VIDEO Ani ďalší pád ich nezastavil: Česko sa po šiestich rokoch dočkalo medaily z krasokorčuľovania

Kateřina Mrázková a Daniel Mrázek po šiestich rokoch vybojovali medailu pre ČeskoKateřina Mrázková a Daniel Mrázek po šiestich rokoch vybojovali medailu pre Česko Zdroj: Profimedia

TURÍN - Českí krasokorčuliari Kateřina Mrázková a Daniel Mrázek aj vo voľnom tanci spadli, napriek tomu sa vo finále juniorskej Grand Prix posunuli zo štvrtého na tretie miesto.

Pre Česko získali medailu po šiestich rokoch, naposledy boli v roku 2016 strieborní Anna Dušková a Martin Bidař v športových dvojiciach.

Mrázkovcov, ktorí boli v Turíne favoritmi súťaže tanečných párov, tentoraz zradila zdvihnutá figúra. Rovnako ako v rytmickom tanci dostali dvojbodovú penalizáciu za pád oboch korčuliarov.

Od strieborných Kórejčanov ich delil bod, na víťazných Kanaďanov Nadiu Baschynskú a Petra Beaumonta stratili takmer šesť bodov.

Prvýkrát vyhral finále Grand Prix krasokorčuliarsky majster sveta Šoma Uno. Štvornásobný medailista z tohto podujatia bol po vyhratom krátkom programe v Turíne najlepší aj v dnešnej voľnej jazde a zvíťazil o viac ako 30 bodov pred iným Japoncom Sotom Jamamotom.

Po triumfe športovej dvojice Riku Muiraová, Rjuiči Kihara Japonsko ovládlo aj druhú kategóriu na tohtoročnom vrchole prvej polovice sezóny.

Dvadsaťštyriročný Uno za voľnú jazdu s piatimi štvoritými skokmi získal 204,47 bodu a ako prvý krasokorčuliar v tejto sezóne prekonal dvestobodovú hranicu. Predčil aj Američana Iľju Malinina, ktorý s prispením štvoritého axela dostal druhú najvyššiu známku za voľnú jazdu a posunul sa z piatej pozície po krátkom programe na tretiu priečku.

Zaostal o viac ako 32 bodov za víťazným Unom, ktorý celkovo nazbieral 304,46 bodu. To je tiež maximum v tohtoročných tabuľkách. Trofej za víťazstvo v mužskej Grand Prix sa vracia do Japonska po šiestich rokoch, v roku 2016 zvíťazil dvojnásobný olympijský šampión Juzuru Hanju. Potom trikrát kraľoval Američan Nathan Chen a dvakrát sa finále nekonalo.

Dnes vyvrcholí kompletný súťažný program. Na programe sú tiež voľné tance dospelých a voľné jazdy žien.

Viac o téme: Česko Kateřina Mrázková Daniel Mrázek