MS VO FUTBALE 2022 Konflikt s náhradníkmi či politické pozadie: VIDEO Žena provokovala týmto gestom!

V zápase nechýbali ani poriadne vypäté emócieV zápase nechýbali ani poriadne vypäté emócie

DAUHA - Futbalisti Švajčiarska postúpili vyraďovacej fázy MS po štvrtý raz, pričom na tomto turnaji štartujú po piatykrát.

V piatkovom priamom súboji o prienik do osemfinále zdolali Srbov 3:2, Balkánci neudržali vedenie 2:1. Helvéti si postup z G-skupiny vybojovali spolu s favorizovanou Brazíliou, ktorú zaskočil Kamerun. Afričania sa tak po triumfe 1:0 nelúčili so šampionátom v úplne zlej nálade.

Švajčiarov čaká Ronaldovo Portugalsko

Sherdan Shaqiri zabezpečil Švajčiarom skoré vedenie, ale góly Aleksandara Mitroviča a Dušana Vlahoviča v prvom polčase preniesli momentum na srbskú stranu. Breel Embolo tesne pred polčasom vyrovnal a po zmene strán rozhodol o troch bodoch Remo Freuler.

"Bol to zápas, v ktorom bolo veľa emócií, ale vo všeobecnosti to bolo fér," citovala agentúra AFP kapitána Švajčiarska Granita Xhaku. "Chceli sme sa sústrediť na futbal a vyhrať tento zápas a toto sa nám podarilo. Teraz sme v osemfinále a sme na to hrdí," dodal stredopoliar.

Hráči Švajčiarska oslavujú triumf Galéria fotiek (2)

Švajčiari získali šesť bodov a v súboji o postup medzi najlepšiu osmičku ich čakajú Portugalci. Duel sa bude hrať v utorok 6. decembra o 20.00 SEČ na štadióne v Lusaile.

Stretnutie medzi oboma tímami na MS v roku 2018 bolo veľmi emotívne. V tomto dueli skórovali Xhaka a Shaqiri, góly oslavovali  politickými gestami. Obaja hráči si po góloch skrížili ruky na prsiach, čím pripomenuli orla s dvoma hlavami na albánskej vlajke, keďže práve do tejto krajiny siahajú korene oboch futbalistov.

Z jedného zo sektorov na štadióne museli organizátori vyviesť jednu z fanúšičiek, ktorá provokovala srbských priaznivcov skríženými rukami nad hlavou.

Pred aj počas zápasu boli zaznamenané viaceré konflikty fanúšikov s politickým pozadím, pričom hlavným cieľom bolo Kosovo. Triumf Švajčiarska sa vo veľkom oslavoval aj v tejto krajine.

Embolo sa dostal do konfliktu s náhradníkmi

Obaja sú pôvodom tzv. kosovskí Albánci a práve Kosovo sa po vojne na území bývalej Juhoslávie odtrhlo od Srbska a Srbi ich doteraz neuznali ako samostatný štát. V piatok v Katare v druhom polčase vzplanuli emócie po tom, čo sa švajčiarsky útočník Breel Embolo dostal do konfrontácie s niektorými náhradníkmi na srbskej lavičke. Arbitri však dostali situáciu pod kontrolu.

Tréner Srbska Dragan Stojkovič povedal, že nevie, čo incident vyvolalo: "Možno niekto niekomu niečo povedal. Niekedy je duel napätý a niektoré slová môžu spôsobiť takéto správanie, ale nie je to nič zvláštne. Myslím si, že pre tento druh zápasu je to normálne. Neviem vám povedať dôvod, čo sa presne stalo."

V 65. minúte sa Srbi dožadovali pokutového kopu po súboji Mitroviča a Schära, keď srbský útočník teatrálne spadol na zem. Arbitri však vyhodnotili situáciu správne k veľkej nevôli Balkáncov. Náhradný brankár Srbska Predrag Rajkovič dostal žltú kartu, ktorá bola to jedna z jedenástich v tomto dueli. V zápase MS ich padlo najviac od finále v roku 2010.

Viac o téme: Srbsko Švajčiarsko MS vo futbale 2022
  • Zdroj: TASR, športky