, D. Bondra - Paločko, Bjalončík, Petráš - Stanček, Mlynarovič, Sokoli

Nitra uspela v Banskej Bystrici

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v nedeľnom zápase 40. kola Tipos extraligy nad domácim HC ´05 Banská Bystrica 4:3. Dosiahli štvrtý triumf za sebou a upevnili si tretie miesto v tabuľke.

V úvode duelu sa dostali do dvoch dobrých možností domáci hokejisti, zblízka neuspeli Lamper a Berger. V deviatej minúte mohla skórovať Nitra. Bodák sa prezentoval šikovnou strelou z asi dvoch metrov, Weninger bol proti. Bystričania potom nevyužili presilovku, v nej sa ocitol Fossier pred bránkou voľný, ale na O'Connora nevyzrel. Početnú výhodu si zahrali aj hostia a využili ju v šestnástej minúte. Ujala sa strela Švarného spoza kruhu a bolo 0:1. Do prestávky mohli hráči spod Zobora viesť i dvojgólovým rozdielom, ak by dve šance využil v hre štyroch proti štyrom Buček.

Stredné dejstvo sa začalo v réžii tímu spod Urpína. Paukovček najprv neuspel zoči – voči kanadskému gólmanovi, nepodarilo sa to ani Bergerovi z medzikružia a Fossierovi v úniku. Na dorážke bol pred odkrytou bránkou faulovaný Lamper a v následnej presilovke Šoltés pálil do žŕdky. Nátlaková hra ´baranov´ sa premietla do vyrovnania až v 31. minúte, keď sa v predbránkovom priestore najlepšie zorientoval Fossier. O pár sekúnd sa strhla pred nitrianskou bránkou menšia bitka, do ktorej sa nezmyselne zapojil O'Connor a musel predčasne pod sprchy. Tam však na počudovanie putoval aj domáci Kabáč.

Hostia vyťažili druhý gól z presilovky piatich proti trom. Ujala sa koncovka Raskoba spoza kruhu. Banskobystričania mohli do prestávky vyrovnať taktiež v presilovke, ale po teči Gabora sa puk odrazil od žŕdky, hoci si už viacerí mysleli, že bol v bránke.

V tretej tretine už domáci využili presilovku, Björkung vystrelil od modrej presne k žrdi, Honzík mal zakrytý výhľad Lamperom a kapituloval. Nitrania do desiatich sekúnd odpovedali po veľkej chybe Crevier-Morina a pohotovej reakcii a koncovke Bučeka – 2:3. ´Barani´ sa snažili následne o ďalšie vyrovnanie, ale museli si dávať pozor na rýchle kontry. Po jednej z nich bol v šanci Krivošík, Weninger podržal svoj tím. Prekonal ho napokon až z druhej rýchlej akcie Buncis, bol voľný pred odkrytou bránkou a využil tohto faktu. Hokejisti spod Urpína odpovedali do minúty. Urbánek šikovne vystrelil spoza hráča a vymietol pravú pavučinu Honzíkovej svätyne – 3:4. V závere Bystričania hrali vabank v šestici, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

HC ´05 Banská Bystrica – HK Nitra 3:4 (0:1, 1:1, 2:2)
Gól: 31. Fossier (Björkung, Ďatelinka), 43. Björkung (Tamáši, Gabor), 50. Urbánek (Šoltés, Berger) - 16. Švarný (Buček), 33. (Raskob, Tvrdoň), 43. Buček (Bodák, Mezei), 49. Buncis (Krivošík, Buček). Rozhodovali: Baluška, M. Korba – Vyšný, Bogdaň. Vylúčení na 2 min.: 4:5, vyššie tresty: Kabáč - O'Connor obaja 5 + DKZ za hrubosť,  presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 744 divákov.

Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Kostromitin, Crevier-Morin – Urbánek, Berger, Šoltés – Lamper, Bubela, Fossier – Vašaš, Tamáši, Kabáč – Melcher, L. Paukovček, G. Gabor
Nitra: O'Connor (31. Honzík) – Bodák, Mezei, Raskob, Švarný, Rais, Vitaloš, Pupák – Krivošík, Buncis, Buček – R. Varga, J. Baláž, A. Sýkora – Múčka, Bajtek, Tvrdoň – Molnár

Posledný Liptovský Mikuláš vyhral v Bratislave

Hokejisti MHk 32 Liptovský Mikuláš prekvapujúco zvíťazili v nedeľnom zápase 40. kola Tipos extraligy na ľade HC Slovan Bratislava 4:3 po samostatných nájazdoch. Domáci sú na druhom mieste tabuľky, za lídrom HKM Zvolen zaostávajú o štyri body, odohrali však o stretnutie menej. Liptovský Mikuláš zostal na poslednom mieste.

Bratislavčania od úvodu dobiedzali do hosťujúcej bránky, Kozel síce najskôr odolal strele Bretona aj dorážkam Rapuzziho, ale v 12. minúte už kapituloval. Slovan na otvorenie skóre využil tretiu presilovku zásluhou Harrisa a o minútu neskôr zdvojnásobil jeho náskok Rapuzzi. Takisto on sa presadil v presilovej hre. Liptáci však na ľade favorita nezložili zbrane, v závere prvej tretiny prežili ďalší veľký tlak a v 25. minúte znížili vďaka Uhríkovi.

Šance "belasých" na upokojenie nezužitkovali Yogan, ktorý trafil žrď, ani Zigo dvakrát zoči-voči hosťujúcemu brankárovi. Trest prišiel v 48. minúte, keď bekhendom vyrovnal Elo. O minútu neskôr vrátil domácich do vedenia Zigo, no v závere riadneho hracieho času si Kriška v presilovke vynútil predĺženie. V ňom gól nepadol, rozhodujúci samostatný nájazd premenil Handlovský v šiestej sérii.

HC Slovan Bratislava - MHk 32 Liptovský Mikuláš 3:4 pp a sn (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 12. Harris (Breton, Jääskeläinen), 13. Rapuzzi (Preisinger, Yogan), 49. Zigo (Breton) - 25. Uhrík (Haluška), 48. Elo (Haluška, Handlovský), 58. Kriška (Ventelä, Šiksatdarov), rozh. sam. nájazd Handlovský. Rozhodovali: Hronský, Krajčík - Valo, Jurčiak, vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 2274 divákov

Slovan: Hlavaj - MacKenzie, Sersen, Gachulinec, Breton, Valach, Beňo, Golian - Haščák, Rapuzzi, Yogan - Jääskeläinen, Harris, Zigo - Fominych, Kytnár, Sukeľ – Belluš, Preisinger, Šotek
Liptovský Mikuláš: Kozel - Ventelä, Varttinen, Fehd, Salija, Kurali, Mezovský, Jurík - Kriška, Hovorka, Šiksatdarov - Handlovský, Elo, Paločko - Haluška, Uhrík, Ďurina - Dunčko, Babka, Ďuriš

Dukla Trenčín doma zdolala Nové Zámky

V 40. kole Tipos extraligy zvíťazili hokejisti Dukly Trenčín nad HC Nové Zámky 6:2. Prvú šancu mal hosťujúci Šišovský, rozhýbal Valenta, ale prekonať ho nedokázal. Dukla dostala v 5. minúte výhodu presilovky o dvoch hráčov. Mahbod ju nevyužil, keď trafil len žrď, ale Berisha zakrátko áno. Hostia v 10. minúte nevyhodili puk z pásma a Nemčík na dvakrát prekonal Bakalu. Trenčania zlomili odpor súpera v úvode prostrednej tretiny tromi gólmi v rozpätí necelých troch minút, postupne sa presadili Berisha, Mahbod a Duda.

Tréner hostí zareagoval na gólový "uragán" time-outom, po ňom Šiška v dobrej pozícii medzi kruhmi neprekonal Valenta. Za stavu 5:0 dokázali hostia zdvihnúť hlavy a dvoma gólmi znížiť, no posledné slovo patrilo Valachovi, ktorý v 42. minúte definitívne zahasil ich bodové nádeje.

HK Dukla Trenčín - HC Nové Zámky 6:2 (2:0, 3:2, 1:0)
Góly: 5. Berisha (Kudla), 10. Nemčík, 22. Berisha (Minárik, Mahbod), 24. Mahbod (Kudla, Berisha), 25. Duda (Berisha, Mahbod), 42. Valach (Tybor, Honzek) – 33. Langkow (Jackson, Bull), 37. Jackson (Afanasjev). Rozhodovali: Orolín, Goga – Kacej, Hercog, vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 870 divákov.

Michalovce vyhrali v Spišskej Novej Vsi

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce uspeli na ľade HK Spišská Nová Ves 3:1. O všetky tri góly hostí sa v rozpätí 56. a 60. minúty postaral fínsky útočník Janne Keränen.

V prvej tretine nepadol gól a aktéri východniarskeho derby si v nej ani nevypracovali vyloženejšie príležitosti. V úvode druhého dejstva zatlačili hostia, no neprekonali Melicherčíka v domácej bránke. Až v 39. minúte otvorila skóre Spišská Nová Ves, hoci prevahu dovtedy mali Michalovce. Ľahko nahodený puk z hokejky Hamráčka preskočil hosťujúcemu brankárovi Williamsovi ponad vyrážačku a zapadol do siete 1:0.

Dukla mala ešte pred koncom druhej tretiny dve veľké šance na vyrovnanie, ale nevyužila ich. Vyrovnala v 56. minúte, keď sa v presilovke presadil Keränen. Michalovčania v závere riadneho hracieho času stihli dokonalý obrat a ich hrdinom bol Keränen. V 58. minúte premenil trestné strieľanie po faule Romaňáka a 17 sekúnd pred koncom skompletizoval hetrik do prázdnej bránky.

Na snímke brankár Marcel Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR – Milan Kapusta

HK Spišská Nová Ves - HK Dukla Ingema Michalovce 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
Góly: 39. Hamráček (Ordzovenský) - 56. Keränen (Ross, Cameranesi), 58. Keränen (z tr. strieľania), 60. Keränen (Przygodski). Rozhodovali: Rojík, D. Konc st. - Frimmel, Tvrdoň, vylúčení: 1:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1000 divákov

Spišská Nová Ves: Melicherčík - Podlipnik, Malina, Romaňák, Beaudry, Ordzovenský, Česánek - Štrauch, Salituro, Ahström - Nieminen, Kuru, Rapáč - Vrábeľ, Vartovník, Hamráček - Giľák, Tkáč, Džugan
Michalovce: Williams - Ross, Doherty, Macejko, Pavlín, Mihalik, Bokroš - Kukuča, Cameranesi, Suja - Keränen, Galamboš, Galbavý - Przygodski, Buc, Mašlonka - Gajdoš, Stripai, Luža

Zvolen si doma poradil s Prešovom

Hokejisti majstrovského HKM Zvolen zvíťazili v nedeľnom domácom zápase 40. kola Tipos extraligy nad HC GROTTO Prešov 4:1. Aj vďaka dvom gólom fínskeho útočníka Villeho Leskinena si upevnili postavenie na čele tabuľky.

V prvej veľkej šanci zápasu Osterberg našiel Kriegera, ktorého strelu z prvej vyrazil hosťujúci brankár Petrík. Ten však už v 16. minúte inkasoval, keď tlak domácich pretavil na otvárací zásah Csányi tečom Kubkovej strely pod brvno. V druhej tretine sa vyznamenali najmä brankári, Petrík betónom zmaril útočný výlet Haina a na opačnom konci Rahm nedovolil vyrovnať Ľalkovi. Po pätnástich sekundách tretieho dejstva zdvojnásobil vedenie domácich Leskinen.

Prešovčania síce zakrátko znížil zásluhou dôrazného Ľalku, ale pokoj na zvolenské hokejky prinavrátil Osterberg a v predposlednej minúte riadneho hracieho času do prázdnej bránky uzavrel skóre Leskinen svojím druhým gólom v zápase.

HKM Zvolen - HC GROTTO Prešov 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
Góly: 16. Csányi (Kubka, J. Mikúš), 41. Leskinen, 54. Osterberg (Krieger, Ďakov), 59. Leskinen (J. Mikúš) - 42. Ľalka. Rozhodovali: Stano, J. Konc ml. - Crman, Orolin, vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 824 divákov

Zvolen: Rahm - Kotvan, Hain, Ďakov, Roy, Meliško, Kubka, Sládok, Čulík - Jedlička, Viedenský, Puliš - Leskinen, Krieger, Osterberg - Csányi, J. Mikúš, Saracino - Török, Marcinek, Chlepčok
Prešov: Petrík - Rajnoha, Fekiač, Jendroľ, Turan, Ľalík, Růžička, Bakala – Halama, Vas, Nauš - Welychka, Čacho, Charbonneau - Sýkora, Valent, Žilka - Šimun, Zagrapan, Ľalka

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HK Nitra HC ´05 Banská Bystrica