Sklamanie Vlhovej a Shiffrinová na vrchole: Toto sú víťazi a porazení MS v lyžovaní

Petra Vlhová a Mikaela ShiffrinováPetra Vlhová a Mikaela Shiffrinová Zdroj: Športky - TASR/Martin Baumann, SITA/AP/Marco Trovati

COURCHEVEL/MÉRIBEL - Fanúšikovia zimných športov si posledné dva týždne vychutnali svetové lyžovanie plnými dúškami. Štrnásť dni skvelého pretekania na svahoch francúzskych Álp sa v nedeľu skončilo.

My vám prinášame sumár skončených 47. Majstrovstiev sveta v lyžovaní. Zosumarizovali sme najväčšie úspechy, ale aj sklamania šampionátu a určili víťazov a porazených.

Muži aj ženy bojovali o 13 sád medailí (12 indiviuálnych a 1 tímová). Najúspešnejšou krajinou sa stalo Švajčiarsko. Jeho reprezentanti získali až trikrát zlato a celkovo si z Francúzska odniesli až 7 medailí.

Podľa celkového počtu získaných medailí boli najúspešnejší Nóri, ktorí získali až deväť cenných kovov.

Slovenská enkláva na čele s Vlhovou

Slovensko odišlo zo šampionátu bez medailového zápisu. V strediskách Courchevel/Méribel našu krajinu reprezentovalo šesť lyžiarov - Petra Vlhová (obrovský slalom, slalom), Petra Hromcová, Rebeka Jančová (paralelné preteky, tímová súťaž, slalom, obrovský slalom), Martin Hyška (paralelné preteky, tímová súťaž, slalom, obrovský slalom), Adam Žampa a Teo Žampa (paralelné preteky, tímová súťaž, obrovský slalom).

Najväčším želiezkom v ohni bola naša najväčšia hviezda Petra Vlhová. Tá však nenašla na šampionáte stratenú formu a v dvoch disciplínach si pripísala “iba” siedme (obrovský slalom) a piate miesto (slalom). Pre našu krajinu sú to skvelé výsledky, aj keď od striebornej medailistky z posledných MS a olympijskej víťazky sme zrejme čakali viac.

Na snímke slovenská lyžiarka Galéria fotiek (14) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vlhová však bola s výsledkom spokojná. Spolu s trénerom uznala, že chýbajúci január a zdravotné problémy na prelome rokov ich poznačili. 

"Majstrovstvá hodnotím dobre, v obrovskom slalome siedme miesto, v slalome piate. Nie je to zlá pozícia, stále som vpredu, ale chceli sme viac. Bohužiaľ to nevyšlo. Budeme naďalej pracovať a snažiť sa byť naspäť na špici," uviedla Vlhová po sobotnom slalome.

So starších harcovníkov spod Tatier štartoval na MS aj Adam Žampa. Tomu však ťažký obrovský slalom nesadol a medzi najlepšiu tridsiatku sa nedostal. Do druhého kola obráku, v ktorom štartuje na MS až 60 najlepších pretekárov, nenastúpil kvôli chorobe.

Zo Slovákov zaujali najmä mladé pušky. Sympatický výkon podal Teo Žampa, ktorý sa dokázal v obrovskom slalome prepracovať do druhéha kola a skončil na 36. mieste, čo sa predtým nepodarilo ani jednému z jeho dvoch starších bratov.

Na snímke slovenský lyžiar Galéria fotiek (14) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Peknými jazdami v náročnom obrovskom slalome sa prezentoval aj Martin Hyška. Jeho silnejší slalom mu však nevyšiel, keď nedokončil prvé kolo.

Nesklamali ani dievčatá Jančová s Hromcovou, ktoré na naše pomery ukázali, že sa dokážu presadiť medzi najlepšími lyžiarkami sveta. Aj keď z toho neboli umiestnenie do TOP 30, mladé dievčatá presvedčili, že vedia predviesť dve dobré jazdy a sú veľkým prísľubom slovenského lyžovania do budúcnosti.

V tímovej súťaži sa naši reprezentanti predstavili len v osemfinále, v ktorom suverénne podľahli domácemu Francúzsku.

Víťazi MS v lyžovaní

Medzi jednoznačných víťazov lyžiarskeho sviatku sme zaradili šiestich pretekárov. V tejto kategórii nesmelo chýbať zaľúbené duo Mikaela Shiffrinová - Aleksander Aamodt Kilde, Marco Odermatt, dve prekvapenia z Kanady a grécky zápis do histórie. Títo športovci predviedli skvelé výkony ocenené najmä medailovým zápisom.

Shiffrinová - Kilde

Od Američanky sa čakal zisk ďalších cenných kovov a to sa jej aj podarilo. Do svojej zbierky získala ďalšie tri (1x zlato, 2x striebro) a stala sa najúspešnejšou športovkyňou skončených majstrovstiev. Avšak úvod bol ako zo zlej rozprávky. Slalom v alpskej kombinácii nedokončila a pripomenula si tak hrôzu z Pekingu, kde nezaznamenala ani jeden väčší úspech. Olympijské hry však hodila za hlavu a vrátila sa v plnej sile.

V super-G našla premožiteľku iba v podobe Marty Bassinovej, v obráku ju neprekonal nikto a v slalome po spackanej druhej jazde odovzdala zlato Kanaďanke Laurence St. Germainovej. Shiffrinová bola v konečnom dôsledku spokojná a s radosťou sa môže vrátiť k pretekom Svetového pohára, kde na ňu čaká rekord Ingemara Stenmarka.

Americká lyžiarka  Mikaela Galéria fotiek (14) Zdroj: TASR/AP/Gabriele Facciotti

Mikaela sa usmievala aj na pretekoch mužov. Jej priateľ A. A. Kilde získal svoje prvé cenné kovy na MS. Aj keď sa od suverénneho Nóra zrejme očakávalo trochu viac, svoju úlohu si splnil - domov doniesol dve strieborné medaily. Tá najjagavejšia mu unikla aj v jeho najsilnejšom zjazde, ale v konečnom dôsledku môže byť veľmi spokojný.

Prekvapenia z Kanady

Prvého veľkého prekvapenia sme sa dočkali v superobrovskom slalome mužov. Kanadský pretekár James Crawford šokoval všetkých prítomných a vypálil rybník mnohým favoritom.

"Neveril som vlastným očiam, keď tam zasvietila zelená. Bol to šok a vzápätí obrovská emócia," povedal kanadský šampión po pretekoch, v ktorých triumfoval o jedinú stotinu pred Kildem. 

Ani Vlhová, Holdenerová a dokonca ani Shiffrinová

Novou slalomovou kráľovnou sa stala Laurence St. Germainová, ktorá po Alexandrovi priniesla druhé zlato do krajiny javorových listov. V najtočivejšej disciplíne dokázala predviesť dve životné jazdy, čo jej vynieslo zlatú medailu. Šokovaná nezostala len ona, ale aj všetci prítomní fanúšikovia, ktorí čakali jednoznačný triumf Mikaely Shiffrinovej. 

"Je to zvláštne. Bola som skutočne vystresovaná, necítila som sa vôbec dobre. V druhom kole som urobila miernu chybu, no stále som si hovorila ´jazdi ďalej, jazdi ďalej´. A vyšlo to," dodala v rozhovore pre FIS nová majsterka sveta, ktorá získala pre Kanadu slalomové zlato po 63 rokoch.

Suverénny Marco

Najlepší pretekár doterajšej časti sezóny Marco Odermatt nesklamal ani na vrcholnom podujatí. Mladý Švajčiar vybojoval dve zlaté medaily. Jednu z nich získal prekvapivo v zjazde, kde triumfoval pred najväčším konkurentom v boji o veľký glóbus Aleksandrom Aamodtom Kildem.

Marco Odermatt a jeho Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Druhú vybojoval v obrovskom slalome a po konci šampionátu sa medzi najúspešnejšími lyžiarmi zaradil na druhé miesto za Shiffrinovú. Po minuloročnom olympijskom triumfe si tak pripísal zlato aj na MS a definitívne sa zaradil do elitnej smotánky prvotriednych šampiónov.

Grécky zápis do histórie

Ako posledného víťaza majstrovstiev sveta sme vybrali chlapíka, o ktorom prednedávnom nepočuli ani skúsenejší fanúšikovia lyžovania. AJ Ginnis pred pár týždňami šokoval druhým miestom v slalome Svetového pohára v Chamonix a ešte väčšie prekvapenie si podržal na vrchol sezóny.

Svoj výkon zopakoval opäť vo Francúzsku a je z toho zápis do dejín. Jeho zásluhou získalo Grécko premiérovú medailu nielen na alpských MS, ale aj historicky prvú na šampionátoch vo všetkých zimných olympijských športoch. 

"Nemôžem tomu uveriť. Netuším, čo sa to vlastne stalo. Počas jazdy v 2. kole som mal pocit, že to nebude stačiť, snažil som sa bojovať zo všetkých síl. Prvá medaila pre Grécko - to je skrátka splnený sen. Som šťastný, že som taký hlúpy a že si vôbec neuvedomujem, čo sa mi to vlastne podarilo," tešil sa Ginnis.

Porazení MS v lyžovaní

Ak mal šampionát víťazov, musí mať aj porazených. My sme ich našli v podobe ženských lyžiarok Sofii Goggiovej, Lare Gutovej Behramiovej a rakúskom lyžovaní.

Najväčšia favoritka na zlato v zjazde

Goggiová patrila k najväčším favoritkám ženského zjazdu a takmer nikto nemal žiadných pochýb o tom, že by táto sympatická Talianka mala skončiť tak zle.

Suverénka tento sezóny však predviedla len priemernú jazdu, ktorú korunovala chybou v závere, keď prešla cez jednu z bránok a rozhodcovia ju museli diskvalifikovať. Majsterkou sveta v kráľovskej disciplíne sa tak nečakane stala Švajčiarka Jasmine Fluryová.

Talianska lyžiarka Sofia Goggiová, Galéria fotiek (14) Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

Najlepšia zjazdárka od čias Lindsey Vonnovej bola nesmierne smutná. Nevyšlo jej ani super-G, kde skončila až na 11. mieste. Mala mať aspoň jedno zlato, odchádza však bez medaily.

Obhajkyňa sklamala

Druhým veľkým sklamaním lyžiarskych MS bola aj Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová. Tá patrila medzi favoritky v super-G aj obrovskom slalome, v ktorom dokonca obhajovala majstrovské zlato spred dvoch rokov. Šampionát jej však vôbec nevyšiel.

Sklamaná Lara Gutová-Behramiová odchádza Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Tridsaťjedenročná skúsená pretekárka v super-G prišla do cieľa len na šiestom mieste a v jej obľúbenom obráku prišla o medailu len o pár stotín sekundy a skončila štvrtá.

Domov tak cestovala sklamaná, bez medaily, podobne ako jej talianska kolegyňa Goggiová.

Lyžiarska veľmoc nemá ani jedno zlato

Zlato pre Rakúsko? To sme na tomto šampionáte nepočuli. Alpská krajina, kde je lyžovanie šport číslo jedna, síce získala až sedem cenných kovov, tá najcenejšia jej však unikla. Takýto "neúspech” zažili Rakúšania naposledy pred 36-timi rokmi.

Príležitosti však mali viacero. Aj keď sedem cenných kovov môže vnímať niekto ako veľký úspech a na Slovensku sa nám o takomto počine môže iba snívať, rakúske lyžovanie je zvyknuté na tie najvyššie méty. Časy Annemarie Moserovej-Pröllovej, Marlies Schildovej či Marcela Hirschera sú nenávratne preč a Rakúsko nutne potrebuje úspechy na tých najväčších piedestáloch. 

Rakúska pretekárka Katharina Liensbergerová Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Svetlou nádejou v ženskom kolotoči bola Katharina Liensbergerová, tá však akoby stratila dych, na MS prišla bez formy a obsadila len podpriemené výsledky. Muži sa síce môžu pýšiť niekoľkými skvelými pretekármi, ani jeden z nich však nedosahuje úspechy spomínaného Hirschera, ktorý vo svojej dobe dominoval vo viacerých disciplínach nielen vo Svetovom pohári, ale aj na vrcholných podujatiach.

Francúzi to zvládli dobre

Celkovo hodnotíme lyžiarske MS veľmi dobre. Organizátori pripravili krásny sviatok, ktorí lyžiari okorenili o nádherné momenty. Trate boli skvelo pripravené a počas celých dvoch týždňov sme nepočuli ani jednu ostrú kritiku na zjazdovky, či kvalitu lyžiarskych dráh. 

Na snímke slovenskí fanúšikovia Galéria fotiek (14) Zdroj: TASR/AP/Martin Baumann

Atmosféru veľkého podujatia sprevádzali tisícky vášnivých fanúšikov, ktorí vytvárali skvelé prostredie pre všetkých pretekárov a aj z obrazoviek televízorov bolo zrejmé, že šampionát sa náramne podaril. 

Najbližšie MS v alpskom lyžovaní sa uskutočnia o dva roky, keď svetovú elitu privíta obrovské rakúske stredisko Saalbach/Hinterglemm.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 14
Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová MS v lyžovaní Sofia Goggiová Aleksander Aamodt Kilde Marco Odermatt Lara Gutová Behramiová Cameron Alexander Aj Ginnis Laurence St. Germainová
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • VIDEO: Twitter/FIS Alpine
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy