Kari Jalonen to mal mimoriadne náročné: Takto vyzerá záverečná nominácia Česka na MS vo Fínsku!

Kari Jalonen na lavičke Česka počas súboja so ŠvédskomKari Jalonen na lavičke Česka počas súboja so Švédskom Zdroj: Profimedia

PRAHA - Siedmou posilou z NHL v nominácii českých hokejistov na svetový šampionát, ktorý začne v piatok vo Fínsku, je brankár Anaheimu Lukáš Dostál.

Dvadsaťjedenročný gólman bez skúseností z reprezentačného A-tímu chytal počas sezóny prevažne na farme v San Diegu. V českom tíme je teraz trojica brankárov, osem obrancov a 14 útočníkov. Kouč Kari Jalonen s generálnym manažérom Petrom Nedvědom sú pripravení ešte čakať na hráčov, ktorých tímy vypadnú v 1. kole play off NHL.

Po Švédskych hrách v Štokholme, kde výber kouča Kariho Jalonena vyhral všetky tri stretnutia, vypadli z kádra brankár Štěpán Lukeš z Karlových Varov, obrancovia Jakub Krejčík z Dinama Minsk a Michal Moravčík s útočníkom Filipom Chlapíkom zo Sparty a ďalší forvardi Patrik Zdráhal z Litvínova a Ondřej Beránek, Lukešov klubový spoluhráč. Najproduktívnejší hráč základnej časti aj play off extraligy Chlapík tak po februárových olympijských hrách v Pekingu bude chýbať aj na druhom vrchole sezóny.

V dvadsaťpäťčlennom kádri naopak zostal osemnásťročný bek David Jiříček z Plzne. Vedľa Dostála a Jiříčka môžu na veľkej medzinárodnej akcii debutovať Vejmelka aj ďalší brankár Marek Langhamer z Ilvesu Tampere, obranca Jan Ščotka z Jyväskylä a útočníci Jiří Černoch z Karlových Varov, Petr Holík z Komety Brno a Petr Kodýtek z Plzne.

"Máme za sebou šesť týždňov prípravy. Mal som možnosť vidieť v akcii 52 hráčov a musím všetkým poďakovať za to, akú prácu po celý čas odvádzali," vyhlásil Jalonen na tlačovej konferencii po prílete zo Švédska. "Každé zúženie kádra bolo veľmi ťažké. Zvlášť dnes po tom, čo sme vo Švédsku vyhrali tretí zápas v rade. Ale taký je hokejový život. Pre každého hráča sme hľadali špeciálnu rolu v tíme a nielen v rámci hry päť na päť, ale aj čo sa týka presiloviek a oslabení. Verím, že sme vybrali správne," dodal fínsky kouč.

Útočník Roman Červenka a center David Krejčí boli pri poslednej českej medaile - bronze v roku 2012 v Štokholme a Helsinkách. Červenka je majstrom sveta z roku 2010 z Manheimu a Kolína nad Rýnom a chystá sa na deviaty svetový šampionát.

Na olympijských hrách v Pekingu ešte pod Jalonenovým predchodcom Filipom Pešánom, kde Česi prvýkrát v histórii na veľkej akcii chýbali vo štvrťfinále, štartovali obrancovia Tomáš Kundrátek z Třinca, David Sklenička z Oulu a útočníci Červenka, Krejčí, Jiří Smejkal z Pelicans Lahti, Matěj Stránský z Davosu, Michael Špaček z Frölundy a Hynek Zohorna z Oskarshamnu.

V tíme bol aj zadák David Musil z Třinca, ktorý do hry nezasiahol, a ako nezapísaný náhradník útočník Matěj Blümel z Pardubíc. Na minuloročnom šampionáte v Rige sa predstavili beci Hronek, David Musil, Sklenička a útočníci Blümel, Smejkal, Matěj Stránský, Špaček, Vrána a Jakub Flek z Karlových Varov.

Český tím sa po dnešnom prílete zo Štokholmu zíde opäť v utorok a o deň neskôr odletí do Fínska. Do turnaja vstúpi v sobotu od 15:20 SELČ proti Veľkej Británii. Ďalšími súpermi Jalonenovho výberu v základnej skupine B v Tampere sú Švédsko, Rakúsko, Lotyšsko, Nórsko, Spojené štáty americké a Fínsko.

Nominácia českých hokejistov na majstrovstvách sveta v Tampere a Helsinkách (13. až 29. mája):

Brankári: Lukáš Dostál (Anaheim/NHL, San Diego/AHL; 0 štartov), ​​Marek Langhamer (Ilves Tampere/Fin.; 6), Karel Vejmelka (Arizona/NHL; 2),

obrancovia: Tomáš Kundrátek (80 zápasov/10 gólov), David Musil (obaja Třinec; 50/0), David Jiříček (Plzeň; 13/2), Filip Hronek (Detroit/NHL; 35/7), Michal Jordán (Chabarovsk/ KHL;

útočníci: Jiří Černoch (15/5), Jakub Flek (obaja Karlove Vary; 39/8), Matěj Blümel (Pardubice; 33/10), Petr Holík (Brno; 43/15), Petr Kodýtek (Plzeň; 21/2 ), David Krejčí (Olomouc; 42/9), Roman Červenka (Rapperswil-Jona/Švaj.; 166/42), Tomáš Hertl (San Jose/NHL; 39/5), Dominik Simon (Anaheim/NHL; 38/9 ), Jiří Smejkal (Pelicans Lahti/Fin.; 42/5), Matěj Stránský (Davos/Švaj,; 42/6), Michael Špaček (Frölunda/Švéd.; 29/3), Jakub Vrána (Detroit/NHL; 19 /8), Hynek Zohorna (Oskarshamn/Švéd.; 53/7).

Viac o téme: Česko Anaheim Ducks Kari Jalonen Lukáš Dostál
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK, Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy