Atletické MS v Eugene s ďalším rekordom: V maratóne sa oň postarala Etiópčanka Gebreslaseová

Bežkyne súťažia počas maratónu žien na MS v atletike v americkom meste EugeneBežkyne súťažia počas maratónu žien na MS v atletike v americkom meste Eugene Zdroj: TASR/AP/Charlie Riedel

EUGENE - Víťazkou maratónu na atletických majstrovstvách sveta v americkom Eugene sa stala Etiópčanka Gotytom Gebreslaseová. V pondelkových pretekoch dosiahla čas 2:18:11 h a vytvorila tak nový rekord svetových šampionátov. O deväť sekúnd za ňou zaostala Keňanka Judith Jeptum Korirová. Bronz získala reprezentantka Izraela Lonah Chemtaiová Salpeterová časom 2:20:18 h.

Gebreslaseová získala po nedeľňajšom triumfe krajana Tamirata Tolu v mužskom maratóne ďalšie zlato pre svoju krajinu. Dvadsaťsedemročná vytrvalkyňa si zároveň vybojovala prvý cenný kov na vrcholnom podujatí a vylepšila si osobné maximum. Vlani vyhrala maratón v Berlíne. Korirová viedla po väčšinu pretekov, no neodolala útoku Gebreslaseovej necelé dva kilometre pred cieľom. Etiópska maratónkyňa výrazne vylepšila doterajší rekord MS, ktorý stanovila v roku 2005 v Helsinkách Britka Paula Radcliffeová a mal hodnotu 2:20:57 h.

Obhajkyňa titulu a papierová favoritka Ruth Chepgngetichová z Kene vypadla z boja o titul už po polovici pretekov.

ženy - maratón: 1. Gotytom Gebreslaseová (Eti.) 2:18:11 h - rekord MS, 2. Judith Jeptum Korirová (Keňa) 2:18:20, 3. Lonah Chemtaiová Salpeterová (Izr.) 2:20:18, 4. Nazret Welduová (Eritrea) 2:20:29, 5. Sara Hallová (USA) 2:22:10, 6. Angela Tanuiová (Keňa) 2:22:15, 7. Emma Batesová (USA) 2:23:18, 8. Keira D'Amatová (USA) 2:23:34, 9. Mizuki Macudová (Jap.) 2:23:49, 10. Citlali Moscoteová (Mex.) 2:26:33

Viac o téme: Etiopia Gotytom Gebreslaseová MS v atletike 2022