Najlepšia príprava na Wimbledon: Petra Kvitová sa po 15 mesiacoch dočkala turnajovej trofeje!

Petra Kvitová s víťaznou trofejouPetra Kvitová s víťaznou trofejou Zdroj: SITA/AP/Adam Davy/PA

EASTBOURNE - Česká tenistka Petra Kvitová sa stala víťazkou turnaja WTA v Eastbourne. V sobotnom finále dvojhry si štrnásta nasadená hráčka poradila s osmičkou pavúka Lotyškou Jelenou Ostapenkovou 6:3, 6:2. Kvitová získala prvý titul po pätnástich mesiacoch a celkovo 29. v kariére.

Dvojnásobná wimbledonská víťazka Kvitová hrala o trofej v Eastbourne už pred jedenástimi rokmi, vtedy prehrala s Francúzkou Marion Bartoliovou. Dnes Ostapenkovú, šampiónku Roland Garros z roku 2017, prehrala suverénne a vybojovala prvý titul od vlaňajšieho marcového turnaja v Dohe. Lotyšku zdolala piatykrát z deviatich vzájomných zápasov.

"Som rada, že sa to podarilo a máme konečne z tejto sezóny nejakú trofej. Naposledy som tu vo finále prehrala, ale tentoraz som šťastnejšia. Bol to ťažký zápas. Chcem pogratulovať aj Jelene, ktorá tu okrem dvojhry hrá aj štvorhru. Teší ma, že môžem hrať zase na tráve," povedala Kvitová v pozápasovom rozhovore na kurte.

Petra Kvitová s víťaznou Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Adam Davy/PA

Z českých reprezentantiek uspeli pred Kvitovou v Eastbourne aj Helena Suková a dvakrát Jana Novotná s Karolínou Plíškovou. Jedenásťkrát na turnaji zvíťazila pod americkou vlajkou Martina Navrátilová.

"Je skvelé zaspomínať na Janu. Odohrala tu skvelé zápasy rovnako ako vo Wimbledone. Martina tiež. Som rada, že som tu mohla zohrať takýto skvelý turnaj. Je to najlepšia príprava na Wimbledon," uviedla Kvitová, ktorá sa doteraz dostala v tejto sezóne maximálne do štvrťfinále.

Kvitová sa mohla celý turnaj oprieť o výborné podanie. Rovnako ako vo štvrťfinále proti Britke Harriet Dartovej alebo v semifinále s Brazílčankou Beatriz Haddadovou Maiaovou nestratila ani v rozhodujúcom zápase o titul jediný servis. V stretnutí si pomohla siedmimi esami.

Česká tenistka mala výborný úvod a za stavu 1:0 zužitkovala druhý brejkbal. Súperke v úvodnom sete túto možnosť neponúkla ani raz a dotiahla sadu k víťaznému koncu. Ostapenková stratila set prvýkrát na turnaji. Aj v druhej sade získala Kvitová čoskoro servis lotyšskej hráčky a za stavu 2:1 odvrátila päť brejkbalov. Po ďalšom prelomenom podaní Ostapenkovej mala stretnutie vo svojich rukách a po hodine a 18 minútach hry využila druhý mečbal.

"Chcem Petre pogratulovať. Odohrala skvelý turnaj. Toto nebol z mojej strany zápas, aký by som si predstavovala, ale beriem to pozitívne. Verím, že budúci týždeň budem hrať opäť dobre," uviedla Ostapenková.

Jelena Ostapenková Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Adam Davy/PA

Kvitová získala na trávnatom povrchu piaty titul v kariére. Popri triumfoch vo Wimbledone v rokoch 2011 a 2014 vyhrala aj dvakrát v Birminghame. V pondelkovom rebríčku poskočí na 26. miesto.