Ukrajina bude presviedčať športový svet, aby Rusi zostali v izolácii: Nechceme ich vidieť!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

KYJEV - Ukrajina bude naďalej a intenzívne presviedčať lídrov športových federácií, aby zachovali súčasné sankcie a kvôli invázii nedovolili štartovať Rusom a Bielorusom v súťažiach, poťažmo kvalifikáciách a na olympijských hrách v Paríži.

Oznámil to po dnešnom zasadnutí národného olympijského výboru v Kyjeve minister športu Vadym Hutcajt. Možný bojkot hier by podľa neho prišiel až po márnom úsilí v rokovaniach.

Od ruskej agresie na Ukrajine, ktorá trvá už jedenásť mesiacov, vo väčšine športov nemôžu Rusi ani Bielorusi súťažiť. MOV však teraz zvažuje, že vybraní športovci z oboch krajín by mohli štartovať na parížskych hrách, pokiaľ sa proti vojne vymedzia a nebudú mať dopingovú minulosť.

Na olympiádu by sa mohli kvalifikovať zo súťaží v Ázii. To sa stretlo s ostrými reakciami zo strany Ukrajiny aj ďalších krajín.

Bojkot nebol hlavnou témou

Ukrajinský výbor na dnešok zvolal mimoriadne valné zhromaždenie, bojkot však nebol hlavnou témou. "Kým bude vojna, kým bude naša krajina bombardovaná, kým budeme bojovať za nezávislosť, nemôžeme ich nikde vidieť. Máme veľké prianie, aby sme ich nevideli, kým sa vojna neskončí naším víťazstvom," citovala Hutcajta agentúra DPA.

Ak by sa napriek všetkému úsiliu Ukrajiny nepodarilo vylúčiť Rusko a Bielorusko zo športového sveta, potom by podľa Hutcajta mohol prísť do úvahy bojkot olympiády. Na tieto hrozby zase ostro reagoval už dávnejšie šéf MOV Thomas Bach. "Je extrémne nešťastné eskalovať diskusiu hrozbou bojkotu v týchto počiatočných fázach," povedal.

Reakcia Bielorusov

Do diskusie sa zapojili aj bieloruskí športovci, ktorí v minulosti otvorene protestovali proti režimu Alexandra Lukašenka. Vo výzve, ktorú podpísala päťdesiatka osobností zo sveta športu a už zverejnila Bieloruská nadácia športovej solidarity, zdôraznili, že podporujú zosilnenie už zavedených sankcií.

Zároveň ale žiadajú možnosť návratu pre tých športovcov, ktorí sa verejne pripojili k opozícii proti Lukašenkovi a vojne na Ukrajine.

"Ruskí a bieloruskí športovci, ktorí podporujú Putinov a Lukašenkov režim, by nemali dostať príležitosť vniesť agresiu do svetovej športovej arény. Bieloruskí slobodní športovci by mali mať právo zúčastniť sa súťaží a mali by byť chránení pred perzekúciou Lukašenkovým režimom za svoje občianske postoje," uvádza sa vo vyhlásení.

Ukrajina bude presviedčať športový Galéria fotiek (2) Zdroj: Getty Images

Množstvo bieloruských športovcov v roku 2020 otvorene vystúpilo proti výsledku prezidentských volieb, ktoré opozícia považuje za zmanipulované, a pripojili sa k demonštráciám proti Lukašenkovmu autoritárskemu režimu.

Za to boli vylúčení z reprezentácií a prišli o štátnu pomoc. Mnohí z nich skončili aj vo väzení, ako napríklad strieborný viacbojár z OH v Pekingu Andrej Kravčenko. Trojnásobná olympijská medailistka v plávaní Aljaksandra Herasimenjová, ktorá z krajiny utiekla a založila BSSF, bola odsúdená na 12 rokov väzenia.

Bojkoty poznamenali predovšetkým letné olympijské hry v Moskve 1980 a Los Angeles 1984. V druhom prípade na nich chýbala väčšina krajín vtedajšieho východného bloku vrátane bývalého Československa.

Naposledy pristúpili k bojkotu KĽDR a ďalšie krajiny v Soule 1988. Tím komunistickej Kórey chýbal aj na predminuloročných olympijských hrách v Tokiu, čo zdôvodňoval koronavírusovou pandémiou. MOV ho potom vylúčil z minuloročných zimných olympijských hier v Pekingu s vysvetlením, že olympijské výbory majú povinnosť výpravy poslať.

Viac o téme: Rusko Ukrajina MOV Vojna Vadym Hutcajt
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy