VIDEO Dva historické momenty pre ženskú cyklistiku: Titul obhájila najväčšia favoritka!

Ellen van DijkováEllen van Dijková Zdroj: SITA/AP/Rick Rycroft

WOLLONGONG - Holandská cyklistka Ellen van Dijková obhájila titul v časovke žien na majstrovstvách sveta v austrálskom Wollongongu.

Tridsaťpäťročná špecialistka dosiahla na 34,2 km dlhej trase čas 44:28,60 minút a o 12,73 sekúnd zdolala domácu Grace Brownovú. Bronz získala úradujúca európska šampiónka Marlen Reusserová zo Švajčiarska (+41,68 s). Slovenka Nora Jenčušová skončila na 35. pozícii s mankom 7:42 minúty.

Van Dijková štartovala ako posledná a potvrdila úlohu veľkej favoritky. Dokopy je to už jej tretí titul v časovke, prvý získala ešte v roku 2013, okrem toho má na konte aj striebornú (2016) a bronzovú medailu v tejto disciplíne (2018).

Nečakala som, že vyhrám

Na vlaňajších MS získala aj striebro v miešanej súťaži. Prekvapujúco mimo pódia zostala ďalšia holandská spolufavoritka, bývalá dvojnásobná majsterka sveta (2017, 2018) a olympijská šampiónka z Tokia Annemiek van Vleutenová, ktorá obsadila siedme miesto so stratou 1:43,02 minúty.

"Nečakala som, že vyhrám. Nemyslela som si, že je to perfektná trasa práve pre mňa, no s trénerom sme zvolili dobrý psychický prístup. Chcela som do toho dať všetko, možno sa dostať na pódium, no keby to nevyšlo, nevadí. Aj tak som mala skvelý rok. Nakoniec som však vyhrala," povedala majsterka.

Prvý raz sa išlo na rovnakej trase ako muži

Ženy išli prvýkrát v histórii na rovnakej trase ako muži, tá sa skladala z dvoch okruhov s krátkym stúpaním na Dumfries Avenue (0,7 km, 6,7%). Po prvý raz sa spolu so ženami bojovalo v rovnakých pretekoch aj o titul do 23 rokov.

Ten získala Talianka Vittoria Guazziniová, ktorá bola celkovo štvrtá so stratou 52,11 s za van Dijkovou. Striebro získala Holanďanka Shirin van Anrooijová a bronz Ricarda Bauernfeindová z Nemecka. Jenčušová bola v tejto kategórii siedma.

výsledky: 1. Ellen van Dijková (Hol.) 44:28 min, 2. Grace Brownová (AUS) +13 s, 3. Marlen Reusserová (Švaj.) +42, 4. Vittoria Guazziniová (Tal.) +52, 5. Leah Thomasová (USA) +1:19, 6. Kristen Faulknerová (USA) +1:26, 7. Annemiek van Vleutenová (Hol.) +1:43, 8. Georgia Bakerová (Aus.) +1:47, 9. Lotte Kopecká (Belg.) +1:50, 10. Anna Kiesenhoferová (Rak.) +1:57, ... 35. Nora JENČUŠOVÁ (SR) +7:42

Viac o téme: MS v cyklistike Ellen van Dijková