VIDEO Nechýbalo veľa a mohla sa písať história: Kenský bežec atakoval maratónsky rekord

Kelvin Kiptum sa vo Valencii zapísal do histórieKelvin Kiptum sa vo Valencii zapísal do histórie Zdroj: Profimedia

VALENCIA - Keňan Kelvin Kiptum zabehol pri maratónskom debute vo Valencii čas 2:01:53 a zaradil sa na tretie miesto historických tabuliek.

Za svetovým rekordom slávneho krajana Eliuda Kipchogeho zo septembrových pretekov v Berlíne zaostal o 44 sekúnd. Rýchlejšie ako Kiptum v minulosti zvládol maratón už len Etiópčan Kenenisa Bekele, ktorý v roku 2019 v nemeckej metropole zvíťazil za 2:01:41.

Treťou najrýchlejšou maratónkyňou všetkých čias sa stala aj víťazka ženských pretekov Etiópčanka Amane Berisová, ktorá predviedla výkon 2:14:58. Pod hranicou 2:15 pred ňou zvládli maratón len Keňanky Brigid Kosgeiová (2:14:04) a Ruth Chepngetichová (2:14:18) v Chicagu.

V 42. ročníku maratónu vo Valencii zlepšil Kiptum dva roky starý traťový rekord krajana Evansa Chebeta o minútu a sedem sekúnd. Druhú polovicu pretekov vytrvalec zabehol za 1:00:15, čo sa doteraz nikomu nepodarilo.

Výhru nečakal

"Nečakal som, že vyhrám, ale mal som veľmi dobre natrénované a chcel som to ukázať," povedal Kiptum. O viac ako minútu porazil druhého Gabriela Geaya z Tanzánie, ktorý vylepšil svoj národný rekord takmer o dve minúty na 2:03:00 a zaradil sa na ôsme miesto histórie.

Tridsaťjedenročná Berisová pripravila o traťový rekord Keňanku Peres Jepchirchirovú, ktorá v roku 2020 vyhrala za 2:17:16. "Nemôžem uveriť tomu, čo sa mi tu dnes podarilo. Všetko bolo fantastické. Trať, počasie, diváci. Mám ohromnú radosť," povedala víťazka.

Druhá dobehla úradujúca majsterka sveta v behu na 10.000 m Letesenbet Gideyová z Etiópie a postarala sa o najrýchlejší ženský debut histórie výkonom 2:16:49.

Viac o téme: Valencia Maratón Kelvin Kiptum Amane Berisová