Škandál! Mladí hokejisti po MS juniorov sexuálne zneužili ženu, niektorí z nich hrávajú v NHL

Fanúšikovia držia logo NHLFanúšikovia držia logo NHL Zdroj: TASR/AP/David Zalubowski

OTTAWA - Hockey Canada má zastavenú finančnú podporu od federálnej vlády za to, ako riešila prípad údajného sexuálneho napadnutia týkajúceho sa členov reprezentácie do 20 rokov v roku 2018. Zastrešujúca organizácia kanadského hokeja sa so ženou, ktorá nemenovaných hráčov obvinila, vyrovnala mimosúdne.

Kvôli prípadu museli tento týždeň odpovedať na otázky poslancov prezident Hockey Canada Scott Smith a odchádzajúci šéf Tom Renney. Organizácia sa so ženou, ktorá tvrdila, že ju sexuálne napadlo osem hráčov zlatého tímu z majstrovstiev sveta juniorov na oficiálnej akcii, v tichosti mimosúdne vyrovnala v máji.

Teraz dvadsaťštyriročná žena žiadala od Hockey Canada, Canadian Hockey League a nemenovaných hráčov odškodné 3,55 milióna dolárov. Smith v pondelok uviedol, že na zaplatenie neboli použité peniaze od vlády ani od poisťovne.

Hockey Canada si na vyriešenie prípadu najala právnu firmu, ktorá pri vyšetrovaní hovorila s 12 z 19 hráčov, ktorí sa akcie zúčastnili. Organizácia opakovane tvrdila, že žena odmietla hovoriť s jej vyšetrovateľmi aj s policajtmi a nechcela identifikovať hráčov.

Polícia informovala kanadský zväz o uzavretí kriminálneho vyšetrovania vo februári 2019. Nezávislé vyšetrovanie skončilo v septembri 2020, ale podľa Renneyho je správa nekompletná a nemala by byť zverejnená. NHL, ktorá sa o prípade údajne dozvedela až teraz, začala vlastné vyšetrovanie. Niektorí hráči, ktorých sa obvinenie týka, totiž teraz v lige hrávajú.

Kanadská ministerka športu Pascale St-Ongeová uviedla, že financovanie Hockey Canada bude obnovené až potom, čo organizácia zverejní odporúčania, ktoré po vyšetrovaní dostali od najatej právnickej firmy. Federácia sa tiež musí stať signatárom novej vládnej agentúry, ktorá bude mať moc nezávisle vyšetrovať obvinenia zo zneužívania a trestať nevhodné správanie.

V rokoch 2020 a 2021 dostala Hockey Canada od vlády 14 miliónov dolárov. Peniaze z federálneho rozpočtu tvoria šesť percent finančných zdrojov organizácie.

Viac o téme: Hockey Canada
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/CBC News
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy