Tradičná disciplína, ktorá sa topí v problémoch: Severskú kombináciu čaká rozsiahla reforma

Jarl Magnus RiiberJarl Magnus Riiber Zdroj: SITA/AP/Tom Weller

KRANJSKA GORA - Medzinárodná lyžiarska federácia plánuje rozsiahlu reformu severskej kombinácie.

Zmeny by mali tradičnej disciplíne, ktorá zápasí s ubúdajúcim záujmom divákov, zabezpečiť zotrvanie v olympijskom programe a tiež pomôcť ženám k zaradeniu do programu hier od roku 2030.

Novinárom to na tradičnej predsezónnej akcii Forum Nordicum v Kranjskej Gore povedal riaditeľ združenárskych pretekov FIS Lasse Ottesen.

Medzinárodný olympijský výbor zasadil v júni severskej kombinácii ranu tým, že neprijal do programu ZOH 2026 súťaže združenárok. Navyše skritizoval celé športové odvetvie za to, že má malý dosah predovšetkým mimo Európy. Na posledných troch ZOH sa o 27 medailí podelili len zástupcovia štyroch krajín.

Nórsky združenár Jarl Magnus Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Roni Rekomaa/Lehtikuva

Medzinárodný olympijský výbor tak odporučil FIS, aby pre OH 2026 zredukovala počet účastníkov z 55 na 36. V dôsledku toho by sa popri dvoch tradičných individuálnych pretekov nekonali preteky štvorčlenných družstiev, ale šprint dvojíc. V prípade zaradenia ženskej kombinácie by sa od roku 2030 pretekalo v súťaži zmiešaných tímov.

Viaceré zmeny

K zatraktívneniu severskej kombinácie by malo pomôcť od sezóny Svetového pohára 2023/24 zaradenie superšprintu, pretekov s hromadným štartom či preteky zmiešaných tímov. Malo by tiež byť zjednotené skokanské a bežecké vybavenie, aby mali viac šancí športovci zo slabších krajín.

Severská kombinácia je jednou z pôvodných 16 disciplín, za ktoré sa udeľovali medaily na prvých zimných olympijských hrách v roku 1924. Do dneška ale zostáva posledným športom, v ktorom pod piatimi kruhmi nesúťažia ženy. 

Viac o téme: FIS Severská kombinácia
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy