Arteta po šialenom obrate Arsenalu: Najhlučnejší a najemotívnejší moment, aký sme spolu prežili!

Mikel Arteta po šialenom zápase s BournemouthomMikel Arteta po šialenom zápase s Bournemouthom Zdroj: Profimedia

LONDÝN - Futbalisti Arsenalu Londýn museli v sobotnom zápase 26. kola anglickej Premier League doháňať dvojgólové manko proti Bournemouthu.

Líder tabuľky však ukázal odolnosť tímu a zápas dokázal v posledných sekundách otočiť vo svoj prospech. Na Emirates Stadium sa menilo skóre už po 9,11 sekundách a Philip Billing sa stal autorom druhého najrýchlejšieho gólu v dejinách Premier League. Streleckú mizériu prelomila na domácej pôde Chelsea, ktorá zvíťazila nad Leedsom United 1:0.

"Kanonieri" inkasovali ihneď po rozohratí zo stredového kruhu, keď dopredu vyštartovala šestica hosťujúcich hráčov a na konci akcie bol Billing. Gól dánskeho stredopoliara bol druhý najrýchlejší v histórii Premier League, skôr strelil gól iba Shane Long v roku 2019 (7,69 s).

"Dva góly sme strelili zo slušne rozohraných akcií a mali sme dať ešte pár gólov z protiútokov," uviedol pre SkySport kouč hostí Garry O´Neil.

Výnimočné víťazstvo

Po zmene strán Bournemouth udrel druhýkrát, v 57. minúte sa presadil po rohovom kope hlavičkou Marcos Senesi. Obrat v Londýne naštartoval o päť minút neskôr dobre postavený Thomas Partey. Domáci vystrelili v priebehu zápasu až 30-krát, z toho deväť pokusov mierilo na bránu.

Počas zápasu dominovali zverenci trénera Mikela Artetu aj v držaní lopty, čo vyjadroval výrazný percentuálny rozdiel 81:19. Španielskemu trénerovi vyšli striedania a hrdinom duelu sa stal Reiss Nelson.

Anglický útočník mal prsty vo vyrovnávajúcom góle Bena Whitea, pre ktorého to bol premiérový presný zásah v Premier League. Nelson následne v záverečných sekundách duelu zabezpečil strhujúci obrat Londýnčanov presnou strelou. Dvadsaťtriročný Angličan skóroval v čase 96:57, čo je druhý najneskorší víťazný gól Arsenalu v Premier League.

Martin Odegaard si kryje Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

"Som nesmierne šťastný, bolo to šialené. Je to naozaj výnimočné víťazstvo a trvalo až do poslednej sekundy. Bol to asi najhlučnejší a najemotívnejší moment, aký sme spolu prežili," povedal Arteta.

Arsenal si vďaka úspešnému obratu udržal na čele tabuľky päťbodový náskok pred druhým Manchestrom City, ktorý zvládol domáci duel s Newcastlom United (2:0). Citizens otvorili skóre v 15. minúte, keď ukázal skvelé zrýchlenie Phil Foden a pri individuálnom prieniku obišiel štvoricu brániacich hráčov. Na konečných 2:0 upravil v 67. minúte po priťuknutí od Erlinga Haalanda strelou v páde portugalský stredopoliar Bernardo Silva.

"Prvý polčas sme odohrali naozaj dobre. Potom sme nasadili Bernarda, pretože sme potrebovali držať viac loptu. Je to skvelý výsledok pre nás, bol to náročný zápas. Teraz nás čakajú tri stretnutia v rôznych súťažiach pred medzinárodnou prestávkou, ktoré určia vývoj sezóny," povedal tréner domácich Pep Guardiola.

Špeciálny zápas Edersona

Citizens zdolalo Newcastle v štrnástom ligovom stretnutí za sebou, čo sa nepodarilo žiadnemu tímu proti svojmu súperovi. Špeciálny zápas odchytal brankár Ederson, ktorý vychytal 100. čisté konto v 208. zápase. Skôr sa podarilo dosiahnuť tento míľnik iba Pepemu Reinovi (198) a Petrovi Čechovi (180).

Chelsea dokázala doma zdolať Leeds najtesnejším rozdielom. Pre Londýnsky klub to bolo prvé víťazstvo po šiestich zápasoch. Za "The Blues" skóroval v 53. minúte hlavičkou obranca Wesley Fofana, čím ukončil 396 minútové čakanie na gól a zároveň zmiernil tlak na hlavného trénera Grahama Pottera.

"Víťazstvo nás veľmi teší. Máme za sebou náročné obdobie. Som rád za hráčov a priaznivcov, ktorí museli trpieť. Sú to dôležité tri body, pre sebavedomie a morálku. Chlapci sa trápia, pretože im na tom záleží. Trpeli aj naši priaznivci. Bolo to pre nás ťažké obdobie, ale víťazstvo nám dáva šancu zotaviť sa a pripraviť sa na obrovský zápas v utorok večer."

Viac o téme: Arsenal Londýn Mikel Arteta AFC Bournemouth