Pogačar proti všetkým, strašiak koronavírus a Sagan o ôsmy zelený dres? Štartuje Tour de France!

Peter Sagan na počas otváracieho ceremoniálu Tour de France 2022Peter Sagan na počas otváracieho ceremoniálu Tour de France 2022 Zdroj: Profimedia

KODAŇ - V prvý júlový deň odštartuje v Kodani už 109. edícia legendárnych cyklistických pretekov Tour de France. Aj tretí rok po sebe jej začiatok skomplikoval koronavírus, ktorý naštrbil prípravy viacerých tímov a niekoľko cyklistov sa tak na "starú dámu" nepozrie.

Pozitívny test mal krátko pred štartom aj Slovák Peter Sagan, nakoniec však na podujatí nebude chýbať a prvýkrát vo farbách domáceho tímu TotalEnergies sa pokúsi vybojovať ďalšie etapové vavríny, prípadne získať zelený dres a vylepšiť tak vlastný rekord.

V boji o najcennejší žltý je hlavná otázka, či sa niekomu podarí zosadiť dvojnásobného obhajcu prvenstva Tadeja Pogačara zo Slovinska (SAE Team Emirates). Proti nemu budú stáť hlavne "našliapaný" tím Jumbo-Visma s Primožom Rogličom a Jonasom Vingegaardom a britský Ineos, zuby si však brúsia aj ďalší.

Grand Départ v Kodani

Tour odštartuje už 24. krát mimo Francúzka a doteraz najsevernejšie. Dánsko je cyklistická krajina a aj preto obyvatelia mesta privítali príchod najslávnejších pretekov, ktoré v piatok odštartujú časovkou na 13 km. "Grand Départ" sa mal v Dánsku konať už vlani, no severská krajina sa ho vzdala po preložení EURO 2020 o rok a kolízii termínov.

V Dánsku sa uskutočnia ešte dve rovinaté etapy a potom sa už pelotón presunie do Francúzka, no v 109. edícii navštívi aj Belgicko a Švajčiarsko. Celkovo čaká na pretekárov takmer 3500 km, dlhá jazda na otvorenom moste, nevyspytateľných dlažobných kockách, 53 km časoviek, 61 kategorizovaných vrchárskych prémií a šesť dojazdov do cieľov na kopcoch.

I keď organizátori dúfali, že po dvoch rokoch sa situácia vráti viac-menej do normálu, posledné dni ukázali, že koronavírus je stále veľký strašiak. Na pretekoch Okolo Švajčiarska sa roztrhlo vrece s pozitívnymi testami a odstúpiť muselo vyše 30 jazdcov. Tretíkrát mal pozitívny výsledok aj Sagan, no tentokrát bez príznakov a pred Tour si stihol pripísať ešte ôsmy titul majstra Slovenska. Talian Matteo Trentin zo SAE Team Emirates či Tim Declercq z QuickStepu však o účasť na Tour prišli.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) napriek nárastu počtu prípadov uvoľnila pravidlá. Pred štartom Tour a počas voľných dní tak absolvujú všetci účastníci len antigénové namiesto PCR testov a neplatí ani pravidlo, že v prípade dvoch pozitívnych výsledkov u pretekárov, vyradia organizátori celý tím. Pozitívny rýchlotest musí potvrdiť ešte PCR test, no vo výnimočných prípadoch môže zasiahnuť lekár pretekov a povoliť pretekárovi pokračovať.

Pogačar vs. zvyšok sveta

Hlavným favoritom na celkové víťazstvo je opäť Pogačar. Mladý Slovinec pred dvoma rokmi vyfúkol prvenstvo v predposlednej etape svojmu krajanovi Rogličovi v časovke na La Planche des Belles Filles, vlani nedal svojim konkurentom šancu a vyhral s vyše päťminútovým náskokom pred Dánom Vingegaardom. Roglič vtedy skončil už po ôsmich etapách. Pogačar je aj v tejto sezóne vo skvelej forme a na konte má tri celkové prvenstvá na Okolo SAE, Tirreno-Adriatico a v záverečnej príprave vyhral domáci etapák Okolo Slovinska.

Okrem toho vyhral po 50 km sóle slávnu klasiku Strade Bianche a o triumf bojoval aj na Miláno - Sanremo a Okolo Flámska. Dvadsaťtriročný Slovinec ukázal, že je komplexný pretekár a dokáže vyhrávať v kopcoch, časovkách, klasikách i špurtoch. Nečudo, že experti o ňom pred Tour hovoria, že sa dokáže zdolať len on sám. "Akoby splynul so svojím bicyklom. Jeden na jedného je nezdolateľný," povedal AFP riaditeľ stajne FDJ Thierry Bricaud.

Aj preto sa v Jumbe-Visma spoliehajú práve na tímový výkon a veria, že do tretice sa im už podarí uspieť. Hlavnými vyzývateľmi budú už strieborní Roglič s Vingegaardom, ktorí majú nesmiernu vrchársku podporu v Stevenovi Kruijswijkovi, Seppovi Kussovi či Tiesjovi Benootovi. Tridsaťdvaročný Roglič po páde na vlaňajšej Tour vyhral Vueltu a tento rok triumfoval na Paríž - Nice i Critérium du Dauphiné, kde skončil Vingegaard tesne za ním.

"Pokiaľ budeme držať spolu, tak veríme, že ho dokážeme zdolať. Navzájom sa posilňujeme," povedal Roglič. "S Primožom sme dobrí priatelia i mimo pelotón. Tento rok to bude úplne odlišné od vlaňajška. Vtedy som sem prišiel pomáhať a teraz som jedným z lídrov tímu na najväčších pretekoch sveta," povedal Vingegaard.

Kým v Jumbe sa spoliehajú na dvoch lídrov, v britskom Ineose majú k dispozícii v podstate až troch. I keď šampión z roku 2018 Geraint Thomas tvrdí, že je skôr len "sprievodca" Daniho Martineza z Kolumbie a Brita Adama Yatesa. "Bude ťažké zdolať Pogačara a Jumbo, no v našom tíme je dobrá nálada a atmosféra a tešíme sa na to. Adam a Dani sú lídri a ja im chcem pomôcť," povedal tridsaťšesťročný Brit, ktorý sa na Tour naladil triumfom na Okolo Švajčiarska. Otázna je forma A. Yatesa, ktorý sa len nedávno dostal z koronavírusu.

Bora ide po celkovom umiestnení

Veľké ciele má aj nemecká Bora. Bývalý tím Petra Sagana nezobral na Tour obhajcu zeleného dresu spred dvoch rokov Sama Bennetta a ide jasne po celkovom umiestnení, navyše posilnený triumfom Jaia Hindleyho na Gire. Austrálčan v Kodani chýba a sústredí sa na tretiu Grand Tour sezóny Vueltu, líderská pozícia tak patrí Rusovi Aleksandrovi Vlasovovi, ktorý tento rok vyhral Okolo Romandie. Záložný plán je Maximilian Schachmann.

Do širšieho okruhu favoritov patria aj Španiel Enric Mas (Movistar), Austrálčan Ben O’Connor (Ag2R-Citroen), po prvej desiatke stále poškuľujú Kolumbijci Nairo Quintana (Arkea-Samsic) Rigoberto Uran (EF Education-EasyPost) a domáci Francúzi budú pri absencii stále nedoliečeného Juliana Alaphilippea veriť Thibaultovi Pinotovi (Groupama-FDJ) a Romainovi Bardetovi (DSM).

Bahrajn-Victorious, ktorého hotel opäť prehľadávala polícia pre podozrenie z užívania zakázaných látok, prišiel s lídrami Talianom Damianom Carusom a Austrálčanom Jackom Haigom. Medzi čiernych koňov, či bojovníkov o vavríny v horských etapách môžu patriť ďalší Francúzi Guillaume Martin (Cofidis) a David Gaudu (Groupama-FDJ), Jakob Fuglsang či Michael Woods z Izraelu - Premier Tech.

Na snímke mapa s Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

Drámu sľubujú aj šprintérske súboje, keďže organizátori zaradili do programu šesť rovinatých etáp a tri zvlnené, v ktorých budú mať šancu odolnejší šprintéri a klasikári ako je Sagan. V boji o zelený dres budú chýbať jeho poslední dvaja víťazi Mark Cavendish (2021) a Bennett (2020). Tridsaťsedemročný Brit vlani vyrovnal rekord legendárneho Eddyho Merckxa v počte etapových víťazstiev na Tour (34), no tento rok ďalšie nepridá.

Lídrom QuickStepu v rovinatých etapách totiž bude Holanďan Fabio Jakobsen, ktorý má v sezóne na konte už desať triumfov. Cavendishovi nepomohol k miestu v zostave ani nedeľný zisk titulu majstra Veľkej Británie a nezaradenie bral ťažko. Navyše, keď pozitívneho Declercqa nahradil v tíme Florian Senechal.

Sagana čaká už jedenásta Tour

Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže Peter Sagan, ktorého čaká už jedenásta Tour, nepatrí tento rok medzi najväčších favoritov na zisku zeleného dresu, no nie je ani outsider. Jeho prípravu opäť poznačil koronavírus, keď mal na Okolo Švajčiarska druhýkrát tento rok a tretí za uplynulých 18 mesiacov pozitívny výsledok. Tentokrát sa však dal rýchlo dokopy a formu zo Švajčiarska, kde vyhral 3. etapu, potvrdil na MSR a pripísal si 121. víťazstvo v kariére.

"Uvidíme, či zabojujeme o zelený dres. Pôjdeme deň za dňom ako to bolo vždy a pokúsime sa o to," povedal počas predstavovania tímov v Kodani.

Peter Sagan počas otváracieho Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

V programe 109. ročníka je síce až šesť rovinatých etáp, no štyri z nich až v druhom a treťom týždni a tak sa medzi najväčších favoritov na zelený dres radia skôr odolnejší šprintéri a klasikári. Očakáva sa opäť súboj Holanďana Mathieua van der Poela (Alpecin-Fenix) a Belgičana Wouta van Aerta (Jumbo-Visma), ktorý už vlani avizoval, že chce vyhrať bodovaciu súťaž.

Pravdaže, ak to dovolia tímová réžia a potreby Rogliča a Vingegaarda. Z ďalších ašpirantov sú to Austrálčan Michael Matthews (BikeExchange-Jayco), Dán Mads Pedersen (Trek-Segafredo), spomínaný Jakobsen, Austrálčan Caleb Ewan (Lotto Soudal), Belgičan Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix) či Holanďan Dylan Groenewegen (BikeExchange-Jayco).

Tohtoročná Tour odštartuje v piatok 1. júla v Kodani a vyvrcholí 24. júla na Elyzejských poliach v Paríži.

Viac o téme:
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Twitter/Team TotalEnergies; Twitter/Eurosport
  • Zdroj: TASR
Staršie správy
Staršie správy

Videá