Tituly na trati aj v škole: Česká biatlonová hviezda sa rozhodla pokračovať v kariére

Česká biatlonistka Markéta DavidováČeská biatlonistka Markéta Davidová Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein

PRAHA - Najlepšia česká biatlonistka Markéta Davidová sa rozhodla pokračovať v kariére a rada by sa v pretekoch posunula ešte vyššie. Dvadsaťpäťročná reprezentantka, ktorá získala po sezóne titul Ing. et Ing., verí, že by jej mohli pomôcť aj niektoré zmeny v realizačnom tíme českej reprezentácie.

"Po sezóne som ešte nemala jasno. Dala som si na jar trochu čas na rozmyslenie a vyhodnotila si to. Nesľubujem, že budem pretekať ešte štyri roky. Nesľubujem, že budem súťažiť len rok. Jednoducho uvidím, ako to pôjde a skôr to bude sezónu od sezóny," povedala Davidová novinárom.

Na rozhodnutie pokračovať v pretekaní má viac dôvodov. "V uplynulej sezóne bolo veľa vecí, ktoré by som chcela urobiť inak. Bolo tam aj veľa vecí, ktoré som nemohla ovplyvniť a chcela by som ich vylepšiť. Plne si uvedomujem, že sa to nakoniec nemusí stať, ale chcela by som do toho dať všetko a skúsiť to," uviedla Davidová.

Malý glóbus a vydarená olympiáda

Rodáčka z Jablonca nad Nisou vládne domácej scéne nepretržite od roku 2019. Minulú sezónu začala triumfom vo vytrvalostných pretekoch Svetového pohára v Östersundu. Neskôr bola v rovnakej disciplíne šiesta v Anterselve a vyhrala malý krištáľový glóbus.

V konečnom poradí Svetového pohára obsadila 10. miesto. Tiež siahala po stupňoch víťazov na olympijských hrách v Pekingu, kde skončila šiesta vo vytrvalostných pretekoch a v pretekoch s hromadným štartom bola štvrtá.

Česká biatlonistka Markéta Davidová Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Terje Bendiksby/NTB

"Spätne asi budem najviac spomínať na olympiádu. Aj keď všetko neklaplo, ako by som si predstavovala, neboli to odo mňa zlé preteky," podotkla Davidová. "Tiež zisk malého krištáľového glóbusu bol super. Je ťažké sa k nemu dostať, na druhú stranu si uvedomujem, že to bolo len z dvoch pretekov a bol to najjednoduchší spôsob, ako ho získať. Som ale rada, že som to zvládla, pretože vždy je lepšie mať nejaký malý glóbus ako žiadny," usmiala sa.

Trénermi ženského výberu zostávajú Egil Gjelland a Jiří Holubec, zmeny ale nastali v servisnom tíme, ktorý posilnili nórsky expert Ole Björn Tretterud a Rakúšan Benjamin Eder. "Myslím, že je to rozhodne cesta k lepšiemu. Je síce strašne fajn si držať český servisný tím, ale počas uplynulých štyoch rokov sa ukázalo, že to nebolo úplne funkčné. Samozrejme ale uvidíme, čo to prinesie. Tiež to nemusí priniesť vôbec nič," povedala Dávidová.

Zvládla aj druhé štúdium

Od vlaňajška inžinierka v odbore reprodukčnej biotechnológie dokončila na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe aj druhé štúdium v ​​odbore výživa a dietetika zvierat. Získala tak titul Ing. et Ing. Stále má však možnosť študovať ďalej.

"Musím si to ešte trošku premyslieť, dostala som nejaké ponuky na Ph.D., ale uvidíme. Na jar toho bolo toľko, že moja hlava bola rada, že dokončila školu, má chvíľu pokoj a môže málinko vypustiť," uviedla Davidová.

Po sezóne si tiež premiérovo vyskúšala preteky v parkúre v Ptýrove. V sedle koňa Wiga bola viac nervózna ako na biatlonových tratiach. "V biatlone viem, čo robím, ale na koni to ešte také nie je. Bola som teda veľmi nervózna. Kôň ma v tom ale nenechal a podržal ma vo všetkom, takže to bolo výborné," povedala s tým, že medzi zhruba päťdesiatimi účastníkmi skončila v polovici. "Pre mňa aj pre toho koňa to boli prvé preteky, takže myslím, že sme hanbu neurobili. Veľmi som si to užila," dodala Davidová.

Viac o téme: Markéta Davidová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy