MS VO FUTBALE 2022 Hneď na úvod dva najneskoršie góly v histórii: Dočkáme sa ich prekonania?

Mahdí Taremí premenil pokutový kop v 13. minúte nastaveniaMahdí Taremí premenil pokutový kop v 13. minúte nastavenia Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

DAUHA - Hneď v prvý kompletný súťažný deň futbalových majstrovstiev sveta v Katare padli dva najneskoršie góly v histórii šampionátov v zápasoch bez predĺženia.

Góly hlboko v nastavenom čase sú okrem iného dôsledkom inštrukcií, ktoré dostali rozhodcovia od svojho šéfa Pierluigiho Collinu.

V zápase Anglicko - Irán stanovil konečné skóre 2:6 z pohľadu ázijského tímu iránsky útočník Mahdí Taremí, ktorý premenil pokutový kop v 13. minúte nastavenia. Len o málo skôr skóroval v následnom stretnutí so Senegalom Holanďan Davy Klaassen, ktorý zvýšil na 2:0 v čase 90.+9.

Podľa štatistickej spoločnosti Opta to sú najneskoršie góly na MS od roku 1966, keď sa presná štatistika začala evidovať.

Dlhé nastavenia v závere polčasov boli predovšetkým v dueli Anglicko - Irán. V prvom polčase rozhodca pridal 14 minút a v druhom oficiálne 10 minút, ktoré ale ešte výrazne prekročil. Zápas sa nastavoval kvôli streleným gólom a ich oslavám, dlhým ošetrovaním či kontrole pri videu.

Collina avizuje dlhé nastavenia

Podľa bývalého elitného rozhodcu Collinu, ktorý je šéfom rozhodcov svetovej federácie FIFA, by sa mali fanúšikovia na týchto MS na dlhé nastavenia pripraviť. Normou môže byť až sedem, osem či deväť minút navyše.

"Budeme nastavený čas počítať veľmi starostlivo a pokúsime sa nahradiť čas, o ktorý sme prišli kvôli rôznym incidentom," povedal Collina ešte pred turnajom.

"Nechceme, aby sa počas jedného polčasu aktívne hralo len 42 alebo 43 minút, to je neprijateľné. Preto sa bude čas, ktorý bude stratený oslavami gólov, striedaním, zraneniami alebo vylúčením vo všetkých prípadoch nahrádzať."

Viac o téme: Pierluigi Collina Holandsko Anglicko Irán Davy Klaassen Senegal Mahdí Taremí