Rovní a rovnejší? Pravidlo o šperkoch pre Hamiltona neplatí, ponechá si ich do konca sezóny

Britský pilot F1 Lewis HamiltonBritský pilot F1 Lewis Hamilton Zdroj: SITA/AP/Darron Cummings

MIAMI - Sedemnásobný majster sveta formuly 1 Lewis Hamilton pripustil, že aj napriek zákazu nosenia šperkov, hodiniek, piercingu či náušníc v kokpite si niektoré z ozdôb ponechá do konca sezóny.

Britský pilot Mercedesu dostal od Medzinárodnej automobilovej federácie FIA ​​výnimku do májovej Veľkej ceny Monaka, aby si mohol odstrániť z tela kovové predmety, ktoré nedokáže sám vybrať. Verí, že s nimi bude môcť pretekať po zvyšok roka.

"Dostal som výnimku. Dostanem ju do konca roka. Zásnubné prstene sú povolené," citovala Hamiltona agentúra Reuters.

Brit sa dostal do sporu s vedením pretekov pred Grand Prix Miami. FIA vyžadovala vyplnený bezpečnostný formulár, v ktorom tímy potvrdzujú, že ich jazdci nosia nehorľavú spodnú bielizeň a nemajú v monoposte šperky. Hamilton podľa svojich slov má v tele minimálne dva predmety, ktoré si nemôže sám odstrániť. Víťaz rekordných 103 pretekov bol ochotný podpísať reverz alebo nechať odjazdiť náhradníka. Nakoniec dostal pre preteky v Miami a Španielsku výnimku.

Lewis Hamilton provokuje vedenie Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Darron Cummings

Pravidlo zakazujúce pilotom šperky počas pretekov bolo z bezpečnostných dôvodov obnovené v roku 2005, doteraz sa k nemu ale pristupovalo benevolentne. Jeden z nových riaditeľov pretekov Niels Wittich však upozornil na jeho dodržiavanie s tým, že tieto predmety môžu skomplikovať záchranu jazdcov v prípade nehody.

"Keď sme sa bavili o šperkoch, hovorili mi, že bezpečnosť nadovšetko. Tak som povedal: Dobre a čo tých posledných šestnásť rokov? Mám na sebe šperky celý ten čas, takže vtedy sa bezpečnosť neriešila?" povedal Hamilton. Pred pretekárskym víkendom sa dostavil medzi novinárov na protest s ôsmimi prsteňmi, hromadou náušníc, retiazok a tromi hodinkami. "Nabudúce budem mať štyri," žartoval. Piercing v nose si chce nechať aj v Monaku.

Proti sa postavili ďalší jazdci

Podľa webu Autosport.com chystá FIA pre jazdcov za porušenie zákazu pokutu 52-tisíc dolárov. V prípade opakovania situácie by sankcia narástla na 265-tisíc dolárov a pri treťom porušení by pilotovi hrozilo odčítanie bodov zo šampionátu.

Proti nariadeniu sa okrem Hamiltona postavili ďalší jazdci. Dánskemu pilotovi Kevinovi Magnussenovi z Haasu sa nepáči, že by mal odložiť prsteň.

"Chápem, čo tým chcú povedať, ale je to zásnubný prsteň. Ak s ním budem môcť pretekať, tak sa pokojne nechám kvôli nemu na prste trochu viac popáliť. Keby sa mi malo stať niečo zlé, chcel by som mať zásnubný prsteň pri sebe. by som zlý pocit, keby som si ho mal zložiť," povedal Magnussen a vyzval FIA, aby umožnila jazdcom niesť zodpovednosť.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 13
Viac o téme: Lewis Hamilton Formula 1 Mercedes
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy