V čom zaostáva Vlhová za Shiffrinovou? Česká legenda v tom má jasno

Americká lyžiarka Mikaela ShiffrinováAmerická lyžiarka Mikaela Shiffrinová Zdroj: SITA/AP/Giovanni Maria Pizzato

ŠPINDLEROV MLYN - Niekdajšia majsterka sveta v slalome Šárka Strachová verí, že Mikaela Shiffrinová ešte zďaleka neskončila a bude zbierať ďalšie výhry.

Dvadsaťsedemročná hviezdna Američanka v nedeľňajšom slalome v Špindlerovom Mlyne skončila druhá a rekord Ingemara Stenmarka jej zatiaľ unikol, ale všeobecne sa očakáva, že bude pridávať ďalšie víťazstva. Jej aktuálna prevaha podľa Strachovej nie je len v technike, ale v stabilite výkonov a komplexnosti.

Strachová na Shiffrinovej vidí, že ju lyžovanie stále baví. "Nechce končiť, má v pláne pokračovať. Určite môže vyhrať napríklad sto pretekov," povedala niekdajšia hviezda českého lyžovania novinárom. Považuje za zásadné, aby Shiffrinová rovnako ako doteraz nepretekala kvôli trofejám a rekordom, ale preto, že ju lyžovanie baví.

Rekord je len otázkou času

Vo veku 27 rokov je Shiffrinová v plnej sile, takže je v inej situácii, než bola v honbe za Stenmarkovým rekordom Lindsey Vonnová. Tá sa zastavila na 82 triumfoch, Shiffrinová má už o tri viac.

"Oproti Lindsey Vonnovej, ktorá sa snažila ten rekord dohnať úplne v závere svojej kariéry a bolo vidieť, že už to nejde a ani zdravotne jej to nevyjde, tak Mikaela je v pohode. Aj keby to nepadlo dnes, alebo do konca sezóny, tak má ďalší minimálne olympijský cyklus, kedy pri lyžovaní bude chcieť zostať," povedala Strachová v pauze pred druhým kolom, kedy ešte nepoznala výsledok nedeľňajšieho slalomu.

Na snímke vpravo americká Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Počtom výhier vo Svetovom pohári je Shiffrinová najúspešnejšia lyžiarka histórie, ale či je naozaj najlepšia, tým si Strachová nie je istá. "Každá dekáda má výnimočné lyžiarky. Rozhodne by som nepovedala, že Mikaela je lepšia lyžiarka ako Anja Pärsonová alebo Janica Kosteličová, Tina Mazeová…

V túto dobu dominuje a ja som počas svojej kariéry mohla zažiť všetky tie spomínané. Podľa počtu víťazstiev bude počítaná za najlepšiu lyžiarku v históriu, ale tých mien je celý rad," premietala.

Petra nie je horšia

V slalome, v ktorom sa medzi elitou začala presadzovať najskôr, má Shiffrinová výnimočnú techniku. "Na jednu stranu riskuje, na druhú stranu vidíte tú rozvážnosť, že to má celý čas pod kontrolou a má výbornú rovnováhu medzi mierou rizika a dokonalou technikou. Všetky brány ide vedome, premýšľa o tom, kde ubrať. Tým je ďalej proti ostatným," dodala Strachová.

Nemyslí si ale, že by napríklad Slovenka Petra Vlhová bola horšou lyžiarkou.

"Ale zišlo sa, že je teraz na vrchole síl a Petra sa trápi. Tam je vidieť ten rozdiel, ale myslím, že je to skôr o hlave. Petra je trochu zatiahnutá, čo sa prejaví na jazde. Inak technicky má na to, aby Mikaelu Shiffrinovú porazila," komentovala aktuálnu situáciu slovenskej olympijskej víťazky, ktorá cez víkend v Špindlerovom Mlyne obsadila štvrté a trináste miesto.

Na snímke vpravo americká Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Shiffrinová vyniká tým, že dokáže ísť stabilne rýchlo celú trať a obe kolá. "Nie vždy sa stane, že zájde všetky úseky najrýchlejšie. Napríklad v jednom má druhý alebo tretí čas, ale všetky úseky má rýchle a nerobí chyby. Ostatným pretekárkam sa podarí buď jedno kolo alebo jedna časť kola, ale nemajú tú stabilitu," dodala Strachová na adresu lyžiarky, od ktorej sa každými pretekmi očakáva zápis do histórie.

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Šárka Strachová Špindlerov Mlyn
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy