VIDEO Fehérváry hviezdil na ľade Columbusu: Jeho piaty gól v sezóne pomohol Capitals k víťazstvu

Gólová radosť hráčov WashingtonuGólová radosť hráčov Washingtonu Zdroj: SITA/AP/Paul Vernon

NEW YORK - Slovenský hokejový obranca Martn Fehérváry prispel jedným gólom k víťazstvu Washingtonu Capitals v nočnom zápase zámorskej NHL na ľade Columbus Blue Jackets 7:2. Pre dvadsaťdvaročného beka to bol piaty presný zásah v sezóne, okrem neho si do štatistík pripísal aj dve strely na bránku, dva hity, zablokovanú strelu a tri plusové body.

Obranca Floridy Aaron Ekblad prekonal klubový rekord Róberta Švehlu, v newyorskom derby sa tešili Islanders so Zdenom Chárom.

Fehérváry zvýšil v druhej minúte prostrednej časti na 3:0 pre Capitals, keď využil zlé striedanie domácich a v úniku dvoch na nikoho prekonal Joonasa Korpisala blafákom na bekhend. Korpisala po góle slovenského obrancu, ktorý bol napokon víťazný, nahradil medzi žrďami Elvis Merzlikins.

Fehérváry sa stal desiatym obrancom nováčikom v histórii klubu, ktorý strelil minimálne päť gólov v sezóne. Naposledy sa to podarilo Johnovi Carlsonovi, ktorý v sezóne 2010-11 skóroval ako nováčik sedemkrát.

Ovečkinov 768. gól

Na 4:1 pre Capitals zvýšil v presilovke Alexander Ovečkin. Bol to jeho 768. gól v kariére, 38. v sezóne a už len dva ho delia od toho, aby vyrovnal rekord Waynea Gretzkého v počte sezón s aspoň 40 gólmi v základnej časti. Legendárny Kanaďan ich nazbieral dvanásť.

Merzlikins je 155. brankár, ktorého Ovečkin v NHL prekonal a spoločne s Gretzkym je v tejto štatistike na piatom mieste. Na čele je Jaromír Jagr (178), pred Patrickom Marleauom (177), Markom Messierom (164) a Ronom Francisom (157).

Alexander Ovečkin sa snaží Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Paul Vernon

Blue Jackets vstúpili do zápasu s jedenásťbodovou stratou na Washington, ktorý si vo Východnej konferencii drží druhú voľnú kartu na postup do play off. "Vedeli sme, že nás chcú dostihnúť a že to bude štvorbodový zápas, aj keď do konca základnej časti je ešte 20 duelov. Keďže hrali aj deň predtým, tak sme chceli od začiatku na nich vyvinúť tlak a vyšlo nám to," poovedal pre nhl.com dvojgólový strelec Washingtonu Anthony Mantha.

Z víťazstva sa tešil aj Marián Studenič, ktorý sa predstavil v treťom útoku Dallasu. Stars vyhrali na ľade Montrealu Canadiens 4:3 po predĺžení, víťazný gól, svoj druhý v zápase, dal v 65. minúte obranca John Klingberg. Studenič odohral 7:52 minúty, dostal menší trest a pripísal si aj jeden hit, blok a plusový bod. Jeho vylúčenie v druhej tretine potrestal Cole Caufield a vyrovnal na 1:1.

Klingberg bol strojcom obratu Stars, keď v 56. minúte vyrovnal na 3:3 a potom sám desať sekúnd pred koncom predĺženia rozhodol. Bol to jeho 21. víťazný gól, čím prekonal klubový rekord Sergeja Zubova v počte rozhodujúcich zásahov spomedzi obrancov. "Skvelý obrat, je to veľmi dôležité pre náš tím. Máme dva body a to sme chceli. Ich brankár chytal výborne, ale napokon sme sa presadili," povedal Klingberg.

Chára uspel v derby

Gól a dve asistencie zaznamenal Jamie Benn, víťazstvo vychytal Jake Oettinger, ktorý zneškodnil 28 striel a Stars prerušili sériu troch prehier. V drese Canadiens strelil svoj prvý gól v NHL obranca Corey Schueneman.

V newyorskom derby vyhrali Islanders na ľade Rangers tesne 2:1. Zdeno Chára strávil na ľade 18:01 minúty a okrem jednej strely na bránku si do štatistík zapísal aj dva bodyčeky a blok. O víťazstve "ostrovanov" rozhodol necelé tri minúty pred koncom Kyle Palmieri, keď po pase Ryana Pullocka zblízka prekonal Igora Šesťorkina.

Gólová radosť hráčov Islanders Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/John Minchillo

"Pullock mi výborne nahodil puk pred bránku a ja som ho trafil vo vzduchu," povedal Palmieri. Víťazstvo Islanders vychytal Iľja Sorokin, ktorý zaznamenal 29 zásahov vrátane fantastického zákroku v prvej tretine, keď akrobaticky zastavil hokejkou strelu Artemija Panarina.

"Bol to jeden z najlepších, ak nie najlepší zákrok, aký som videl po dlhom čase. A to som už nejaký čas v tejto lige," povedal tréner "ostrovanov" Barry Trotz. Sorokina prekonal len Chris Kreider, pre ktorého to bol 40. gól v sezóne. Debut bez bodového zápisu absolvoval v drese Rangers útočník Frank Vatrano, ktorého klub angažoval výmenou za výbery v drafte z Floridy.

Ekblad prekonal Švehlu

Hráči Vegas ukončili päťzápasovú sériu prehier a doma zdolali najlepší tím Východnej konferencie Floridu 5:3. Dvomi gólmi prispel k víťazstvu Golden Knights Jevgenij Dadonov, v bránke zažiaril Logan Thompson, autor 33 zásahov.

"Hrali sme odvážne a obetavo. Víťazstvo sme vydreli a treba pochváliť Thompsona, ktorý chytal výborne," povedal tréner "zlatých rytierov" Peter DeBoer. V 53. minúte vyrovnal na 3:3 hosťujúci útočník Sam Reinhart, ale o 57 sekúnd neskôr vrátil Vegas vedenie Nicolas Roy a do prázdnej bránky uzavrel skóre William Karlsson.

Aaron Ekblad a William Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Steve Marcus

Tri asistencie zaznamenal Aaron Ekblad a s 291 bodmi (97+194) prekonal rekord Róberta Švehlu v produktivite obrancov v histórii Panthers. Bývalý slovenský obranca nazbieral v drese Floridy v rokoch 1995 - 2002 celkovo 290 bodov v 573 dueloch. Pre zranenie ruky nedohral zápas útočník Vegas Jack Eichel.

Farabee rozhodol o víťazstve Philadelphie

Toronto v súboji popredných tímov Východnej konferencie zdolalo Carolinu 3:2. Skvelý výkon podal opäť švédsky brankár Erik Kallgren (34 zásahov), ktorý po shutoute proti Dallasu vychytal víťazstvo aj vo svojom druhom štarte v kariére. Góly Maple Leafs, ktorým pre trest chýbal v druhom a poslednom zápase najlepší kanonier NHL Auston Matthews, strelili Iľja Michejev, Mitchell Marner a Ondřej Kaše.

Joel Farabee rozhodol 1:19 minúty pred koncom tretej tretiny o víťazstve Philadelphie nad Nashvillom 5:4. Udalosťou večera bol 1000. zápas Claudea Girouxa v drese Flyers, čo dosiahol ako druhý hráč v klubovej histórii. Viackrát nastúpil za Philadelphiu len člen Siene sláby Bobby Clarke, ktorý bol osobne na predzápasovej ceremónii venovanej Girouxovi.

Kapitánovi Flyers, ktorý v zápase nebodoval, plynie posledný rok z osemročnej zmluvy a keďže "letci" sú na poslednom mieste Metropolitnej divízie, je možné, že 34-ročný center bude pred uzávierkou prestupov prvýkrát v kariére meniť dres.

Joel Farabee rozhodol o Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

Edmonton zdolal Buffalo 6:1 a vyhral štvrtý zápas za sebou. Leon Draisaitl zvýšil v tretej tretine na 3:0 a ako tretí hráč v tejto sezóne po Matthewsovi a Kreiderovi dosiahol na 40-gólovú métu. Connor McDavid, Tyson Barrie a Kailer Yamamoto mali bilanciu 1+1.

Pius Suter bol jediným strelcom v zápase vo Vancouveri, kde Detroit vyhral 1:0. V bránke Red Wings zažiaril Alex Nedeljkovic, ktorý chytil 43 striel hráčov Canucks a zaznamenal druhý shutout sezóny, piaty v kariére. Detroit zastavil sériu troch prehier. Thatcher Demko chytil 34 striel, slovenský brankár Jaroslav Halák bol na striedačke. Útočník kanadského tímu J.T. Miller nebodoval prvýkrát po trinástich zápasoch.

V kalifornskom derby vyhrali hokejisti Los Angeles nad San Jose 3:0. Tretie čisté konto v sezóne vychytal Cal Petersen (29 zásahov), góly strelili Anže Kopitar, Philipp Danault a Adrian Kempe. Slovinský kapitán "kráľov" Kopitar strelil 60. víťazný gól v drese LA, čím predbehol v klubovej histórii Marcela Dionneho a osamostatnil sa na druhom mieste. Lídrom je Luc Robitaille (73).

výsledky:

Columbus Blue Jackets - Washington Capitals 2:7 (0:2, 1:2, 1:3)
Góly: 27. Bjorkstrand (Voráček, Domi), 42. Laine (Werenski, Peeke) - 5. Mantha (Oshie), 13. Mantha, 22. FEHÉRVÁRY (Sprong, Carlson), 31. Ovečkin (Sheary, Wilson), 45. McMichael, 48. Sheary (Van Riemsdyk, Bäckström), 50. Kuznecov (Bäckström, Ovečkin). Brankári: Korpisalo (Merzlikins) - Vaněček, strely na bránku: 41:33, 15.911 divákov.

Philadelphia Flyers - Nashville Predators 5:4 (1:0, 2:3, 2:1)
Góly: 8. Sanheim, 22. York (Konecny, Farabee), 24. van Riemsdyk (Atkinson, Brassard), 56. Hayes (Ristolainen), 59. Farabee (Hayes, Sanheim) - 21. Jeannot (Sissons), 26. Myers (Josi, Cousins), 37. Johansen (Granlund, Josi), 42. Forsberg (Josi, Duchene). Brankári: Hart - Saros, strely na bránku: 33:34, 18.405 divákov.

Montreal Canadiens - Dallas Stars 3:4 pp (0:1, 1:1, 2:1 - 0:1)
Góly: 30. Caufield (Suzuki, Wideman), 49. Suzuki (Caufield, Romanov), 53. Schueneman (Pitlick, Dauphin) - 19. Faksa (Raffl, Radulov), 36. Benn (Lindell, Klingberg), 56. Klingberg (Benn, Gurianov), 65. Klingberg (Benn, Seguin). Brankári: Allen - Oettinger, strely na bránku: 31:35, 20.714 divákov.

New York Rangers - New York Islanders 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 34. Kreider (Lafreniere, Trouba) - 21. Lee (Barzal, Dobson), 58. Palmieri (Pulock, Pelech). Brankári: Šesťorkin - Sorokin, strely na bránku: 30:28, 18.006 divákov.

Toronto Maple Leafs - Carolina Hurricanes 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Góly: 16. Michejev (Holl), 25. Marner (Tavares, Liljegren), 48. Kaše (Nylander, Kerfoot) - 45. Bear (Fast, Slavin), 60. Trocheck (Svečnikov, Slavin). Brankári: Kallgren - Andersen, strely na bránku: 21:36, 18.134 divákov.

St. Louis Blues - Pittsburgh Penguins 2:3 pp a sn (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 37. Perron (Barbašov, Parayko), 42. Barbašov (Saad) - 15. Ruhwedel (Pettersson, Zohorna), 31. Matheson (Kapanen, Marino), rozh. náj. Rust. Brankári: Husso - Jarry, strely na bránku: 25:45, 18.096 divákov.

Edmonton Oilers - Buffalo Sabres 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
Góly: 8. Yamamoto (McDavid, Ceci), 14. McDavid (Yamamoto, Kane), 29. Draisaitl (Hyman), 34. Nurse (Hyman, Ceci), 46. Shore (Barrie), 56. Barrie (Foegele, McLeod) - 44. Olofsson (Asplund, Miller). Brankári: Smith - Anderson, strely na bránku: 36:28, 15.883 divákov.

Los Angeles Kings - San Jose Sharks 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly: 27. Kopitar (Durzi), 37. Danault (Durzi, Moore), 58. Kempe. Brankári: Petersen - Reimer, strely na bránku: 27:29, 13.137 divákov.

Vancouver Canucks - Detroit Red Wings 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Gól: 29. Suter (Namestnikov). Brankári: Demko - Nedeljkovic, strely na bránku: 43:35, 18.893 divákov.

Vegas Golden Knights - Florida Panthers 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Góly: 18. Howden (Amadio, Kolesar), 26. Dadonov (Pouliot), 35. Dadonov (Theodore, Eichel), 54. Roy, 59. Karlsson - 9. Verhaeghe (Luostarinen, Ekblad), 38. Bennett (Duclair, Ekblad), 53. Reinhart (Ekblad, Barkov). Brankári: Thompson - Knight, strely na bránku: 33:36, 18.265 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals Alexander Ovečkin Jaroslav Halák Zdeno Chára Vancouver Canucks New York Islanders Dallas Stars Martin Fehérváry Marián Studenič