Bilancia úspechov a víťazstiev 30 rokov od rozdelenia: V športe majú navrch Česi

Stanislav Svozil a Dalibor Dvorský v súboji pri mantinelyStanislav Svozil a Dalibor Dvorský v súboji pri mantinely Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

BRATISLAVA - Aj 30 rokov po rozdelení Československa majú z oboch nástupníckych krajín v športe navrch Česi. Dokazuje to väčší počet medailí z vrcholných podujatí na čele s olympijskými hrami, množstvo slávnych mien alebo vzájomná bilancia v najsledovanejších kolektívnych športoch.

Kým Česi získali v samostatnej histórii pod piatimi kruhmi 101 cenných kovov (67 na letných a 34 na zimných OH), Slováci ich majú 42 (32 a 10).

Futbalisti a tenisti nás v úspechoch valcujú

Českí futbalisti vybojovali striebro na ME 1996, dvadsaťjednotka získala v roku 2002 európsky titul a dvadsiatka bola o päť rokov neskôr druhá na svete.

Najväčším úspechom slovenského futbalu je osemfinálová účasť na MS 2010.

Českí futbalisti zvíťazili v deviatich zo 14 vzájomných duelov, slovenský tím v troch. Zo spoločnej kvalifikačnej skupiny postúpili na ME 2008 Česi, na MS 2010 Slováci a na MS 1998 ani jeden z tímov.

Marek Hamšík a David Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Oproti dvom českým Davis Cupom a šiestim triumfom v Pohári Billie Jean Kingovej sa slovenské tenistky postarali o jedno víťazstvo.

Česi nás prevyšujú aj vo volejbale, hádzanej a tenise, lepšiu vzájomnú bilanciu majú iba slovenské basketbalistky, ktorým ako jediným pripadli po rozdelení federácie nástupnícke práva. České basketbalistky vybojovali okrem striebra z MS aj titul na mastrovstvách Európy, odkiaľ si Slovenky odviezli striebro a bronz

V hokeji je to vyrovnanejšie

O niečo vyrovnanejšie sú výsledky hokejových reprezentácií. Tá česká má popri olympijskom prvenstve z Nagana šesť zlatých, jednu striebornú a šesť bronzových medailí zo svetových šampionátov. Slovenská kolekcia číta zlato, dve striebra a bronz. Na posledných OH v Pekingu Slováci vďaka tretiemu miestu prvýkrát vstali na stupeň víťazov pod piatimi kruhmi.

Miroslav Šatan si vychutnáva Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Taktiež celková bilancia vo vzájomných dueloch, ktoré mávajú špeciálny náboj, vyznieva až na jednu výnimku lepšie pre Čechov. Hokejisti odohrali od roku 1993 už 69 stretnutí, z ktorých 47 vrátane finále majstrovstiev sveta 2000 vyhrali Česi.

Slováci sa radovali 15-krát, napríklad na MS 2003 v súboji o tretie miesto či v semifinále o deväť rokov neskôr.

V atletike výrazne zaostávame

Ďalším športom, v ktorom Česi svojich slovenských náprotivkov jasne prevyšujú, je atletika. Popri triumfoch Jána Železného, Romana Šebrleho, Tomáša Dvořáka, Barbory Špotákovej a Zuzany Hejnovej, má Slovensko olympijské zlato a svetový titul chodca Mateja Tótha.

Roman Šerbrle Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Taktiež v zimných športoch vychádzajú o dosť lepšie českí reprezentanti. Úspechom bežcov na lyžiach Kataríny Neumannovej a Lukáša Bauera, slalomárky Šárky Strachovej, akrobata Aleša Valentu, biatlonistky Gabriely Soukalovej, rýchlokorčuliarky Martiny Sáblíkovej či snowboardistiek Ester Ledeckej s Evou Adamczykovou môžu Slováci konkurovať len ťažko.

Výnimkou potvrdzujúcou pravidlo sú v biatlone Anastasia Kuzminová a v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová, obe sú olympijské víťazky aj majsterky sveta.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Porovnateľne úspešní sú kanoisti

Oproti Martinovi Doktorovi, Jozefovi Dostálovi, Lukášovi Pollertovi, Štefanke Hilgertovej či Jiřímu Prskavcovi môžu Slováci postaviť Michala Martikána, Elenu Kaliskú alebo Pavla a Petra Hochschornerovcov.

V streľbe českých olympijských víťazov Katarínu Emmons, Davida Kosteleckého a Jiřího Liptáka napodobnila Zuzana Rehák Štefečeková.

Zatiaľ čo Česi sa môžu chváliť aj veslármi Ondrejom Synčekom a Mirkou Topinkovou či judistom Lukášom Krpálkom, Slováci majú plavkyňu Martinu Moravcovú alebo cyklistu Petra Sagana.

Martina Moravcová Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Ivan Majerský

Zo spoločných kandidatúr na usporiadanie vrcholných podujatí nakoniec zišlo. Zostalo len pri interlige hádzanárok, spoločných domácich šampionátoch v cestnej cyklistike a krasokorčuľovaní, tenisovom Pohári priateľstva či dvoch ročníkoch futbalového Superpohára v rokoch 2017 a 2019.

Viac o téme: Slovensko Česko Bilancia 30 rokov od rozdelenia
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy