Patrí medzi najlepších, aj tak sedí na tribúne: Ružička opäť v nevôli trénera Calgary

Útočník Calgary Adam RužičkaÚtočník Calgary Adam Ružička Zdroj: Profimedia

CALGARY - Pred sezónou nemal žiadny kontrakt a zdalo sa, že Calgary už o služby Adama Ružičku nestojí. Koncom septembra však prišla dobrá správa a mladý Slovák podpísal s Flames zmluvu na dve sezóny.

Úvod nového ročníka naznačil, že v Calgary si Ružička miesto v prvom tíme zrejme nezaslúži a z prvých 11 zápasov sa do zostavy Flames nedostal až desaťkrát. Všetci očakávali, že jeho miesto bude opäť v nižšej AHL. 

Adam Ružička v príležitosti Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh/The Canadian Press

Calgary však zastihli v novembri zranenia kľúčových útočníkov v prvých dvoch formáciách a to bola šanca pre slovenského krídelníka. Túto príležitosť chytil za pačesy a ukázal, že právom patrí do NHL. 

V 21 zápasoch, ktoré odohral v období od 8. novembra do 19. decembra, nazbieral skvelých 17 bodov, čím sa razom zaradil na druhé miesto v klubových štatistikách za hviezdneho Eliasa Lindholma. Skvelým spôsobom zapasoval to tzv. "top-six" útočníkov Calgary a všetko sa razom začalo meniť. 

"Je to skvelý pocit. Chcem pravidelne hrať, byť v zostave v každom zápase a pomáhať bodmi k víťazstvám. To sa teraz deje a som šťastný, že som toho súčasťou," povedal Ružička po jednom z vydarených zápasov začiatkom decembra. 

Pochvalu dostával pravidelne aj od spoluhráčov z prvej formácie. "Bavíme sa, hráme dobre a dávame góly. Adam je dobrý hráč. Je ešte mladý, ale hrá dobre," povedal na adresu dvadsaťtriročného útočníka Elias Lindholm. 

Čo sa stalo? 

To, čo si všetci neželali, sa opäť stalo. Ružička si pripomenul okamihy z minulej sezóny a scenár, ktorý by nenapísal ani najväčší nepriateľ, sa naplnil.

Zranení hráči sa vrátili naspäť do prvých formácií a čo sa stalo s Adamom Ružičkom? Prepad formáciami a znížený ice time. Tréner Darryl Sutter sa so Slovákom nemaznal a razom sa z hviezdy tímu stal útočník len pre štvrtú formáciu.

Adam Ružička s pukom Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Jeff Le

Čas na hracej ploche sa podpísal aj pod Ružičkove štatistiky a v posledných jedenástich zápasoch nebodoval ani raz. To ho zrejme stálo aj miesto v poslednej trojici útočníkov a uplynulé dva zápasy Calgary presedel iba na tribúne.  

Fanúšikovia Calgary to dali trénerovi poriadne vyžrať a na sociálnych sieťach sa začali množiť správy, že ak neplánuje rodáka z Bratislavy využívať, nech ho radšej vymení. 

Štatistiky hrajú s Ružičkom

Ak sa pozrieme na detailnejšie a nemenej dôležité štatistiky hráčov Calgary, tak zistíme, že Ružička nepatrí medzi hráčov, ktorí by mali okupovať miesto v štvrtej formácii, nie to ešte na tribúne. Naopak, urastený útočník patrí medzi najlepších v tíme. 

V štatistikách ako šanca na strelenie gólu, či bodovanie v zápase sa Ružička drží na treťom mieste v celom kádri Flames. Jeho čísla sú vo viacerých ukazovateľoch lepšie, ako čísla hviezdneho spoluhráča Jonathana Huberdeaua, ktorý prišiel do Kanady z Floridy v úvode tejto sezóny a v Calgary poberá neporovnateľne väčší plat. 

Ružička sa tak opäť ocitol v zložitej situácii a zrejme sa dostal aj do nevôle trénera Suttera, ktorý radšej na poste ľavého krídelníka v druhej formácii využíva veterána Milana Lucica, ktorý pre porovnanie v posledných 15 zápasoch nazbieral 5 bodov, pritom jeho čas na ľade nebol menší ako 10 minút. 

Adam Ružička v príležitosti Galéria fotiek (4) Zdroj: Profimedia

To, či sa situácia so slovenským univerzálom zmení, predpovedať nevieme. Prvé dva útoky Calgary s menšími výpadkami pravidelne bodujú a je len malá pravdepodobnosť, že by tréner Flames opäť siahol po útočníkovi, ktorého už niekoľkokrát posadil na tribúnu bez toho, aby jeho výkony tomu nasvedčovali. 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Calgary Flames Darryl Sutter Adam Ružička
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • VIDEO: Twitter/Calgary Flames
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy