MS VO FUTBALE 2022 Katarský šampionát získal unikátne prvenstvo: Rozhodol o tom gól Mbappého!

Kylian Mbappé sa raduje z gólu do siete ArgentínyKylian Mbappé sa raduje z gólu do siete Argentíny Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

DAUHA - Na futbalových MS v Katare padlo dokopy 172 gólov, čo je najviac v histórii. Priemerne na jedno stretnutie padlo 2,69 gólu. Ďalších gólov sa fanúšikovia dočkali pri piatich penaltových rozstreloch.

Rekord pomohlo zlomiť dramatické finále, v ktorom Argentína zdolala Francúzsko 4:2 v rozstrele po tom, čo sa duel skončil v riadnom hracom čase 2:2 a 3:3 po predĺžení.

Francúzsky kanonier Kylian Mbappé sa stal len druhým hráčom v histórii s hetrikom v súboji o titul a s ôsmimi gólmi sa stal najlepším strelcom šampionátu. Pred ním skóroval trikrát vo finále iba Angličan Geoff Hurst na domácich MS v roku 1966 proti Západnému Nemecku (4:2).

Práve Mbappého tretí gól z penalty v 118. minúte znamenal rekordný zápis. Bol to 172. presný zásah šampionátu, ktorý tak prekonal predchádzajúce maximá (171) z rokov 1998 a 2014. Nedeľňajšie finále bolo prvé v histórii, v ktorom strelil oba tímy aspoň po tri góly, informovala agentúra dpa.

V Katare priemerne padlo na stretnutie najviac gólov od zavedenia modelu s 32 účastníkmi v roku 1998. Vyšší gólový priemer na zápas malo naposledy šampionát pred 28 rokmi v USA, kde sa predstavilo 24 tímov.

Svetové šampionáty sa počas svojej bezmála storočnej histórie hrali v rôznych formátoch. Najviac gólov na zápas videli diváci v roku 1954 vo Švajčiarsku, kde v priemere padlo na stretnutie viac ako päť gólov. V 26 dueloch tam strelci zaznamenali 140 presných trás.

Uplynulé majstrovstvá prekonali tiež rekord v počte penaltových rozstrelov. Až exekúcia pokutových kopov musela vo vyraďovacej fáze rozhodnúť päť stretnutí, čo je najviac v histórii šampionátov.

Viac o téme: Lionel Messi Francúzsko Argentína Kylian Mbappé MS vo futbale 2022
  • Zdroj: TASR, ČTK